Oslabenú pečeň nepodceňujte: Stavte na účinné bylinky pre jej správnu funkciu

bylinky

thinkstockphotos.com

V ľudskom organizme dominuje medzi žľazami nielen svojou veľkosťou, ale tiež množstvom chemických procesov, ktoré sa v nej odohrávajú. Reč je o pečeni, ktorá predstavuje dokonalé laboratórium a má obrovskú schopnosť regenerácie. Ak ju však dlhodobo preťažujeme, jej oslabená funkcia sa odzrkadlí v hneď niekoľkých oblastiach. Ako sa chorá pečeň prejavuje a ktoré prírodné zázraky jej najviac pomôžu?

Varovné signály

Keď si pečeň kvôli dlhodobej záťaži nestíha plniť svoje funkcie, zvyčajne sa navonok prejavuje vážnymi symptómami, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Pravdou ale zostáva, že tento najväčší orgán brušnej dutiny môže trpieť aj bez toho, aby sme to navonok pocítili. Platí to, napríklad, o skrytom zápale bez typických prejavov žltačky, ktorý sa v neliečenej forme môže pretaviť až do cirhózy. Ktorými signálmi teda pečeň bije na poplach?

  • kožné problémy – pokožka je čoraz viac podráždená, svrbí nás, má sklony k začervenaniu a zápalom. Jedným z najvážnejších symptómov je, ak sa koža spolu s nechtami a končekmi prstov sfarbí dožlta.
  • tráviace ťažkosti – od nafukovania, cez bolesti brucha sústredené najmä pod pravým rebrovým oblúkom až po silné kŕče brušnej steny. Alarmujúcim signálom je hromadenie tekutiny v brušnej dutine, takzvaný ascites, ktorý tlačí na ostatné vnútorné orgány a spôsobuje sekundárne ťažkosti ako zhoršené dýchanie.
  • zmeny pri vylučovaní – problémy pri vyprázdňovaní, zmena farby a konzistencie stolice, príliš tmavý moč pri dostatočnej hydratácii
  • výrazná únava – keďže v pečeni prebieha proces hospodárenia s energetickými zásobami, oslabená funkcia sa prejaví chronickou únavou a podráždenosťou. Pečeň totiž nedokáže promptne reagovať na metabolické požiadavky sacharidov a glykogénu.
  • bolesti kĺbov dolných končatín – predovšetkým bedier, kolien a palcov
  • problémy s pohlavnými orgánmi – u žien je časté svrbenie spolu s výtokmi, muži zase trpia bolesťami semenníkov

Mohlo by vás zaujímať: Urobte niečo pre svoju pečeň: 7 potravín na jej prečistenie a lepšie fungovanie


Čo všetko pečeni škodí?

Znížená funkcia tejto mäkkej a poddanej žľazy je odrazom nezdravého životného štýlu, ktorý pretrváva niekoľko týždňov až mesiacov. Jedna z dôležitých úloh pečene totiž spočíva v odstraňovaní toxínov. Tie prichádzajú vo forme prehnaného množstva živočíšnej stravy (predovšetkým hovädziny a bravčoviny), nezdravých tukov (omilostené nie sú ani margaríny rastlinného pôvodu) a väčšiny chemických prísad jedál, takzvaných „éčok“. Samozrejme, medzi najväčšie škodliviny pre pečeň predstavuje časté pitie alkoholu a príliš vysoké dávky či chronické užívanie niektorých liekov. Obrovskou záťažou je takisto stres a nahromadenie negatívnych emócií.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivú silu bodliaka poznali už v staroveku: Vyskúšajte ju tiež!


Zázrak menom pestrec mariánsky

Rastlina, ktorú poznáme pod ľudovým názvom „bodliak“ alebo „Kristova koruna“ zažíva obrovský boom. Jeho regeneračné schopnosti sa priaznivo odzrkadľujú nielen v oblasti trávenia, ale predovšetkým pečene. Napomáha totiž ozdraveniu hepatálnych buniek a vylučovaniu toxínov z tela. Rozdrvené semená môžete nechať vylúhovať v 6%-nom alkohole ako tinktúru, pripraviť si z nich čaj (postačí jedna lyžička na šálku vody) alebo ich primiešať do jedla.

Žihľava nie je obyčajná burina

S výnimkou zimy rastie všade okolo nás a pri kontakte s pokožkou vyvoláva nepríjemné pocity, pálenie či svrbenie. Čaj zo žihľavy, ktorý by sme mali pripraviť za pomoci horúcej, ale nie vriacej vody, však prináša obrovské množstvo benefitov. Dôkladne totiž čistí krv, má diuretické účinky a v neposlednom rade regeneruje pečeňové bunky. Nie je však vhodná na dlhodobú kúru, po troch týždňoch každodenného pitia čaju je nutné zaradiť prestávku.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Ktoré ďalšie bylinky pomôžu?

Oslabenú pečeň dokážu revitalizovať a naštartovať aj ďalšie liečivá z lona prírody. Patrí medzi ne koreň púpavy, praslička, šalvia, ľubovník bodkovaný, aj koreň čakanky. Aby ste sa dočkali úspechu, súčasťou vašej očistnej alebo detoxikačnej kúry musí byť istá rovnováha. To znamená odľahčené jedlá s dostatkom ovocia a zeleniny, pravidelná pohybová aktivita a dôsledný spánkový režim. Možno aj vy po niekoľkých týždňoch zistíte, že ste menej nervózni a celkovo sa cítite oveľa lepšie.


Dbáte na to, aby ste vďaka strave podporili správnu funkciu pečene? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame