Návrat z dovolenky môže byť ťažký: Naštartujte svoj mozog čo najskôr!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Aký rozbeh po návrate z dovolenky mávate vy?

Návrat z dovolenky do práce môže byť veľmi náročný

Vrátili ste sa z lyžovačky alebo z pobytu v exotických krajinách, a len ťažko nabiehate na pracovný režim? Tento stav je prirodzený. Na prácu sa treba doslova „preladiť“ – poradíme vám, ako na to!


Človek sa po dlhšom voľne môže ťažšie vracať do pracovného módu. Mozog v takomto prípade môže naštartovať lúštenie krížoviek, ale i ďalšie činnosti.

Ťažký návrat k povinnostiam

,,Je prirodzené, že po dovolenke sa ešte veľmi nevieme sústrediť na prácu, ľahšie zabúdame a utekáme myšlienkami od úloh. Všetko nám trvá dlhšie," povedal lekár Tomáš Kampe.


Mohlo by vás zaujímať: Podovolenková depresia môže sťažiť návrat do práce: Ako s ňou účinne bojovať?


Ľahšie riešenie problémov vďaka kresleniu

Pamäť je potrebné cvičiť ako sval. Pri kreslení napríklad dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy. ,,Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií i súvislostí. Využívajú sa tak napríklad na učenie, premýšľanie alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov," podotkol lekár.

Pohyb mozog naštartuje

Pohybová aktivita podľa lekára prekrvuje mozog a produkuje nové nervové bunky. ,,Pri behu, jazde na bicykli, lezení po skale alebo napríklad bedmintone musia tisícky nervových buniek spolupracovať, čím mozog pracuje na plné obrátky," vysvetlil Kampe.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v kancelárii ho nudila, namiesto toho do snehu vlastnými nohami tvorí monumentálne umenie


Nezabudnite na tú správnu stravu

Sušené slivky pomôžu efektívne myslieť, a to vďaka látke bór. Ľudia s jej nedostatkom trpia zníženou pozornosťou alebo majú zhoršené myslenie. ,,Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica," konštatoval lekár.

Mozog potrebuje aj cukry či vitamíny B a E, železo a selén. Kombinácia týchto látok prispieva napríklad k optimálnej funkcii nervového systému, znižuje mieru únavy a podporuje optimálne kognitívne funkcie.


Ako sa po dovolenke darí naskočiť do pracovného kolotoča vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár