Dajte zbohom bielej múke: Zoznámte sa s jej zdravšími náhradami!

múka

thinkstockphotos.com

Určite už mnohí z vás prestali používať pri príprave jedál bielu múku, a to najmä z dôvodu prechodu na zdravší životný štýl. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa tým poriadne zúžili možnosti toho, čo uvariť či napiecť. Opak je však pravdou. Tradičnú bielu múku totiž môžete nahradiť omnoho zdravšími variantmi. Poznáte ich?

Ovsená múka

Ovsená múka sa oproti iným druhom vyznačuje vyšším množstvom proteínov a zdravých tukov. Navyše si ju dokážete veľmi jednoducho vyrobiť aj doma. Stačí zomlieť ovsené vločky. Zvykne sa pridávať do cesta aj k iným múkam, pretože vďaka nej je cesto krehkejšie a vláčnejšie. V prípade bezlepkovej diéty však nie je vhodná.


Mohlo by vás zaujímať: Amarantová múka plná bielkovín: Ideálna pre športovcov, celiatikov aj diabetikov


Špaldová múka

Vysokým podielom lepku sa vyznačuje aj špaldová múka, ktorú môžete bez problémov používať do koláčov a na pečenie tak, ako ste zvyknutí s bielou múkou. Je síce o čosi drahšia, no neobsahuje žiadne chemické látky, je ľahko stráviteľná a chuťou pripomína oriešky. V jej zložení nájdete aj horčík, zinok, mangán, vápnik i draslík a tiež vitamíny skupiny B. Pri príprave jedál jej však budete musieť dávať viac, ako je uvedené v receptoch pri obyčajnej múke. Má totiž inú konzistenciu a schopnosť viazať tekutinu. Na pečenie je však vynikajúca, rovnako aj ako zahusťovač do polievok a omáčok.

Ražná múka

Raž je významná kvôli svojej vysokej nutričnej hodnote, je bohatá na minerály aj vlákninu. Vďaka tomu má celozrnná ražná múka pozitívny vplyv na činnosť čriev. Preto je výbornou voľbou pre tých, ktorí trpia zápchou. Využíva sa na pečenie chleba, ktorý ma dlhšiu trvanlivosť a hodí sa aj na pečenie perníkov, obilných placiek, kaše aj na zahusťovanie polievok.


Mohlo by vás zaujímať: Osviežte svoj jedálniček: Quinoa prospieva zdraviu a výborne chutí


Pohánková múka

Po pohánkovej múke siahajú predovšetkým tí, ktorí sa chcú vyhnúť  lepku. Tento druh však má pre náš organizmus oveľa vyšší význam. Pohánka sa totiž vyznačuje vysokým obsahom rutínu, ktorý posilňuje cievy, čím zmierňuje ťažkosti s kŕčovými žilami a hemoroidmi. Ak si k nej pridáte zeleninu s obsahom vitamínu C, účinok rutínu zosilníte a znížite tak aj riziko trombózy, infarktu či mozgovej mŕtvice. Pohánkovú múku môžete používať aj v rámci detoxikácie, tiež znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitu a prehrieva organizmus.

Kukuričná múka

Súčasťou bezlepkovej stravy je aj kukuričná múka, ktorú môžete využiť  na viacero spôsobov, záleží však na tom, ako je namletá. Ak je mletá nahrubo, použijete ju rovnako ako strúhanku. Z tej jemnejšej môžete pripraviť tortilly, polentu, cestoviny alebo placky. Kukuričná múka je vhodnou voľbou kvôli vyššiemu obsahu bielkovín, železa i horčíka. Je nutné ju uschovávať na suchom a chladnom mieste, ideálnym riešením je uzavretá sklená nádoba. Keď je kukuričná múka staršia, zvykne zhorknúť, treba si na to dávať pozor.


Mohlo by vás zaujímať: Zemiaky, ryža či cestoviny: Ktoré prílohy jesť najčastejšie a ktoré čo najmenej?


Kokosová múka

Trochu netradičnou náhradou bielej múky je bezlepková kokosová múka. Po nej siahnite aj vtedy, ak sa držíte diéty s nízkym obsahom sacharidov. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém a oceníte aj jej jemnú chuť a vôňu. Pri pečení nie je nutné miešať ju s inými druhmi múky, no aby bolo cesto kypré, pridajte doňho viac vajec.

Ryžová múka

K tým najzákladnejším múkam na bezlepkové pečenie bezpochyby patrí ryžová múka. Je vhodná na zahusťovanie, výrobu rezancov, zákuskov aj kaší. Múka vyrobená z bielej ryže je veľmi jemná, tá z hnedej zase nutrične bohatšia. Je výbornou voľbou pri diétach aj pri problémoch s trávením. Pri hnačke si z nej zas vyrobte kašu, dočkáte sa požadovaného účinku.


Akú múku používate pri príprave jedál? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame