Prevencia je základ: Nedajte kŕčovým žilám šancu!

krčové žily

photl.com

Ochorenie cievneho systému nazývané kŕčové žily alebo varixy je pomerne rozšírené a postihuje dvakrát častejšie ženy ako mužov. Vo väčšine prípadov, najmä v menej závažných formách, nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo, ani ho nijako neobmedzujú. Problém s kŕčovými žilami začínajú ľudia riešiť skôr z estetického hľadiska. Toto ochorenie by sa však v žiadnom prípade nemalo podceňovať.

Varixy sú vlastne zväčšené a oslabené žily. Najčastejšie sú postihnuté dolné končatiny, oblasť pod kolenom, chodidlá. Nie len, že nevyzerajú pekne, ale v neskorších fázach ochorenia spôsobujú bolesť, svrbenie až vredy.  Môžu byť tiež sprievodným javom či predzvesťou iných chorôb cievneho systému.

Vznik kŕčových žíl

Nakoľko v dolných končatinách tok krvi do srdca prebieha proti gravitačnej sile, telo si musí pomôcť inak. Krv, ktorá prúdi do žíl a z nich späť do srdca, je pumpovaná smerom nahor pomocou svalov a žilných chlopní, ktoré sa nachádzajú vo vnútri žíl. Tieto zabezbečujú, aby krv netiekla späť smerom dole. Pri kŕčových žilách je pevnosť ich stien narušená a v týchto miestach vznikajú poškodenia žilných chlopní. Následkom je ich nedomykavosť, nesprávny prietok krvi a jej hromadenie sa, čo ešte zvyšuje tlak na už oslabené steny žíl.


Tiež by vás mohlo zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Rizikové faktory

Žiť a starať sa o svoje telo tak, aby sme sa už preventívne vyhli problému s cievnym systémom, by sme mali v každom prípade. O to viac, ak sa nachádzame v jednom z rizikových faktorov vzniku kŕčových žíl:

  • Genetická predispozícia – žily náchylné na poškodenie, ochorenie ciev vyskytujúce sa v rodine
  • Pohlavie – ženy sú náchylnejšie na vznik kŕčových žíl
  • Tehotenstvo – náhla zvýšená hmotnosť, hormonálne zmeny, zhoršený prietok krvi
  • Vek
  • Obezita – vyššia hmotnosť spôsobuje vyšší tlak na žily
  • Veľká fyzická záťaž nôh – rizikové zamestnania, pri ktorých je potrebné dlhé státie alebo dlhé sedenie
  • Zápal – často zvyšuje riziko poškodenia žíl
  • Nesprávne oblečenie a obuv – veľmi úzke, sťahujúce oblečenie, topánky s vysokými podpätkami
  • Nesprávna životospráva – nedostatok pohybu, fajčenie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, zvyk prekladať si jednu nohu cez druhú

Tiež by vás mohlo zaujať: Chcete žiť dlhšie? Podľa týchto zásad by sa to malo podariť


Ako predísť kŕčovým žilám?

Najlepšou liečbou je prevencia – s tým určite súhlasíte. Hoci varixy sú vo veľkej časti prípadov dedičnou záležitosťou, netreba sa vzdávať. Existujú spôsoby ako ich vzniku zabrániť, oddialiť ho alebo ich zmierniť. Ak si budete pozorne všímať príznaky, ktorými k  vám vaše telo prehovára, môžete ochorenie zachytiť včas. Bolesť nôh, prudké kŕče, pocit ťažkých nôh a opuchy, to všetko sú varovné signály, ktoré vám naznačujú, že je čas na preventívne opatrenia. Tu je niekoľko rád, ako jednoducho ochrániť naše žily pred poškodením:

  1. Správny tok krvi podporíte pravidelným pohybom. Ak počas vášho pracovného dňa väčšinu času sedíte, doprajte si častejšie krátke prechádzky. Beh, bicyklovanie, turistika alebo tanec vám vyplavia do tela množstvo endorfínov a navyše priaznivo pôsobia na činnosť žíl.
  2. Noste pohodlné oblečenie, ktoré vás na žiadnom mieste „neškrtí“, čo najčastejšie oddychujte s vyloženými nohami a dámy by si mali topánky s vysokými podpätkami nechávať radšej iba na špeciálne príležitosti.
  3. Príliš horúce kúpele, dlhé pobyty na slnku či v saune žilám neprospievajú. Naopak, pravidelné sprchovanie nôh studenou vodou zvyšuje pevnosť ciev.
  4. Pite dostatočné množstvo tekutín (minimálne 2-3 litre denne), či už je leto alebo zima. Tento vynikajúci zvyk vám pomôže predísť aj mnohým iným ťažkostiam a udržuje telo hydratované – a tým dlhšie svieže a mladé.
  5. Ak trpíte nadváhou, schudnite. Záťaž na žily sa zmenší a navyše sa budete cítiť omnoho lepšie.
Zdroj: photl.com, photl.com, Andrea
Odporúčame