Fakty a fikcie o migréne: Zistite, ako to naozaj je!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvykne vás trápiť migréna?

Bolesť hlavy

Nie je bolesť hlavy ako bolesť hlavy. Nepríjemné stavy po opici sú príjemným oživením každodenného stereotypu v porovnaní s migrénou, ktorá nás dokáže doslova odrovnať na niekoľko hodín až dní. Kto mal tú česť, pomyslí si, že radšej ju ani nespomínať, aby sme ju náhodou neprivolali...


Pulzujúca bolesť hlavy, ktorá sa nás zmocní bez varovania občas sprevádzaná precitlivenosťou na svetlo, či zvuky trápi podľa posledných prieskumov 6% mužov a 18% žien. Nečudo, že o nej koluje množstvo informácií. Aj preto sme preverili, čo je na rozšírených tvrdeniach o tejto chronickej bolesti hlavy pravdy.

Migréna spôsobuje bolesť iba na jednej strane hlavy 

Väčšina vedcov s týmto tvrdením súhlasí. Avšak upozorňujú, že hoci migrénu v 60% prípadov vyvolá bolesť z jedného bodu, až u 40% prípadov sa bolesť môže rozvinúť aj do iných oblastí. Vtedy pacienti udávajú bolesť na viacerých miestach. Ak trpíte migrénou, nie je na škodu viesť si podrobné záznamy o postupe bolesti. Takéto informácie pomôžu vášmu lekárovi lepšie vám nastaviť liečbu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bez raňajok ani krok: Naštartujte žalúdok aj mozog – zdravo a vyvážene!


Ohrozenejšie sú ženy

To je žiaľ pravda. Traja zo štyroch pacientov s migrénou sú ženského pohlavia. Na svedomí to môžu mať aj kolísavé hladiny estrogénov. Prieskumy totiž dokazujú, že pred, počas a po menštruácii trápia ženy migrény častejšie ako v iných štádiách cyklu. Aj preto je dobré značiť si okrem svojich dní aj dni s bolesťou hlavy. Toto spojenie opäť môže lekárovi pomôcť zvoliť lepšiu liečbu.

Pokiaľ ide o mužov, migrénou trpia viac chlapci do obdobia puberty, kedy sa im ich hormonálny obraz zmení.

Prevenciou môže byť spánok

Kiež by to bolo také jednoduché. No tak, ako dokáže migrénu spustiť nedostatok spánku, rovnako ju dokáže privolať aj jeho prebytok. Lekári preto upozorňujú, že ľudia trpiaci migrénou by si mali odsledovať koľko spánku im vyhovuje a toto množstvo spánku pravidelne dodržiavať. Podľa možností by však tento limit mal byť v rozpätí 6 hodinového minima a 8 hodinového maxima spánku za deň. Pomôcť proti migréne môže aj to, keď sa poctivo dodržiava čas vstávania a čas večierky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti alebo depresia? Vyskúšajte biolampu


Spúšťačom je aj určitý druh jedla

Vedci sa už roky snažia nájsť spojitosť medzi zložením potravín, ktoré pacienti uvádzajú ako spúšťače svojich migrén, no zatiaľ sa ich vina úplne nedokázala. Zhodujú sa iba na tom, že migrénu môže mať na svedomí látka tyramín. Tá sa však vyskytuje v množstve potravín od syrov cez čokoládu, orechy až po alkohol. Preto je dôležité značiť si, čo podľa nás bolesť hlavy vyvolalo a skúsiť to vo svojom jedálničku obmedziť. Každý môže mať iného vinníka, pred ktorým sa treba mať na pozore!

Ochrániť nás môže pravidelná strava

Naozaj áno. Nepravidelná strava má podľa odborníkov na svedomí až 30% migrén. Dôvodom je, že pri dlhšom hladovaní klesá hladina cukru v krvi. A tomu sa treba vyhnúť, takže je dobré mať vždy po ruke nejakú prvú pomoc vo forme ovocia, jogurtu alebo aj keksíkov. Pozor si treba dať najmä na diéty, ktorých základom je stereotypné stravovanie alebo, ešte horšie, nepravidelné prijímanie potravy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Recept proti depresii: Vypnutý televízor a cvičenie


Fikcia: Vekom to bude len horšie

To určite nie! Dvanásť ročný výskum migrény potvrdil, že vekom sa počet migrén znižuje. Dokonca takmer 30% sledovaných pacientov sa tejto choroby v staršom veku zbavili úplne. U zvyšku síce zostala vernou súčasťou života, ale jej prejavy boli miernejšie.

„Deň po“ je po všetkom

Žiaľ nie u všetkých pacientov. Polovica z nich sa naozaj nasledujúci deň po  migréne cíti perfektne. No druhá polovica má po nej ešte niekoľkodňovú opicu. Tá môže trvať aj 2 dni, kým sa zbavia pocitu napätia, únavy a podráždenosti.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár