Udržte si hlavu na správnom mieste: Športom k bystrejšiemu mozgu aj proti depresii

Bicyklovanie

thinkstockphotos.com

Existuje množstvo dobrých dôvodov prečo zostať fyzicky aktívni aj napriek zvyšujúcemu sa veku. Nielenže sa tým udržiavame vo forme, ale predchádzame aj vzniku rôznych zdravotných ťažkostí. Čo ste však možno netušili, je skutočnosť, že športom precvičujeme i mozog, vďaka čomu sme doslova múdrejší!

Dôvodom je fakt, že keď cvičíme, naše telo je v aktívnom režime. Pri ňom dochádza k lepšej cirkulácii krvi a tým aj lepšiemu okysličovaniu mozgu. Čím viac cvičíme, tým viac sa náš mozog akoby dobíja. Výhodou je, že takéto účinky má už 30 minút chôdze v miernom tempe, ale aj 15 minút intenzívneho cvičenia. Dôležitá je pritom najmä pravidelnosť samotnej fyzickej aktivity.

Zmierňuje stres

Ide o jeden z najpozitívnejších účinkov športovania vôbec. Pri fyzickej aktivite totiž dochádza k uvoľňovaniu neurochemikálií, ktoré vyvolávajú príjemné pocity. Do mozgu sa teda vyplavuje dopamín, endorfíny či noradrenalín. Tie sú zároveň spojené so zlepšením kognitívnych funkcií, nálady a pozornosti. Zároveň však telo zbavujeme kortizolu a adrenalínu, tzv. stresových hormónov. Štúdia z roku 1995, ktorej výsledky boli uverejnené v časopise Journal of Applied Sport Psychology, zároveň upozorňuje na vplyv cvičenia na zmiernenie stresu a úzkosti.

Zabraňuje vzniku depresie

Depresia je duševný stav, ktorý obmedzuje schopnosť neurotransmiterov podporovať lepšiu komunikáciu buniek v mozgu. Zároveň pri nej dochádza k obmedzeniu schopnosti mozgu prispôsobiť sa novým situáciám. Športom ale človek s príznakmi depresie bojuje, pretože pri ňom dochádza k tvorbe špeciálnej bielkoviny, ktorá pomáha neurotransmiterom efektívne plniť svoje funkcie. Je potrebné zamerať sa najmä na frekvenciu samotného športovania než na jeho trvanie či intenzitu. Vedci z University od Texas tvrdia, že postačí 30 minút stredne intenzívneho tréningu päť dní  v týždni a príznaky depresie sa môžu zmierniť až o polovicu.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Prispieva k tvorbe mozgových buniek

So zvyšujúcim sa vekom sa mozgové tkanivo zmenšuje a tvorba nových mozgových buniek je čoraz obmedzenejšia. Pravidelný tréning však pomáha tento stav zvrátiť vďaka zlepšeniu prietoku krvi a dodávke potrebného kyslíka do mozgu. Spomínaná špecifická bielkovina pôsobí v tomto prípade ako podpora tvorby a rastu nových mozgových buniek. Čím viac človek cvičí, tým viac tejto bielkoviny mozog produkuje. Na druhej strane, nedostatok pohybu môže spôsobiť, že mozog ochabuje a jeho funkcie a schopnosti sú čoraz viac obmedzené.

Zlepšuje koncentráciu

Aktívny pohyb pôsobí na organizmus upokojujúco. Vďaka tomu sa zároveň zlepšuje aj pozornosť a schopnosť sústrediť sa. Štúdia publikovaná v časopise PLoS ONE v roku 2015 potvrdzuje hypotézu, podľa ktorej intenzívne fyzické cvičenie zlepšuje pozornosť u detí a dospievajúcich s deficitom pozornosti, resp. u tých, ktorým bola diagnostikovaná hyperkativita.


Mohlo by vás zaujímať: Kolieskové korčule: Pomôžu vám k lepšej kondičke aj postave


Zlepšuje schopnosť zapamätávania

Už pravidelná prechádzka v prírode môže pomôcť zlepšiť pamäť a schopnosť abstraktného myslenia. Kvalitné okysličovanie mozgu totiž pomáha zvýšiť kapacitu mozgu. Pri pohybe sa kyslík v krvi ľahšie dostáva do mozgu. To vedie k zvýšenej produkcii proteínov, ktoré ďalej pomáhajú pri stimulácii rastu nervových buniek a zlepšení funkcie neurónov v mozgu. Cvičenie dokonca pomáha zlepšovať správanie, schopnosť plánovať, organizovať a riešiť problémy.

Znižuje riziko demencie a Alzheimerovej choroby

Šport je užitočný aj pri znižovaní rizika rozvoja demencie alebo Alzheimerovej choroby. Ide o dve časté kognitívne ochorenia, ktoré súvisia s pribúdajúcim vekom. Dôvodom, prečo práve športovaním dochádza k zlepšeniu príznakov je skutočnosť, že sa pri ňom zlepšuje okysličovanie krvi a tým aj mozgu. Podľa štúdie z roku 2011 uverejnenej v časopise Mayo Clinic Proceedings, má fyzická aktivita neuroprotektívny účinok a pôsobí preventívne, ale aj pri liečbe demencie či príznakoch starnutia mozgu. Ďalšia štúdia z roku 2014 publikovaná v odbornom časopise The Lancet Neurology zase uvádza, že výskyt Alzheimerovej choroby by mohol byť znížený prostredníctvom lepšieho využívania efektívnych metód zameraných na zníženie výskytu rizikových faktorov. Medzi také radí najmä pravidelnú fyzickú aktivitu.


Ktoré športy sa najviac osvedčili vám? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čiateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame