Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami: Takýchto potrebuje každý z nás!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte veľa priateľov?

Vďaka pevným a spoľahlivým priateľstvám je náš život oveľa pestrejší a bohatší.

Šťastím je, ak sa naším najlepším priateľom stane životná láska, s ktorou zostarneme a strávime niekoľko nezabudnuteľných desaťročí. Aj v tomto prípade je však pre naše sociálne cítenie a psychohygienu dobré, ak máme na blízku zopár dôveryhodných osôb, s ktorými radi trávime čas a delíme sa o spoločné zážitky. S niektorými sa ani nemusíme vídať každý týždeň, no hreje nás pocit, že v prípade potreby sú tu pre nás. Ktoré typy kamarátstiev sú naozaj dôležité a nemali by nám v živote chýbať?


1. Ten, pred ktorým nič nepredstierate

Pozná vás ako vlastné vychodené topánky, vie o všetkých vašich prehreškoch aj negatívach, no napriek tomu vás nikdy nebude ohovárať a nedá na vás dopustiť. To je typ priateľa, pred ktorým môžete byť samým sebou za každých okolností a prezradíte mu aj tie detaily zo svojho súkromia, o ktorých netuší ani vaša polovička. Spájajú vás totiž rovnaké myšlienkové pochody, rebríček hodnôt či zmysel pre humor. Takýto kamarát zastáva funkciu vašej spriaznenej duše a častokrát si rozumiete aj bez toho, aby ste museli vyriecť čo i len jediné slovo.

2. Ten, ktorý vždy dobre poradí

Nielenže si získal vašu nezlomnú dôveru, no navyše disponuje obrovskou zásobou vedomostí, má široký spoločensko-politický prehľad a každý problém dokáže rozobrať do najmenších podrobností. Takýto priateľ sa hľadá naozaj ťažko, pretože na to, aby vám poskytol cenné rady a pomohol vám vytýčiť ten správny smer, musí mať dobre zmapovaný aj váš život. Ak potrebujete postrčiť len v oblasti kariéry, poobzerajte sa po skúsenejšom kolegovi. V prípade, že prechádzate náročným obdobím v súkromí, dobrého radcu možno nájdete v súrodencovi.


Mohlo by vás zaujímať: Keď váš blízky priberá viac, ako by mal: Ako mu môžete pomôcť?


3. Ten, ktorý vás vytiahne z domu

Hodí sa predovšetkým v prípade, že žijete osamote alebo váš partner preferuje domácu papučovú kultúru. Spoločenský typ priateľa má zvyčajne množstvo kontaktov a slušný prehľad o kvalitných podujatiach v meste. Nezáleží na tom, či holdujete najrôznejším kurzom, koncertom alebo divadlu, socializácia mimo pracovného priestoru by mala mať vo vašom živote svoje miesto. Priateľ na výlety a kultúrne akcie nemusí byť vašou spriaznenou dušou, no určite patrí medzi skvelých zabávačov a vždy vie, čo sa v okolí deje.

4. Ten, s ktorým vyznávate rovnaký životný štýl

Posúvate si nové zaujímavé recepty, chodíte spolu na futbalový tréning, do posilňovne, na turistiku alebo na hodinu jogy. Niekedy máte možno na ušiach slúchadlá a venujete sa vlastnému tréningu, no prítomnosť takéhoto priateľa prispieva k pravidelnosti a predovšetkým k motivácii nevynechať ani jedno z vašich stretnutí.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy


5. Ten, ktorý na vás čaká v práci

Ak pracujete na plný úväzok, zamestnaniu venujete viac než 50% svojho času v bdelom stave. Do tohto čísla sa započítavajú nielen hodiny, ktoré fyzicky strávite v práci, ale tiež telefonáty, maily a myšlienky na všetky faktory, ktoré s prácou úzko súvisia. Zdá sa vám to depresívne? Aj preto potrebujeme v zamestnaní niekoho, s kým dokážeme príjemne stráviť prestávku, dobre s ním vychádzame, môžeme sa naňho spoľahnúť pri plnení úloh a zároveň máme istotu, že nám pri najbližšej príležitosti nepodrazí nohy. Výsledkom je, že ak takýchto priateľov nájdeme v práci, zvyčajne sa s nimi radi stretávame aj v súkromí.


Mohlo by vás zaujímať: Investovať do vzťahov sa oplatí: Budete vďaka nim žiť dlhšie


6. Ten, ktorý býva vedľa vás

Dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie, a preto sa zaručene oplatí na nich popracovať. V ideálnom prípade so susedom prehodíte zopár slov aspoň cez plot, alebo sa rovno navštevujete. Existuje totiž množstvo prípadov, kedy môžete byť jeden druhému nápomocní. Ak odchádzate na dovolenku, dobrý a dôveryhodný sused vám poleje kvety, nakŕmi rybičky alebo iných domácich miláčikov a dohliadne na bezpečnosť vašej nehnuteľnosti. Jeho šikovné ruky sa však iste hodia aj v prípade drobnej renovácie.


Akú úlohu vo vašom živote zohrávajú priatelia? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Emília G.
  • Foto: Thinkstock

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár