Skvelá pochúťka plná zdravia: Vyskúšajte topinambur v kuchyni aj vy

Topinambur

isifa.com

Je známy aj ako židovský zemiak, sladký zemiak, jeruzalemský artičok. V skutočnosti je to Slnečnica hľuznatá. Určite ju mnohí z vás videli aj naživo, ako vysokú rastlinu so žltými kvietkami podobnými slnečnici. Málokto však tuší, že to najdôležitejšie sa nachádza pod zemou.

Kde sa vzal ten čudný názov?

Mohlo by sa zdať, že pochádza z oblasti blízkeho východu  a to konkrétne z Jeruzalemu. V skutočnosti však topinambur pochádza z opačnej strany zemegule. Túto rastlinu prvý krát spomína  francúzsky kolonista pri svojich potulkách po Severnej Amerike začiatkom sedemnásteho storočia . Stretol sa s ňou  u indiánov, ktorí ju využívali ako potravu. Podľa historiek, sa spomínaný indiánsky kmeň nazýval „tupinambo“. Pre zaujímavú a  netradičnú chuť ju doviezli do Francúzska, kde sa tešila veľkej obľube a pomenovali ju práve po spomínanom indiánskom kmeni.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Je to nezmar

Topinambur je skutočne rastlina, ktorá je schopná prežiť a rozmnožovať sa aj  tam, kde iné rastliny hynú. Táto vlastnosť topinambura zaujala aj ruských vedcov, ktorí venovali jeho výskumu niekoľko desiatok rokov. Výskum jednoznačne potvrdil,  že topinambur  je plodina 21.storočia. Jej využiteľnosť v mnohých odvetviach ako je farmaceutický priemysel, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, či bioenergetika  stavia túto výnimočnú rastlinu na popredné miesta. Ak ho raz niekam zasadíte, je pomerne ťažké sa ho zbaviť. Dá sa skladovať ako zemiaky a tiež aj tak dlho vydrží čerstvý.  No rovnako dobre  prečká  zimu i pod  šírim nebom. Ak počasie dovolí, pokojne si ho môžete vykopať i v januári.

Poklad ukrytý v zemi

Už tritisíc rokov známa rastlina opäť dobíja aj naše kuchyne ako súčasť zdravej výživy. A zdravej doslova. Topinambur totiž obsahuje unikátny sacharidový systém na podstate fruktózy a jej polymérov a inulínu. Navyše obsahuje aj ďalšie biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B i C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Význam topinambura spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu, aj pri detoxikácii organizmu. Tiež reguluje krvný tlak, chráni pečeň a obličky. Pomáha aj zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách. Odporúča sa tiež pri rekonvalescencii, v prevencii proti artritíde, reume, osteoporóze. Ak pochrúmete kúsok surovej hľuzy, rýchlo a na pomerne dlho zaženie hlad. Chuťou pripomína mladý kaleráb s príchuťou slnečnicových jadierok. Celkom príjemná diéta.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochutnajte fenikel: Poteší vaše zdravie a zaujme chuťové poháriky


Ako ho použiť

Najlepší je surový. Do šalátov, nátierok, i v kombinácii s ovocím. Spolu so šupkou pomletý na mäsovom mlynčeku sa môže používať do mäsových karbonátok, cesta na langoše, na „zemiakové“ placky a podobne. Dá sa i tepelne upravovať – varený, parený, pečený asi asi 5-10 minút. Ak máte nadúrodu, môžete ho nakrájaný, nastrúhaný, rozmixovaný uschovať v mrazničke.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Janka
Odporúčame