Vyberáme novú posteľ: Aby sa vám spalo ako vo vatičke

Ležanie v posteli

thinkstockphotos.com

V posteli prespíme asi tretinu života a niektorí v nej strávia aj oveľa viac času. Preto je správny výber postele základným predpokladom spokojného zaspávania a šťastného prebúdzania.

Aký si vybrať materiál?

V súčasnosti sa najčastejšie pri výrobe postelí používa trojica materiálov kov, laminát a drevo. Kovové a laminátové postele sú oproti dreveným zväčša lacnejšie a ľahšie, pokiaľ ide o hmotnosť i manipuláciu. Neznamená to však, že tieto materiály musia byť nekvalitné. Dobrý výrobca dbá na kvalitu všetkých svojich výrobkov. Pri kovových posteliach je navyše dôležité zohľadniť ich celkový efekt voči miestnosti, v ktorej budú situované. Za drevo si síce priplatíte, ale kvalitné drevené postele sú bezpochyby najtrvácnejšie, nevŕzgajú a pôsobia honosnejšie a kvalitnejšie. Je to dlhodobá investícia, ktorá by vás nemala sklamať.

Tá správna výška

Výška postele je individuálna a záleží najmä na tom, ako vysoký bude matrac, ktorý do postele osadíte. Všeobecne platí, že plocha ležania by mala byť približne pol metra nad zemou, ale nie všetci sme rovnako vysokí, preto je dobré si nechať poradiť, aby ste neskôr neľutovali nesprávny výber. Aj tu platí, že dôležitý je predovšetkým váš vnútorný pocit, avšak dávajte si pozor na príliš vysoké, či nízke položenie, ktoré by mohlo byť nepraktické.


Mohlo by vás zaujímať: Dodajte svojmu bytu nový šmrnc: Vďaka týmto tipom to ide rýchlo a za pár eur


Veľká či malá? Aká je akurát?

Ani tu neexistuje všeobecná poučka. Posteľ by mala byť taká veľká, aby ste sa v nej cítili dobre. Dostatočný komfort pre každého predstavuje posteľ so šírkou 100 cm pre jednolôžko a minimálne 160 cm pre dvojposteľ. Ak máte ale dostatočne veľkú miestnosť, určite si radi užijete ranné povaľovanie aj v posteli takzvanej „king  size“ veľkosti. Pokiaľ ide o dĺžku, posteľ by nemala byť kratšia ako je vaša výška +25cm. Každopádne sa na veľkosti postele nesnažte šetriť. Pri nočnom prevaľovaní by sa vám to nemuselo vyplatiť. Na komforte, v ktorom trávite tretinu života určite záleží.

Na čo myslieť pri výbere roštu

Ani výber roštu nie je úplne bezstarostnou záležitosťou a aj tu si treba dať na niektoré veci pozor. Menej používané pevné rošty sú vyrábané prevažne zo smrekového dreva a často bývajú súčasťou nových postelí. Najlepšie urobíte, ak na tento typ roštu položíte aj rošt lamelový. Najčastejšie používanými roštami sú v súčasnosti práve rošty lamelové. Jednotlivé lamely by nemali byť od seba ďalej ako 4 cm. Pri väčších odstupoch by sa mohol matrac časom začať prehýbať.

Najmodernejším prvkom v tomto smere sú tzv. tanierové rošty. Po celej dĺžke i šírke roštu sú tisícky bodov ohybných v troch smeroch, ktoré zaručujú maximálny komfort. Tie vďaka anatomickým zónam podporujú ideálne rozloženie váhy tela na matraci. Pri výbere roštu treba ale brať do úvahy aj výber matracu, nie každý rošt je vhodný pre každý matrac a naopak. Najmä pokiaľ by ste si želali polohovateľné rošty, do ktorých by ste mali umiestniť len dostatočne ohybné matrace. Ak plánujete používať postel aj ako skladovací priestor, určite dajte prednosť roštom s odklápaním. Získate tak rýchly a praktický prístup k odkladaciemu priestoru. Rošt jednoducho zdvihnete pomocou látkového úchytu umiestneného na boku roštu. Aj tu platí, dva krát meraj a raz rež. Veď za profesionálne odborné poradenstvo pred nákupom nič nedáte, preto sa znovu neváhajte poradiť s odborníkmi.


Čím sa pri kúpe postele najviac riadite vy? Napíšte a poraďte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame