Sezóna kvasenej kapusty sa začína: Natlačte si vlastnú – tu sú overené recepty!

kapusta

thinkstockphotos.com

Blahodarné účinky kvasenej kapusty na ľudské zdravie sú síce známe už desaťročia, no jej príprave sa dnes venuje čoraz menej domácností. Množstvo, ktoré gazdiná spotrebuje na jeden obed, je totiž pekne zabalené v plastovom vrecku a dostupné v takmer každých potravinách. Ak sa nechcete pripraviť o vlastnú, poctivú zásobu vitamínov na zimu, vyhrňte si rukávy. Prinášame vám recepty a triky, s ktorými sa vám tento rok určite vydarí.

Základom je správne nakrájanie

Aby kapusta natlačená do suda priniesla patričný úžitok, je nevyhnutné zadovážiť čo najkvalitnejšie hlávky. Tie musia byť dostatočne tvrdé, no veľmi záleží aj na konkrétnej odrode. Ak použijete príliš skorú odrodu, riskujete, že kapusta nezostane chrumkavá. Zmäkne a dostane fádnu chuť, ako by už bola prevarená. Každú jednu hlávku je potrebné očistiť od vrchných listov. Následne vyrežte hlúbiky – tie v kvasenej kapuste nemajú čo hľadať. Hlávky nastrúhajte na 2-3 mm hrubé rezance a dávajte pozor, aby neboli príliš krátke. Radšej si ich skráťte až v zime tesne pred prípravou obeda.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamínová bomba menom kvasená kapusta: Tu sú tipy, ako si doma vyrobiť tú naj!


V jednoduchosti je krása aj chuť

Za odborníkov na kvasenú kapustu sa považujú obyvatelia Záhoria, ktorých pravá stupavská pochúťka pamätá i časy Márie Terézie. Ak by ste čakali množstvo prísad a zložité technologické procesy, zostane na omyle. Jej tajomstvo spočíva len v samotnej hlávkovej kapuste a v soli, pričom je nutné dodržať ten správny pomer. Nastrúhanú kapustu si odvážte a z hmotnosti vypočítajte 2% – presne toľko soli totiž použijete. Kapustu dôkladne utlačte do nádoby a nezabudnite ju zaťažiť. Na obvarené a vychladené drevené dosky položte veľký kameň, nádobu prikryte vekom. Do žliabku nalejte vodu, aby ku kapuste neprenikol vzduch. Takto pripravenú kapustu nechajte kvasiť pri izbovej teplote (17-21 stupňov) po dobu 4-5 týždňov. Následne nádobu presuňte na chladné miesto.


Mohlo by vás zaujímať: Kvasená kapusta trikrát inak: Ako si ju pripravíte vy?


Očarí vás bohatstvo ingrediencií?

Ak ste zvyknutí na chuťovo výraznejšiu verziu kyslej kapusty, možno vás osloví recept, ktorý sa osvedčil v regióne rázovitej Oravy, ale aj na Liptove. Okrem lahodnej chuti totiž získate aj peknú farbu, ktorá v jedle naozaj vynikne.

  1. Nastrúhanú kapustu osoľte tak, že dodržíte vyššie spomínaný pomer (2% z hmotnosti). Nechajte ju odležať, aby pustila šťavu.
  2. Na spodok kameninovej nádoby uložte strapce bieleho hrozna aj so stonkami. Pridajte k nim kúsky chrenu.
  3. Navrstvite kapustu, dobre utlačte a posypte koreninami: celá rasca, bobkový list, celé čierne korenie, nové korenie.
  4. Pridajte za hrsť cibule pokrájanej na krúžky a štvrťky kyslého jablka. Jablko musí byť zbavené okvetných lístkov a stopky.
  5. Pre krásnu ružovú farbu pridajte plátky cvikly.
  6. Pokračujte v jednotlivých vrstvách, až kým nespotrebujete celú kapustu. Zaťaženie a skladovanie je rovnaké ako pri recepte zo Stupavy.

Mohlo by vás zaujímať: Zázrak menom kvasená kapusta: Ochráni pred chorobami a hodí sa aj pri chudnutí


Paneláková „rýchlovka“

Keďže kvasená kapusta si vyžaduje isté skladovacie podmienky, v obmedzených priestoroch bytu s prekúrenými miestnosťami to môže byť naozaj problém. Vyskúšajte preto verziu, pri ktorej si kapusta zachová všetky výnimočné vlastnosti, no zaobídete sa aj bez kameninovej nádoby.

Ingrediencie: nastrúhaná kapusta, soľ (2% z hmotnosti), koreniny podľa chuti (celé čierne korenie, nové korenie, rasca, bobkový list)

Postup: Kapustu posoľte a okoreňte, dôkladne premiešajte a následne nechajte 2-3 hodiny odležať. Za ten čas pripravte zaváraninové poháre s objemom 0,7 litra s viečkami bez závitov – všetko dôkladne umyte v horúcej vode a nechajte vysušiť. Po troch hodinách z kapusty po hrstiach vytláčajte prebytočnú vodu a ukladajte do pohárov tak, aby nezostalo miesto na vzduchové bubliny. Môžete si pomôcť menším pohárom alebo iným kuchynským náčiním, no dávajte pozor, aby vám sklo neprasklo. Pokračujte až do výšky 2-3cm pod okraj zaváraninového pohára, ktorý uzavriete viečkom za pomoci zaváracej hlavy. Poháre poukladajte na plech, zakryte utierkou alebo odložte na tmavé miesto izbovej teploty. Viečka sa síce vplyvom oxidu uhličitého vydujú, no v priebehu dvoch týždňov znova spľasnú.


Aký recept na kvasenú kapustu používate vy? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame