Pravdivý príbeh: Rozvody mi vyčítala aj vlastná matka, ale ja som šťastná!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Vyrastala som na trampských piesňach. Najviac sa mi do pamäti vryla tá, kde sa Honza Nedvěd pýta, koľkokrát za život môže človek mať naozaj niekoho rád. Hneď si aj odpovie, „i jednou je dost“. Má úplnú pravdu. Keď niekoho spoznáme, myslíme si, že je to ten pravý a spokojne a pokojne si plávame vo vzťahu. Pritom každý by mal aspoň raz v živote zažiť v láske poriadne tsunami.


Môj prvý manžel bol úplným opakom mňa. Celé okolie si klepalo na čelo, keď sme mu oznámili, že sa ideme brať. Ja ale nie som typ, ktorý sa správa tak, aby vyhovel ostatným. S Tomášom sme sa vzali a začali spolu bývať. Neprekážalo mi, že všetko je na mne. Vždy som mala vrtuľu v zadku. Nákupy, domácnosť, vymýšľanie programu, výber dovoleniek.

Oči sa mi trocha otvorili, keď sme išli prerábať byt. Celé som to vymyslela, Tomáš nadšene súhlasil. Ale ruku k dielu nepriložil. Stierkovala som, maľovala, lepila linoleum, dokonca skladala a natierala parkety. Musela som si predĺžiť dovolenku, aby som všetko stihla. Tomáš prišiel domov z práce, najedol sa a išiel si čítať alebo pozerať televízor. Začala som si pripadať ako lacná pracovná sila, nie ako manželka. Chcela som po ňom, aby viac pomáhal a najmä ocenil, čo všetko pre nás robím. Tomáš sa začal pätiť, bral to ako ohrozovanie jeho pohodlia. Zrazu som chcela po ňom niečo, čo skrátka nemal vo svojej DNA. Čoraz častejšie sme sa hádali. Napokon sme obaja usúdili, že naše manželstvo nemá zmysel a dohodli sa na rozchode.

To, čo Tomášovi chýbalo, dorovnal a navýšil môj druhý manžel Rudo. Ten by ma bol len na rukách nosil, ak by to bolo to, čo ma spraví šťastnou.  Do vzťahu dával zo seba stopäťdesiat percent. Vodil ma do spoločnosti, do prírody. Toto bol Rudo, ktorý mal čas a chcel ho tráviť so mnou. Potom bol Rudo, ktorý chcel mať skvelú kariéru. Postupne sa mu poprehadzovali priority. Na prvé miesto dával prácu, potom golf a tam niekde za tým som bola ja. Nemohla som sa sťažovať. Ak bol Rudo so mnou, bol naozaj skvelý. Len tých spoločných chvíľ bolo čím ďalej, tým menej.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Pri rozvode išla láska bokom, manžela som obrala o všetko


Pomýšľala som už aj nad založením rodiny, ale Rudo to stále odkladal. Vraj ešte nie sme pripravení. Keď videl, aká som z toho smutná, prenajal mi malé kvetinárstvo. Nech prídem na iné myšlienky. Bola to príjemná práca, ale výsledkom bolo, že sme spolu trávili ešte menej času ako predtým. Navyše myšlienky o rodine mi neprestajne vírili hlavou. Vedela som, že určite chcem deti, Rudo vedel, že v tom čase určite nie. Či neskôr, to nevedel ani on sám. Po dlhých úvahách som navrhla rozvod, Rudo súhlasil a bolo.

Nastalo pre mňa nie veľmi pekné obdobie. Dva rozvody za mnou, ktorých príčinu som začala pripisovať sebe. Ľudia sa rozchádzajú pre alkohol, peniaze, pre neveru. Mne moje dôvody prišli rovnako dôležité, aj keď moje okolie malo občas iný názor. Vlastná mama mi povedala, že neviem, čo od dobroty a príliš vymýšľam. Chcela som dokázať, že si niekoho stoj čo stoj nájdem. Že chyba nie je vo mne, len som skrátka nemala šťastie. Čím viac som tlačila na pílu, tým menej sa mi darilo sa s niekým zoznámiť až som rezignovala.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Nevera a rozvod otrasnú švagrinú nakopli, dnes je z nej kočka


Keď mi prišla pozvánka na stretávku zo strednej školy, sprvu som ani nechcela ísť. Načo? Nakoniec zvedavosť zvíťazila. Chcela som vedieť, kto sa ako má, i keď to znamenalo počúvať šťastné príbehy ostatných spolužiakov a uvedomovať si vlastný spackaný život, ktorý som v tom čase tak vnímala.

Prišlo nás hojne, dokonca aj Peter, ktorého som od maturity nevidela. Hneď po skončení školy odišiel do zahraničia, kde sa usadil, pracoval a oženil sa. So ženou nemali deti, a keď ovdovel, vrátil sa späť domov. S ním som sa v ten večer rozprávala najviac. Po dlhom čase som mala opäť pocit, že sa bavím.

Peter mi dva dni po stretávke zavolal, či nejdeme na prechádzku do prírody. V našom veku sa už nemusíme na nič hrať, ale on to roztomilo zaobalil, že sa v našich lesoch nevyzná a ja určite lepšie poznám nejaké zaujímavé trasy.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Rozvod ma pripravil o ilúzie, nemám byt a syn ma neznáša


Po tomto výlete sme sa videli zas a zas. S pribúdajúcimi stretnutiami sa mi vracal elán do života. Randili sme ako za mladých čias a bolo to tak trocha bláznivé. Peter bol so svojimi pocitmi na tom podobne ako ja a po niekoľkých mesiacoch sa nerozpakoval navrhnúť mi spoločnú domácnosť. Zaklincoval to na moje narodeniny, kedy ma požiadal o ruku. Súhlasila som s nadšením. Mali sme len malý obrad s najbližšími, ale pre mňa to bola najkrajšia svadba.

S Petrom sme manželia už šestnásť rokov. Niekedy až sama nemôžem uveriť tomu, ako je nám spolu dobre. Žijeme prítomnosťou a tešíme sa na budúcnosť. Jediné, čo ma úprimne mrzí je, že spolu už nemôžeme mať deti. Škoda. Viem, že by sme boli skvelí rodičia. Je to daň, ktorú sme museli za náš vzťah zaplatiť.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • ivuskapp 04.11.2016, 11:37

  Možem s pisateľkou len suhlasiť.Aj ja chcem po 34 rokoch strašne veľa.Som na čiastočnom inval. dochodku a aj tak mám máme málo času pre seba,lebo máme 4 vnučky a často su u nas dcera je sama s 2 deťmi a ešte 2 má druhá ale tie maju otca.Zostáva tak 1 deň v týždni na seba.Jedendeň nemožeme stráviť spolu niekam isť,na kávu,pomojkať sa povedať si niečo pekné.Keby som bola zdravá a sebestačná odídem určite.Keď nemám vnučky upratujem niekedy mi už z toho švihá.Keď si pomyslím že mám 53 a takto mám žiť dokonca života........

 • TITAN444 04.11.2016, 09:06

  marianna-s tebou sa dá v podstate súhlasiť. Aj za manželku by som si ťa zobral:) Je to zložité preto som reagoval na brmbalu tak ako som reagoval. Ked si dvaja rozdelia tie nešťastné domáce práce tak sa to dá a že sa to dá svedčí o tom aj moje manželstvo trvajúce už roky.

 • marianna 04.11.2016, 08:39

  TITAN444-tak ako muži i žena vo väčšine prípadov chodí do zamestnania a druhú smenu má doma : varenie, upratovanie, žehlenie, príprava detí......A manžel príde domov, pustí si TV alebo PC a buzeruje manželku, prečo nemá teplú večeru, prečo nie je upratané, prečo nemá nachystanú košeľu do práce, deti iba vrieskajú a nemôže si oddýchnuť........ Samozrejme je niečo iné ak muž pracuje a žena sa stará iba o rodinu a domácnosť. Taký typický slovenský štandart, že ?

 • TITAN444 04.11.2016, 08:05

  brmbala-ty si krásny príklad ženy ktoré som spomenul v mojom príspevku. Jasnačka, za všetko môže chlap. Chlap ktorý príde domov z práce a nenájde si doma to čo si má nájsť, teda spokojnú manželku, pripravené jedlo a všetko ostatné čo ty nazývaš domácimi prácami, tak by mal okamžite takú ženu vyhodiť z bytu trebárs aj cez okno. Absolútne nechápem prečo by si mal muž po návrate z práce navariť, upratať, vyprať, vyžehliť. Choré. To by ste potom ženy boli len na tú jedinú vec, náhradu za ktorú sa pre vaše šťastie ešte nič nevymyslelo. Inak by ste boli všetky samé. Toť vsio. P.S. Prečo po návrate z práce napr. v rodinnom dome má žena teplo, zabezpečil muž, prichystané drevo, uhlie-prichystal muž, všetko v dome funguje, voda, elektrina, plyn-zabezpečil muž. Toto nie sú domáce práce? Tak potom dočerta prečo ich musí robiť muž? Kým nabudúce niečo napíšeš tak si rozmysli hlavne komu a koho spomenieš vo svojom príspevku. Pri mne si mala smolu. Za manželku by som ťa v živote nechcel ani keby si bola posledná žena na svete. Určite budeš zarytá feministka a ja také neznášam.

 • brmbala 04.11.2016, 07:38

  marianna - absolútne súhlasím. A navyše pisateľka to len zhrnula, kebyže má podrobnejšie rozpísať o tých dvoch manželstvách tak by to bolo asi na knihu a názory typu TITAN444 by boli v menšom množstve. Možno pisateľka urobila chybu že išla do manželstva prirýchlo a nezistila predtým čo sú chlapi zač. Chlap, ktorý príde z práce a : žena navar, žena prečo nie je upratané, žena prečo dieťa nespi? nie je chlap a ťažítko. Alebo chlap karierista - každá žena túži po pozornosti svojich polovičiek, výlety, spoločné chvíľky atď. TOTO CHCE VÄČŠINA ŽIEN (nemôžem povedať že všetky). takže komentáre typu - ženy nevedia čo chcú tak POZORNOS, SPOLOČNÉ CHVÍLE ALE ZÁROVEŇ STAROSTLIVOSŤ, ZODPOVEDNOSŤ, ROBENIE DOMÁCICH PRÁC JE ALFOU OMEGOU PRE KAŽDÉHO CHLAPA ak chce mať spokojnú ženu.

 • marianna 03.11.2016, 13:17

  Viem pisateľku pochopiť, muži sú čoraz častejšie egoistickí, žena je nútená zvládať viac súbežne. A nech sa na mňa nikto nehnevá, ale prečo by muž nemohol pomôcť v domácnosti ? Ako ich "mamičky" vychovali, takí bohužiaľ sú i v reálnom živote. Z obdobného dôvodu som sa rozviedla i ja, manželova robota v domácnosti ? Voziť dieťa do škôlky a zo škôlky, prepínanie TV kanálov zásadne v horizontálnej polohe. Prečo by mal pomôcť v domácnosti ? Veď to sú všetko ženské úlohy (samozrejme teória jeho mamičky a otecka).

 • evelina 03.11.2016, 11:03

  NIEKTORÉ ženy nevedia, čo chcú, ale to isté platí aj pre niektorých mužov. Tak ako sa nerozvážne vrhajú do "vážnych" vzťahov, tak sa aj nerozvážne rozvádzajú... Pisateľka príbehu dokonca dvakrát ! Vždy pre nejakú blbosť. Akože nie sú v manželstve "spokojní a šťastní", alebo sa partner/ka dostatočne nenadchnú pre prerábku bytu alebo nemajú pochopenie pre to, že chce muž alebo žena stihnúť urobiť aj kariéru. Našťastie pre deti, že ich pisateľka príbehu nestihla mať.... Na Slovensku je vraj 40% rozvodovosť, s vzhľadom na tento príbeh, ani sa nečudujem.

 • TITAN444 03.11.2016, 08:24

  Keby hlúposť kvitla tak naše ženy chodia rozkvitnuté aj v zime. Táto tu z príbehu je toho živý príklad. A vlastne len potvrdila pravidlo, že ženy nevedia čo chcú, ale chcú to od mužov.

1

Pridať komentár