Profil na Facebooku nie je len zábavka pre tínedžerov: Máte ho tiež?

facebook

SITA

Sociálne siete, ktoré v internetovom prostredí spájajú ľudí na tisíce kilometrov sú fenoménom dnešných dní. A hoci ešte pred pár rokmi boli takmer výlučne záležitosťou mladých ľudí a násťročných, dnes na nich možno nájsť množstvo ľudí nad 40 rokov. Jednou z nich je práve Facebook so svojimi aplikáciami a nástrojmi na zdieľanie myšlienok, názorov či fotografií.

Čo to Facebook vlastne je?

Facebook je mamutí systém, ktorý združuje ľudí prostredníctvom webu. Táto myšlienka sa zrodila v hlave jeho zakladateľa Marka Zuckerberga. K prvému impulzu z jeho strany došlo ešte v roku 2004 počas štúdia na Harvardskej univerzite. Pôvodne sa neoprávnene „nabúral“ do zabezpečenej školskej siete, aby skopíroval fotky všetkých študentov. Následne prostredníctvom vlastnej siete Facemash (predchodcu dnešného Facebooku) umožnil jej návštevníkom tieto fotografie hodnotiť. Zrejme však v ten večer ani len netušil, že stojí pri zrode niečoho, čo sa veľkými písmenami vpíše do dejín. Nenadarmo dnes koluje hláška o tom, že kto nie je Facebooku, akoby ani neexistoval.


Mohlo by vás zaujať: Toaletný papier máme doma všetci: Ale toto ste o ňom určite nevedeli!


Prečo je Facebook taký populárny?

Ako jedna z mála komunít, Facebook spája úctyhodnú masu ľudí po celom svete. Vďaka tejto sieti tak môžete opätovne prísť do kontaktu so zabudnutými spolužiakmi či kamarátmi z detstva. S ľuďmi, ktorých si online pridáte medzi svojich „priateľov“, sa navyše môžete podeliť o svoje zážitky a postoje (prostredníctvom statusov), fotografie a videá. To všetko si so svojimi virtuálnymi kamarátmi môžete navzájom komentovať a označiť veci, ktoré sa vám páčia. Prostredníctvom chatu s nimi zároveň môžete komunikovať v reálnom čase, prípadne im zanechať správu.

Facebook ako zdroj zábavy

Štatistiky hovoria o tom, že priemerní aktívni užívatelia Facebooku jeho denným používaním strávia takmer hodinu. Tento čas pritom nevenujú len samotným novinkám o sebe a svojich známych, ale aj najrôznejším hrám, testom a kvízom na vylepšenie nálady. Ich vedľajším efektom sú však takzvané spamy. Jednoducho povedané, povolenie mnohých aplikácií býva zneužité na reklamné účely spoločností, ktoré by vás za normálnych okolností nikdy nezaujali.

Bezpečnosti nikdy nie je dosť

Aj keď sa sociálne siete na prvý pohľad javia ako nevinná zábavka, nie všetci užívatelia do nich vstupujú s čistými úmyslami. Aby ste si svoje citlivé údaje chránili čo najlepšie, mali by ste patričnú pozornosť venovať nastaveniu súkromia. V ňom si presne určíte, či konkrétne príspevky sprístupnite všetkým, iba svojim priateľom alebo aj priateľom vašich priateľov, prípadne len vybraným ľuďom. Predtým ako čokoľvek zo svojho privátnych informácií zverejníte, dobre zvážte, komu sa dané údaje vlastne zobrazia. Pozor aj na samotné informácie, s ktorými sa internetovým priateľom zveríte. Mnoho z nich ostáva uložených, hoci ich neskôr vymažete. Pozor aj na oznamy, ktoré naznačujú napríklad, že váš byt je práve prázdny.


Mohlo by vás zaujať: Na internete nájdete naozaj všetko: Tri stránky, ktoré vás prekvapia aj potešia


Facebook iba pre mladých? Ani náhodou!

Napriek tomu, že Facebook sa rozšíril predovšetkým u mladších ročníkov, postupne mu na chuť prichádza aj generácia ľudí narodených o niečo skôr. „Chcem kráčať s dobou. A keďže moje dve deti pracujú v zahraničí, takto spolu udržiavame kontakt. Vždy ma potešia nové fotky, občas spolu aj chatujeme,“ pochvaľuje si päťdesiatnička Ivona. Ak ste teda doteraz váhali, či si profil na Facebooku založiť alebo nie, neváhajte. Všetko je predsa založené na báze dobrovoľnosti a možno budete prekvapení, koho v tejto obrovskej spleti kontaktov nájdete. V každom prípade však nezabúdajte hlavne na tých priateľov, s ktorými sa stretávate v každodennom živote. Ak vás však od blízkych a známych delí obrovská vzdialenosť, Facebook môže vaše vzťahy utužiť.


Aké skúsenosti s Facebookom máte vy? Pozdáva sa vám, alebo ani nie? Podeľte sa o svoje názory v diskusii pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame