Znepríjemňujú vám život boľavé kĺby? Skúste tieto prírodné recepty!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Bolesť kĺbov často prichádza s vekom

Bolia vás kĺby pri vstávaní, chôdzi alebo zmene počasia? Neradi sedíte dlhé hodiny v čakárni, len aby vám doktor predpísal drahé neúčinné gély? Ak váš prípad nie je nevyhnutný a bolesť je len občasná, viete si pomôcť aj sami. Sledujte ako na to.


Bolesť kĺbov často prichádza s vekom. Nie je avšak tajomstvom, že zvykne postihovať aj oveľa mladšie ročníky. Príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne:

 • obezita
 • osteoartróza a iné ochorenia kĺbov
 • nevhodná strava či nevyležané choroby
 • nevhodná obuv
 • nadmerná fyzická záťaž

Ako s bolesťou bojovať?

Pre odstránenie diskomfortu niekedy stačí urobiť málo. Znížiť (pri obezite) denný príjem kalórií alebo chodiť na dlhé prechádzky pri sedavom type zamestnania. Zmeniť obuv, či zakúpiť si špeciálne vložky do obuvy a zmierniť fyzickú záťaž môže urobiť zázraky. Pomôžu aj tabletky na potláčanie zápalov a bolesti, tie ale často majú množstvo vedľajších účinkov. Medzi najzávažnejšie iste patrí poškodzovanie pečene. Aj preto stoja nasledujúce rady za vyskúšanie.

 • Upravte stravu

Staršie generácie zvykli piť veľké množstvo mlieka, ktoré obsahuje vápnik, aby ich kosti boli silné. S pribúdajúcim vekom nároky organizmu na tento minerál rastú, takže určite nepodceňujte jeho dostatočný príjem. Okrem mlieka si pravidelne doprajte aj jogurty či tvrdé syry (veľa vápnika má parmezán, ementál, eidam, bryndza). Nezabúdajte ani na ryby, obilniny alebo vajíčka. Aj tieto potraviny obsahujú mnohé účinné látky pri boji s bolesťou kĺbov.

 • Prášok z vajíčkových škrupín

Vajíčkové škrupiny z uvarených vajec si skúste pomlieť na prášok a každý deň pridávať do stravy. Obyčajne postačí jedna lyžica denne.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


 • Kapustné listy

Dva listy z hlávkovej kapusty popučte (aby vypustili šťavu), priložte na boľavé miesto a stiahnite obväzom. Nechajte pôsobiť. Najlepšie ak si tento obklad spravíte pred spánkom a necháte si ho na nohe celú noc.

 • Prissnitzov obklad alebo cesnak s tvarohom

Prissnitzov obklad je úplne bežná vec, ktorá sa používa dodnes. Stačí namočiť uterák do 20-25 stupňovej vody, vyžmýkať, priložiť kus igelitu a následne ešte suchý uterák. Po obklade pokožku vysušíme, avšak niekoľko hodín nemastíme nijakou masťou.

 • Cesnak s tvarohom

Nasekanú cibuľu alebo 5 strúčikov cesnaku zmiešane s tvarohom a priložíme na boľavé miesto, kde necháme 2-3 hodiny pôsobiť.

 • Kostihoj

Kostihoj je takmer zázračná rastlina a využiť ju môžete aj pri problémoch s kĺbmi. Stačí lístky tejto rastlinky najemno nasekať, zmiešať s olivovým alebo slnečnicovým olejom a nechať odstáť na slnku po dobu dvoch týždňov. Potom je extrakt pripravený na používanie ako náhrada mastičky.

 • Horčičné semeno

Asi za hrsť horčičných semien rozdrvíme a zalejeme trochou takmer horúcej vody. Rozmiešame. Kaša je hotová, keď začne zapáchať. Vtedy ju môžeme naniesť na kus látky a priložiť na problémovú oblasť. Necháme pôsobiť, kým nezačne páliť, potom omyjeme. Obklad si možno dávať len raz za dva dni.  


Mohlo by vás zaujímať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!


 • Zázvor + mrkva

Zázvor ako aj kurkuma pôsobia protizápalovo, mrkva je zas plná minerálov a vitamínov. Spolu tvoria dokonalú harmóniu, ktorá môže vášmu telu a kĺbom špeciálne len pomôcť. Skúste aspoň týždeň piť nápoj podľa nasledujúceho receptu:

Očistite zázvor, kurkumu (najlepšie čerstvú) a mrkvu. Všetky suroviny odšťavte za pomoci odšťavovača. Ak nemáte odšťavovač, môžete suroviny rozmixovať v mixéri, avšak pridajte tam trocha vody, aby nápoj nebol príliš hustý. Nakoniec do šťavy pridajte čierne korenie a zamiešajte. Nápoj skladujte v chladničke a pite ho 3-krát denne približne 15-30 minút pred jedlom. Takáto jedna dávka je určená na jeden deň. Tento nápoj môžete užívať až pokiaľ nezacítite zlepšenie, ktoré by sa malo dostaviť už v priebehu prvého týždňa.

Nezabúdajte ani na pohyb

Ako sa hovorí: "V zdravom tele, zdravý duch". Dalo by sa to predsa len pozmeniť na: "V zdravom tele, zdravý kĺb". Preto pravidelne cvičte, napríklad si choďte zaplávať, na turistiku či nordic walking, alebo vyskúšajte jógu. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, prísun minerálov a vitamínov, otužovanie a vaše kĺby sa budú usmievať. Keď bolesť nepoľavuje, určite sa vyberte k doktorovi a preberte s ním aj vhodnosť spomínaných babských rád pri vašom probléme.


Aké účinné prípravky pri bolestiach kĺbov najviac pomohli vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • Smeja737 07.02.2017, 23:46

  Moja mama skúšala tiež všelijaké "recepty starých mám" ale nič jej nezaberalo. tak som jej kúpila tieto lieky https://www.pilulka.sk/gelo-3-complex-klbova-vyziva-pomaranc-390g. Nechcela som siahať po nejakých, ktoré majú len veľkú reklamu a nič z toho a tieto mi odporučila lekárnička. Mama vraví, že kĺby ju už nebolia. Môžem len dúfať že mi to nehovorí len preto, aby som bola spoko :D Bohužiaľ, ale žijeme v zrýchlenej dobe keby je jednoduchšie a asi niekedy aj účinejšie siahnuť po nejakých výrobkoch ako niečo skúšať sám doma. Takto raz za mesiac mame objednám z internetu, ešte je na to aj zľava (http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/) a viem, že aspoň niečo užíva a netrápi sa.

 • flexin500 06.02.2017, 06:31

  Lieky proti bolesti kĺbov - http://bit.ly/2kxwlOC

 • fero 29.01.2017, 15:53

  Biba , a propos : len pre poriadok, sú tam napr. aj konské kopytá a iné nechutné dobroty

 • biba 28.01.2017, 14:33

  evelina - želatina sa vyrába presne z toho istého ako keď tvoja mama vyvarí masko a kosti :-)) vyrába sa vyvarením a následnou filtráciou z hovädzích, bravčových, kuracích a rybích koží a kostí... len s tým, že vy to maso ešte ďalej pracujete a zjete, pri výrobe želatiny sa používa maso ktoré nie je určené na priamu spotrebu...

 • fero 28.01.2017, 09:55

  Evelina, veď práve proti gustu žiadny dišputát. Fero dobre a presne vie z čoho a ako sa vyrába želatína zo supermarketru. Že by ma prešla chuť ? Ako si prišla na to, že mám na to chuť? ( viem išlo len o slovný zvrat ). Ide len a len o praktické dôvody - zalejem teplou vodou a vypijem. Šlus. A keď už, vie Tvoja mama čo žerú a v akých podmienkach žijú tie zvieratá, z ktorých vyvára? Ak by sa človek takto na to pozeral, tak by v živote nezjedol žiadnu potravinu z obchodu. Chlieb náš každodenný ? Áno, je v ňom aj múka. BIO potraviny - blbosť. Nikde na svete sa bio potraviny nedajú dopestovať a vyrobiť (iba ak v malom množstve v nejakom labáku ). Ide len a len o marketingový trik na zvýšenie ceny. Vzduch ktorý dýchame, voda ktorú pijeme, dážď ktorý zavlažuje polia ? Všetko samé svinstvo a chémia. Takže v takýchto podmienkach ma nejaká želatína z obchodu nemôže rozhádzať.

 • Eva 25.01.2017, 16:00

  na vápnik je výborné aj makové mlieko

 • Hela 24.01.2017, 08:27

  Po ťažkej operácii a novo nasadených liekov som trpela veľkou bolesťou kostí, ale naozaj takou, že sa mi väčšinou dňa kotúľali slzy po lícach, lieky sa nesmeli vyhodiť, tak mi poradil transplantológ uvariť si huspeninu. Podľa lunárneho kalendára som si ju varila v dňoch kozorožca. Trojmesačná nepretržitá bolesť zmizla, preto dávam za pravdu tej želatíne skôr ako mlieku.

 • Eva 23.01.2017, 16:05

  To s tou želatinou je veľmi dobrý nápad. Budem si robiť ovocné dezerty a zabijem dve muchy jednou ranou. Pán Ladislav ďakujem :-)

 • evelina 23.01.2017, 14:22

  Moja mama nemá žiadne bolesti ani problémy s kĺbmi, hoci neužíva žiadnu priemyselne vyrobenú želatínu. Často varí dobré vývary z rôzneho mäsa a kostí, ktoré obsahujú všetko, čo je potrebné pre zdravé kĺby aj kolagén. Ale proti gustu, žiaden dišputát. Čo je dobré pre Fera, nie je dobré pre ňu. Keby Fero vedel, z čoho a ako sa tá želatína vyrába, prešla by ho chuť....

 • Illka 23.01.2017, 10:59

  Pán Fero klobúk dole, že takto sa o seba staráte a prajem Vám pevné zdravie na dlhé roky.

1 2 >

Pridať komentár