Naučte sa sporiť efektívne: Poradíme vám, ako na to!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Darí sa vám z výplaty niečo usporiť?

Efektívne narábanie s financiami vám pomôže nejaké to euro ušetriť

Mnohí to riešime, ale akosi sa bojíme sa nahlas priznať. Ako je možné, že vaša kolegyňa si za rovnakú výplatu dovolí podstatne viac? A ešte k tomu chodí stále vysmiata a pekne oblečená? V tomto článku sa dozviete tipy a triky ako efektívne narábať s financiami. A nie je to vôbec žiadna veda!


Rozčleňte si rozpočet

Pri založení si denníka o príjmoch a výdavkoch si môžete tiež založiť rozpočtový plán. Ten by mal byť rozdelený na tri časti:

 • Základy (bývanie, potraviny, nájom, hypotéka, pôžička, inkaso, faktúra za mobil,...)
 • Šetrenie do budúcnosti (približne 15% - 30%)
 • Peniaze navyše (percento závisí od vašej momentálnej finančnej situácie, výšky mzdy, atď. Tieto môžete použiť na menšie aj väčšie potešenia, drobnosti, zábavu.)

Zapisujte si príjmy aj výdaje

Skvelý nápad je založiť si peňažný denník, do ktorého si budete zapisovať vaše príjmy, ale aj výdaje. Je už len na vás či si tieto údaje budete zapisovať denne, týždenne alebo mesačne. No nezabudnite si odkladať bločky, aby sa zostatková suma zhodovala so skutočnosťou. Môžete si založiť dva denníky, jeden pre financie v hotovosti a druhý pre peniaze, ktoré máte na účte. Takto si budete vedomí, do čoho investujete a čoho by ste sa mohli vzdať. Prípadne zistíte, že míňate veľké peniaze na úplné zbytočnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí


Určte si cieľ

Ďalším typom, ktorý môže pomôcť je: určenie si cieľa. Či už túžite po dovolenke, aute alebo len nejakej maličkosti pre seba, ktorú si zaslúžite, no momentálne na ňu nemáte financie. Vždy je dobré uvedomiť si, prečo to robíte a neutrácať len tak, ako príde. Míňajte peniaze opatrne a rozumne. Vždy si dopredu premyslite čo vám na to povie budúcnosť. Predstavte si, ako skvele vám bude v Thajsku či ako očaríte okolie v novom kabáte. Pocity a emócie, ktoré pri tomto malom snívaní s otvorenými očami zažijete by vám mali byť vodítkom.

Ujasnite si priority

Ísť sem tam na kávu s priateľmi alebo na večeru s partnerom... na tom nie je nič zlé! No predtým ako pôjdete si spomeňte či ste zaplatili všetky účty, uhradili faktúry a v chladničke máte dostatok potravín na zasýtenie celej rodiny. Vždy je lepšie odložiť si nejaké peniaze bokom a počkať na vhodnú chvíľu. Uistite sa, že máte všetko potrebné pre správny chod domácnosti a celej rodiny.


Mohlo by vás zaujímať: 5 dôvodov, prečo sa mladým už nechce žúrovať: Podľa prieskumov sme nudnou generáciou


Vzdelávajte sa

Každý deň si prečítajte niečo o financiách alebo ekonomike všeobecne. Stačí ak to bude len malý stĺpček v novinách či v časopise. Ľudia sa o túto tematiku zaujímajú málo aj preto, že veria, že peniaze sú nutné zlo. Ale to len v prípade, keď s nimi nevieme hospodáriť a nerozumieme im. Preto nie je na škodu kúpiť si knihu alebo dokonca zainvestovať do kurzu. Zmení sa váš pohľad na vec a veľa vecí sa viditeľne zjednoduší.

Šetrite v kuchyni

Čo má spoločné šetrenie a chudnutie? Ak sa už dlhšie snažíte zhodiť prebytočné kilá tento typ je určite pre vás! Neverili by ste, koľko peňazí ušetríte, keď ich nebudete míňať na sladkosti, čokolády a iné sladké, ale aj slané dobroty. Keď si každý deň odpustíte napríkald čokoládovú tyčinky za 50 centov, ročne ušetríte vyše 180 eur. A to už je celkom slušná suma, nehovoriac o zhodených kilogramoch. Kupujte len základné potraviny, z ktorých sa pri troche snahy dajú vyčarovať hotové delikatesy. Vaša peňaženka, ale aj postava sa vám za to určite poďakujú!


Aké rady by ste pre efektívne sporenie odporučili ostatným? Napíšte čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Hajanka 14.06.2019, 11:23

  ak si mala štastie a tvoj nesplateny dlh odkupila spoločnost Kruk, tak sa s nimi na splatkovom kalendari dohodneš bez problemov

 • Any 13.05.2019, 12:51

  myslíš si, že v dnešnej dobe existuje spoločnost, ktora by bola natolko ustretova, že sa s dlžnikmi dohodne na splatkovom kalendari?

 • Agata 08.04.2019, 11:47

  ako vám spoločnost Kruk pomohla? AKo pomahaju? Pretože zrovna pred mesiacom som s nimi riešila taku nemilu situaciu. Prišiel mi od nich list s infromaciou, že kupili moj dlh od nemenovanej spoločnosti a chcu to uhradit. Tak sme sa dohodli na splatkach , takže nam v podstate pomohli, pretože na uhradu celeho dlhu sme nemali

 • Julia 10.03.2019, 15:20

  chceli sme šetrit a namiesto toho sme sa dostali do finančnych problémov, pretože sa u nas v rodine objavila nečakana choroba. A začarovany kruh začal. Nie každy sa s nami chcel dohodnut, niektory o tom nechceli ani počut a jediny kto nam tedy vyšiel v ustrety bola spoločnost Kruk.

 • Albinka S. 25.01.2017, 11:08

  Ahojky, ja som asi rok cestovala po Amerike a používala som metódu 10% stranou na budúce výdavky a ostatné som kupovala za rôzne akčné ponuky, ktoré mi pomáhali ušetriť stovky dolárov mesačne. Teraz som späť doma a využívam darčekových a zľavových kupónov napríklad na: https://kuponer.sk/ Neplaťte plnú cenu za tovar, ktorý možno získať lacnejšie, a rovnako tie obchody na tom zarobia.

 • sona 14.01.2017, 22:26

  ja mam manžela, kt. zaraba cez 5000euro, a ja ma tak 1000eur. mame to presne rozdenene. vydaje. kto co zaplati atd.

 • maca 14.01.2017, 13:50

  ved môžete sporiť z 300,-eur príjmu !

 • evelina 13.01.2017, 18:43

  ja nesporím, ale míňam efektívne :) , nie som taká bohatá, aby som kupovala lacné veci

1

Pridať komentár