Náročná úloha nevlastnej matky: Ako byť dobrou macochou partnerovým deťom?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte nevlastné deti?

Stať sa dobrou nevlastnou matkou je nesmierne ťažká úloha.

Vytvoriť rodinu s mužom, ktorý vychováva deti z prvého manželstva, nebýva nikdy jednoduché. Ratolesti totiž zvyknú novú macochu vnímať ako votrelca, ktorý im chce uchmatnúť lásku otca. Ak si chcete nevlastné deti získať na svoju stranu, musíte sa obrniť trpezlivosťou a pripraviť sa na to, že proces vytvorenia dôvery trvá určitý čas. Čo robiť, aby ste všetci žili v harmónii a bez zbytočných hádok?


Veľa závisí od vyspelosti detí

Rozvod biologických rodičov pre každé dieťa predstavuje traumatickú a veľmi bolestnú skúsenosť. Niektoré sa so situáciou dokáže vysporiadať ľahšie, iné oveľa ťažšie. Tu sú varianty, pri ktorých sa nevlastná matka poriadne zapotí:

 • dieťa v útlom veku – respektíve na 1. stupni základnej školy. Zvyčajne situácii nerozumie, uzatvára sa do seba, dokonca sa môže začať v noci pocikávať, alebo sa mu zhorší prospech.
 • dieťa v puberte – navonok sa tvári, že ho macocha vonkoncom nezaujíma a možno sa začne búriť aj proti otcovi. Zriedkavé nebýva zatváranie sa vo vlastnej izbe, výbušnosť, záškoláctvo, experimentovanie s alkoholom a mäkkými drogami.
 • dieťa, ktorému vlastná matka zomrela – macochu odmieta už len z princípu, že túži po biologickej matke a žiadna náhrada ani náplasť na ubolenú dušu nie je dosť dobrá. Ak navyše lipne na otcovi, nevlastnú matku môže začať vnímať ako konkurenciu.
 • dieťa, ktorému macocha privedie nevlastného súrodenca – každý ďalší člen čerstvo vytvorenej rodiny predstavuje problém navyše

Mohlo by vás zaujímať: Otcovstvo vedome odkladáte na neskôr? Premyslite si to ešte raz


Vyhnite sa začiatočníckym chybám

Vzťah s nevlastnými ratolesťami si každá žena musí začať budovať už v okamihu, keď im ju partner predstaví. Dôležitá je prirodzenosť – každú neúprimnosť dieťa skôr či neskôr vycíti. Nebuďte prehnane milá a nesnažte sa získať priazeň detí prostredníctvom drahých darčekov. Namiesto nákupného centra radšej vyrazte do prírody, zoologickej záhrady, alebo objavujte hrady a zámky. Ktoré prehrešky vás okamžite uvrhnú do nemilosti?

 1. Ak deti nútite oslovovať vás „mama“ – prípadne, ak sa im predstavíte priezviskom a žiadate od nich, aby vám vykali. Na vekovom rozdiele vonkoncom nezáleží, vždy sa snažte navodiť priateľskú a uvoľnenú atmosféru.
 2. Ak ich začnete poučovať a rozkazovať im – direktívny tón prenechajte otcovi, výchova aspoň v prvých mesiacoch zostáva výlučne v jeho kompetencii
 3. Ak sa k vlastným deťom správate lepšie – za žiadnu cenu ich neporovnávajte a nerobte medzi nimi rozdiely
 4. Ak ich nútite, aby sa vám zdôverili – je prirodzené, že deti majú svoje tajomstvá, o ktoré sa s dospelými nedelia. Ak majú intímny problém, musíte vyčkať, až za vami prídu samé od seba.
 5. Ak im doprajete prílišnú voľnosť – každé dieťa potrebuje mantinely. Preto im hneď v úvode naznačte, čo si k vám môžu a nemôžu dovoliť. Samozrejme, priateľským tónom.
 6. Ak budete ich biologickú matku vykresľovať v negatívnom svetle – každé dieťa svoju matku ľúbi nadovšetko a nechce o nej počuť nič zlé. Mohlo by vás považovať za intrigánku.

Mohlo by vás zaujímať: Keď sa blíži prvé vnúčatko: Na čo všetko sa treba pripraviť?


Ako vyzerá prototyp dobrej macochy?

Nemusíte sa obávať, že výchova partnerových detí vás oberie o potrebnú intimitu a spoločne strávený čas vo dvojici. Rodina je síce na prvom mieste, no nemusí sa všetko točiť okolo spoločných výletov. Doprajte nevlastným deťom chvíle s ich kamarátmi, na krúžkoch alebo osamote – podľa toho, čo im vyhovuje. Ak náhodou dôjde k výmene názorov, nikdy nezvyšujte hlas a nenechajte sa strhnúť do hry, pri ktorej sa budete navzájom obviňovať. V prípade, že si potrebujete niečo vydiskutovať s manželom, vždy to robte za zavretými dvermi spálne, nikdy nie pred deťmi. Do manželstva vstupujte s triezvou hlavou a nemajte od nevlastných potomkov príliš veľké očakávania. Ak sa tomu nebránia, nájdite si pre nich čas a vymyslite si spoločný program bez manžela. V ideálnom prípade by ste mali dobre vychádzať nielen s príbuznými, ale aj s ich biologickou matkou.


Ako vychádzate s nevlastnými deťmi? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Emília G.
 • Foto: Thinkstock

Diskusia (4)

 • Marcela 26.03.2017, 06:31

  Takmer každý sa snaží vychádzať s deťmi.. či už s valstnými alebo pridruženými zo vzťahu... nie vždy to ide.. aj vlastné dieťa občas vydžubeme.. dokonca mu strelíme.. len keď to spravíme opačne.. teda tomu ktorému nie sme biologickým rodičom sme zlí..chyba je podĺa môjho názoru v tom ako partner pripraví svoje dieťa na druhého rodiča.. teda partnera.. parner sa môže aj pokájať a rozdať, pokiaľ ten druhý sa neuvedomí a nevysvetlí svojmu dieťatu že svojho partnera miluje a je preňho rovnako dôležitý ako ono.. tak to nemá zmysel.. dávať partnera na vedľajšiu koľaj pre dieťaťom sa nevypláca.. vyvolá to u nového partnera iba zášť... a žiarlivosť... a to sa stáva skutočne... dopredu niekomu vravieť ty si u mňa na prvom mieste.. on je až na druhom.. čo sa stane? odpor... pretože nikto nestojí v láske byť na druhom mieste.. pretože láska nie je šport.

 • Maja 19.02.2017, 02:16

  Eva, uplne presne si to vystihla. Zakomplexovany trulo, ktorý stale nedospel na chlapa a ani netusi, co zena znamena. Takýto by sa nemali nikdy zenit ani parit sa. Nechapem tu, ktora s nim vydrzi zit.

 • Eva 04.01.2017, 07:13

  U teba ma takýto názor neprekvapuje, len sa čudujem, načo si sa ženil, keď ženy bytostne nenávidiš. Ľutujem tvoju manželku, musí mať pri tebe peklo na zemi.

 • TITAN444 20.12.2016, 13:03

  Dobrá macocha neexistuje, tak isto ako neexistuje normálna svokra.

1

Pridať komentár