Nábytok z paliet je moderný fenomén: Spravte si svoj vlastný

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trúfli by ste si na výrobu nábytku z paliet?

Nábytok z paliet sa pomaly ale isto stáva moderným fenoménom

Módne trendy neobchádzajú ani naše domácnosti. Jedny prídu, iné odchádzajú. Avšak jeden trend preniká do ku nám už niekoľko rokov, drží si svoje miesto v rebríčku obľúbenosti a vyzerá to tak, že tu s nami ešte nejaký čas pobudne. Nábytok z paliet.


Ekologické, ekonomické i estetické riešenie

Zariadiť si celý byt, či aspoň obývaciu spáľňu vás môže potešiť hneď viac násobne. Keď ste aspoň trošku zručný, tak zariadenie domácnosti z paliet vašu peňaženku naozaj neprevetrá.Okrem toho si prinesiete takto do príbytku aj kus prírody, nuž a oko si pri pohľade na originálny kúsok tiež príde na svoje. Nehovoriac o tom, že ide o veľmi ekologický typ nábytku. Ak teda investujete svoj vlastný čas, môžte mať za málo peňazí veľa muziky.

Odkiaľ čerpať materiál

O nedostatok materiálu sa naozaj nemusíte obávať. Ročne sa v celosvetovom merítku vyrobí asi 700 miliónov kusov paliet rôznych rozmerov. Stačí sa trochu poobzerať na internete a zistíte, že na Slovensku je veľa predajcov paliet a jeden sa isto nájde aj vo vašom okolí. Nová, nepoužívaná euro paleta s rozmermi 80x120 cm vás pritom bude stáť asi 8 EUR. Na inzertných portáloch potom viete nájsť aj zánovné, málo používané palety, za ešte výhodnejšiu cenu.

Čo budete potrebovať a koľko Vás to bude stáť?

Pre naozaj krásne kúsky vám postačí jednoduché náradie v podobe vŕtačky, brúsky a priamočiarej píly. Pridajme skrutky, a nátery na záverečnú povrchovú úpravu a zábava môže začať. Vďaka dostupnosti základného náradia v ponuke veľkých obchodných reťazcov vás vstupná investícia môže vyjsť na menej ako 100 EUR za náradie a materiál. A potom môžte smelo začať brúsiť, rezať a spájať. Zvládne to naozaj aj neskúsený človek, do tohto remesla sa ľahko dostanete, ak budete chcieť.


Mohlo by vás zaujímať: Bývajte štýlovo a bez harabúrd: Stavte na elegantný minimalizmus


Pozor na zdravotnú nezávadnosť

Ak plánujete používať palety na výrobu interiérového nábytku, určite si pred kúpou overte zdravotnú nezávadnosť paliet. Zistíte to podľa štítku na spodku stredného stĺpiku, ktorý by mal obsahovať kód HT (Heat Treatment). Tak si môžete byť istý, že výrobca zbavil drevo parazitov zahriatím dreva na minimálne 56 stupňov Celzia po dobu 30 minút.

Ako upraviť povrch paliet

Pred záverečnou farebnou úpravou drevo najskôr naimpregnujte napúšťacími prostriedkami a nechajte ich odpočívať aspoň 24 hodín. Táto impregnácia vás vyjde na cca 7 EUR. Na farebnú úpravu si pripravte ďalších 4 – 10 EUR . Na záver je dobré, no nie nevyhnutné, použiť priesvitný lak. Ak drevo len natriete priesvitným lakom, zachová si svoju štruktúru, lazúra túto štruktúru zjemní a úplne ju potom prekryje krycia farba. Pri umiestnení paliet do exteriéru nezabudnite na takú povrchovú úpravu, ktorá zabráni opotrebovaniu paliet v dôsledku nepriazní počasia. Na tento účel nájdete rôzne lazúry i laky.


Mohlo by vás zaujímať: Toto doma neskúšajte! Nakrútili nadrogovaných bláznov skladajúcich nábytok


Kam po inšpiráciu?

Hovorí sa, že všetko je na webe. V tomto prípade určite áno a ako si do internetového vyhľadávača zadáte „nábytok z paliet“, odhalí sa vám nekonečný svet obrázkov s množstvom inšpirácií od výmyslu sveta. Stolíky, skrine, postele, pohovky, návody, tipy, rady, všetko čo potrebujete vedieť k výrobe paletového nábytku určite nájdete.

Nechce sa vám? Kúpte si hotové kúsky

Obchod okolo paletového nábytku zažíva v dnešných dňoch obrovský rozmach a na internete narazíte na množstvo viac či menej kvalitných predajcov, ktorí sa venujú výrobe paletového nábytku a dokážu vám namieru spraviť takmer akýkoľvek kus nábytku, ktorý si zažiadate. Výroba napríklad postele, či pohovky trvá skúsenému majstrovi približne jeden týždeň. Stačí si len vybrať a môžete si domov vďaka paletám značne skrášliť. 


Aké skúsenosti máte s nábytkom z paliet vy? Napíšte a poraďte ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • topliv 25.09.2017, 12:37

  Kvalitný nábytok - https://goo.gl/z5XVsy

 • Rory9778 25.03.2017, 12:27

  Ďakujem za tip! Veru pekná je :-) niečo také si viem u nás predstaviť, aj farba super!

 • Alena 20.03.2017, 20:10

  Ahoj, my máme takto riešenu postel v spálni sconto.sk/produkty/postel-s-nocnymi-stolikmi-vera.html a ked tak pozeram, tak sa to celkom zhoduje stym na obrazku :) ja mam velmi rada cisty styl v byte, bledsie farby pozitívne

 • Rory9778 08.03.2017, 21:14

  Juuuj spálňa na druhej foto je krásna :-) Niečo také by som si aj ja spravila v spálni, len tie palety nieeeee.......

1

Pridať komentár