Cena vody stúpa, zásoby sa míňajú: Viete, ako ňou efektívne šetriť?

voda

thinkstockphotos.com

Nepríjemná štatistika z augusta tohto roka hovorí, že každý desiaty človek na Zemi nemá prístup k pitnej vode. Naše vodstvo síce zatiaľ disponuje bohatými zásobami, no pohľad na vysoké účty nepatrí k tým príjemným. Ako sa teda správať šetrnejšie k prírode aj k vlastnej peňaženke?

Horúci kúpeľ je vlastne luxus

Láka vás predstava relaxu vo vani plnej vody s penou do kúpeľa, s romantickou hudbou, zapálenými sviečkami, či s pohárom šampanského v ruke? V realite je práve tento spôsob očisty najdrahší a najmenej ekologický zo všetkých. Kúpanie sa vo vani je totiž až štvornásobne drahšie než krátka 5–minútová sprcha. V prípade, že chcete v domácnosti ušetriť zopár eur, takýto pôžitok si doprajte len výnimočne a pozvite k sebe partnera. Inak radšej uprednostnite osobnú hygienu pod tečúcou vodou. Ak sa navyše začnete otužovať a budete sa sprchovať ako „ľadové medvede“ v chladnejšej vode, vaša peňaženka sa vám odvďačí ešte viac. Za optimálnych podmienok by sme pri sprchovaní nemali minúť viac ako 40 litrov vody. Tí najsporivejší sa sprchujú každý deň v práci (ak majú tú možnosť), prípadne vo fitnescentre alebo na plavárni.


Mohlo by vás zaujímať: Už ste vyskúšali domáci gél na pranie? Ušetrí prírodu aj vašu peňaženku!


Umývanie zubov úsporne

Nielen sprchovanie nám ušetrí nemalé financie, ale tiež ekologické umývanie zubov. Pri krátkom čistení chrupu v trvaní 2–3 minúy pretečie vodovodnou batériou až 20 litrov vody, a teda si minieme polovicu dennej normy na sprchovanie. Najvhodnejším spôsobom, ako ušetriť, je naliať si vodu do pohára a použiť ju na vyplachovanie úst. Vodovodný kohútik tak zostane stále uzavretý. Ďalšou možnosťou je opláchnuť kefku a vodu opätovne pustiť až na záver pri zmývaní peny z okolia úst. Riešením pre všetky vodovodné batérie v domácnosti sú úsporné koncovky – takzvané perlátory, ktoré vodu prevzdušnia a prietok dokážu znížiť na 5–8 litrov za minútu. Takisto pomôžu aj pákové batérie so zmiešavačom vody, či bezdotykové batérie. Pre vysokú vstupnú investíciu sa však so zabudovaným senzorom stretávame poväčšine len na verejných toaletách.

Riad a oblečenie nepotrebujú toľko vody

Klasické ručné umývanie riadu pod tečúcou vodou je najmenej ekologické voči prírode. Pri takomto spôsobe umývania minieme až 5-krát viac vody než pri použití umývačky riadu. Umývačku však treba čo najviac naplniť, aby mal šetriaci efekt zmysel. Ak si ju z finančného či priestorového hľadiska nemôžete dovoliť, riad umyte vo veľkej mise s teplou vodou a saponátom, na záver všetko naraz opláchnite v studenej vode.  Navlas rovnaké je to s praním v práčke. Čistenie bielizne v rukách je skôr raritou, pretože moderné práčky ponúkajú programy aj pre veľmi jemné materiály. Pri každej várke však dbajme na to, aby sme nášho pomocníka v domácnosti naplnili na maximum. V opačnom prípade operieme málo šatstva s veľkou spotrebou vody a za veľa peňazí.


Mohlo by vás zaujímať: 8 krokov pre úsporu v domácnosti: Vyskúšať ich sa oplatí


So splachovaním opatrne

Aj toaleta je miesto, kde môžeme podstatne ušetriť. Nie je totiž nutné zakaždým minúť celý objem nádrže. Pomôcť si môžeme, napríklad, obyčajnou plastovou fľašou, ktorú naplníme a ponoríme do nádržky. Docielime tak, že do rezervoára toalety pritečie vždy menej vody a toľko isto sa jej použije aj na spláchnutie. Alebo môžeme využiť moderné splachovacie zariadenia, ktoré majú na výber dve tlačidlá pre dvojaký objem vody (obyčajne 3 a 10 litrov).

Zrážková voda je pre všetkých zadarmo

Vedeli ste, že v domácnosti potrebujeme len približne 3% pitnej vody a zvyšok môže tvoriť úžitková? Preto ak bývate v rodinnom dome a máte možnosť, zaobstarajte si dostatočne veľký sud, do ktorého vám bude stekať dažďová voda zo strechy. Tú môžete následne využívať pre zvieratá, na polievanie, splachovanie a podobne. Keďže je oveľa mäkšia ako voda z vodovodu, hodí sa aj na pranie. Jediným háčikom obyčajne býva technické riešenie problému, ktorým je prívod zrážkovej vody až do potrubí v dome.


Mohlo by vás zaujímať: Bezpečný zámok, ktorý sa sám ubráni: Z tejto technológie sa zlodeji povracajú


Ďalšie tipy

  • minimalizujte umývanie – pohár na vodu a lyžička z kávy vám môže poslúžiť celý deň, nemusíte ich zakaždým umývať, pokiaľ ich nikto iný nepoužíva
  • používajte odmerku – chystáte sa zalievať horúce nápoje? Do kanvice nalejte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete.
  • venujte sa údržbe – všetky batérie pravidelne kontrolujte, aby vám neunikali peniaze cez kvapkajúci kohútik
  • neodpúšťajte vodu – potrebujete sa v horúčavách schladiť a necháte tiecť vodu aj dve minúty, kým potečie naozaj ľadová? Radšej použite chladničku.

Máte tipy, ako v domácnosti šetriť vodou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame