Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?

dvojica

thinkstockphotos.com

Vedeli ste, že aj muži počas života zažívajú obdobie, ktoré sa dá prirovnať k ženskému klimaktériu? Tento prechod sa u silnejšieho pohlavia nazýva andropauza a priamo súvisí s poklesom testosterónu. Znížená hladina mužského pohlavného hormónu môže byť príčinou náladovosti, depresívnych stavov, úbytku energie či straty chuti na sex. Nie každý muž sa však s uvedenými problémami musí zákonite stretnúť. S čím všetkým sa andropauza spája a aké sú možnosti liečby?

Andropauza sa nemusí prejaviť iba v posteli

Aby ste mohli problém s nedostatkom testosterónu riešiť, musíte najskôr poznať jeho príznaky. Najčastejšie sa prejavuje nasledujúcimi symptómami:

  • budenie sa počas noci – prerušovaný spánok
  • pocit podráždenosti, depresie
  • zhoršenie fyzickej kondície, strata svalovej hmoty a sily
  • pribúdanie tukovej hmoty a úbytok kostnej hmoty
  • menšia sexuálna aktivita, strata libida a problémy s potenciou
  • bolesť svalov a kĺbov
  • menej ochlpenia
  • problémy s pamäťou
  • vysušená pokožka, nadmerné potenie, anémia

Mohlo by vás zaujímať: Mužská kríza stredného veku alebo andropauza: Na čo sa treba pripraviť?


Prečo pohlavný hormón v mužskom tele ubúda?

Príčina poklesu testosterónu nie je úplne objasnená, ale úzko súvisí z vekom, pretože nedostatkom tohto hormónu trpia hlavne muži po šesťdesiatke. Príliš nízku hladinu testosterónu však spôsobujú aj anaboliká, kortikosteroidy, alkohol, drogy a niektoré lieky.  Na vine môžu byť tiež úrazy alebo zápaly semenníkov, ateroskleróza, ochorenie ľadvín, obezita či ionizujúce žiarenie.


Mohlo by vás zaujímať: Zvýšené potenie, ťažkosti v posteli či únava? Mužský prechod možno trápi aj vás


Najčastejšie problémy spojené s andropauzou

Asi najchúlostivejšie sú ťažkosti v sexuálnej oblasti. S andropauzou totiž prichádza vyšší prah vzrušivosti a zníženie libida. Okrem toho je pomerne častá aj erektilná dysfunkcia a predĺženie časového intervalu, po ktorom je muž schopný opakovať pohlavný styk. Takisto môže dochádzať k predčasnému vyvrcholeniu, ale s neuspokojivým pocitom.

Okrem sexuálnych problémov sa medzi nepríjemnými príznakmi zvykne nachádzať celková únava, depresie, náladovosť a podráždenosť, ktorá partnerskému a spoločenskému životu určite neprospieva. Ak sa k tomu ešte pridajú aj problémy s pamäťou a komunikáciou, môže vám andropauza výrazne komplikovať bežné fungovanie v každodennom kolobehu. Horšie sú však problémy, ktoré nie sú viditeľné, čiže sa navonok neprejavujú. Nedostatok testosterónu totiž môže viesť až k ateroskleróze a náhlemu infarktu alebo mozgovej príhode. Okrem toho môže prísť aj k poruche tvorby bielkovín, protilátok v pečeni a osteoporóze.


Mohlo by vás zaujímať: Kríza stredného veku: Aké sú jej príznaky a ako si s ňou poradiť?


Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť hladinu testosterónu a zbaviť sa tak spomínaných ťažkostí.  Jednou z možností je liečba injekciami alebo tabletkami. Injekcie sa obvykle podávajú starším mužom, u ktorých sa už produkcia testosterónu zastavila. Týmto postupom sa dá naštartovať mužský organizmus, treba však rátať s tým, že po 40. roku ide pri znížení testosterónu o dlhodobú liečbu. Tabletky na zlepšenie erekcie sa používajú hlavne v prípadoch, keď dochádza k problémom s potenciou.

Zvýšiť hladinu testosterónu je možné aj prírodnou cestou. Dôležitý je prísun zinku, ktorý je nazývaný aj mužským minerálom. Ak zaradíte do svojho jedálneho lístka mäso, plody mora, ryby, mlieko, vajíčka a ďalšie potraviny bohaté na zinok, množstvo mužského pohlavného hormónu v krvi začne stúpať. Vhodná je takisto konzumácia zeleniny, ako je kapusta, ružičkový kel, brokolica a kaleráb. Uvedené plodiny znižujú hladinu estrogénu a zvyšujú hladinu testosterónu.

Okrem stravy je dôležitý pravidelný pohyb. Aby sa testosterón uvoľňoval, je potrebné cvičiť 4 5krát týždenne. Je jedno, aký druh cvičenia alebo športu si vyberiete, podstatná je pravidelnosť. K pohybu by ste mali pridať aj dostatočný spánok. Aby telo mohlo produkovať hormón testosterón, potrebuje byť oddýchnuté, to znamená asi 7 – 8 hodín spánku. Podľa možnosti by ste mali eliminovať stres, ktorý jednak blokuje účinky testosterónu, a ešte aj podporuje premenu testosterónu na estrogén.


Zažili ste už zníženú chuť na intímne chvíle s polovičkou? Ako ste to riešili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Joyfulness
Odporúčame