Zvyknete problémy zajedať? Spravte niečo pre svoje telo a skoncujte s tým!

Prejedanie

thinkstockphotos.com

Začnete s novou diétou, presvedčení, že tentokrát to už vyjde. O pár dní sa nájdete v chladničke, či v skrinke so sladkosťami, ktoré ste kúpili pre prípad, že príde návšteva. S myšlienkou, že vás kúsok čokolády uspokojí, idete za svojim cieľom. Pár minút neskôr nie je po čokoláde ani stopy a navyše ste sa pustili aj do chrumiek. Ďalší premárnený pokus o dokonalú postavu.

Všetci to občas zažívame. No keď sa prejedanie pravidelne opakuje a je čím ďalej ťažšie prestať jesť aj keď sme plní, je na čase pozrieť sa na tento zlozvyk lepšie. Je možné, že trpíte záchvatovým prejedaním, ktoré patrí do skupiny porúch príjmu potravy. Cítite pocit viny, hanby či úzkosti, no nemôžete prestať? Ste si vedomí, že ubližujete svojmu telu, ale… Nebojte sa, aj s touto nepríjemnosťou sa dá bojovať. Záchvatové prejedanie je možné vyliečiť.

Vyhnite sa pokušeniu

Ako každá výzva, vyliečiť sa zo závislosti na jedle nebude jednoduché. Preto by ste si mali pomôcť čo najviac to pôjde. Vyhoďte z chladničky, poličiek a skriniek všetko jedlo, ktorého sa neviete nabažiť. Či už sú to sušienky, mliečna čokoláda, chrumky, tyčinky alebo biely chlieb.


Mohlo by vás zaujímať: Prestaňte priberať a získajte ideálnu postavu: Zbavte sa týchto 7 zlozvykov!


Zmeňte jedálniček

Ak si zo začiatku nebudete vedieť dať rady choďte za odborníkom. Poradí vám, aké jedlo je pre vás vhodné a čomu sa naopak vyhnúť. Existujú aj štúdie, ktoré tvrdia, že veľmi veľký príjem spracovaných potravín, plných ,,prázdnych“ kalórií a rafinovaných sacharidov, vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi. Organizmus začne vylučovať väčšie množstvo inzulínu, jedlo je rýchlo strávené, hladina cukru v krvi klesne a sme zase hladní. Nahraďte nezdravé potraviny vhodnejšími alternatívami. Pridajte do jedálnička listovú zeleninu, kvalitné hovädzie mäso a omega 3 mastné kyseliny, ktoré nájdeme v rybách, ale aj v avokáde. Je dokázané, že strava obsahujúca dostatočné množstvo kvalitných tukov vedie k správnej funkcii mozgu. Aj mozog je zodpovedný za prejedanie. Keďže na nás každý deň číhajú rôzne reklamy a obrázky s fantasticky vyzerajúcim jedlom, máme chuť si hneď niečo dať. Zdravé tuky nás zasýtia dostatočne na to, aby nás neskrotné chute opustili a my sme nemuseli naďalej myslieť na jedlo.

Počúvajte svoje telo

Naučte sa počúvať signály svojho tela. Nakŕmte ho, keď je hladné. Hlad je vlastne signál, ktorý nám dáva najavo, že potrebujeme energiu. Je na vás, či vám vyhovuje jesť päť malých porcií denne, alebo tri väčšie. Skúmajte, čo vám robí dobre. Rozoznajte rozdiely medzi emočným a fyzickým hladom. Prejedanie môže mať totiž súvis so stresom. Prežili ste v poslednom čase nejakú nepríjemnú skúsenosť? Potrebujete jedlom zaplniť prázdno? Doprajte si čas, venujte sa joge alebo dychovým cvičeniam. Ak na vás príde smútok alebo depresia, nepodľahnite nutkavému vábeniu jedla, vyberte sa radšej na prechádzku.


Mohlo by vás zaujímať: Hriech, ktorý stojí za to: Mňam, megaútok na vaše chuťové poháriky


Nezostávajte sami

Podeľte sa o svoje trápenie s blízkymi. Ani neviete ako sa vám môže uľaviť. To, že s niekým dôveryhodným zdieľame svoje pocity a myšlienky, nás môže doviesť k pevnejšiemu a utuženejšiemu vzťahu. Ten druhý/-á vám dá pocit, že v tom nie ste sami a ako bonus vás podporí či podá pomocnú ruku. Nikdy neviete, či si dotyčný pred nejakým časom neprešiel tým, čím si práve prechádzate vy.

Ak vo svojom okolí nemáte nikoho, komu by ste sa mohli zdôveriť, jednou z možností je konzultácia u psychoterapeuta či kouča. Dá vám možnosť lepšie spoznať svoje vnútro, potreby a zaužívané vzorce správania, ktoré pramenia z detstva, alebo inej dávno zabudnutej traumy. Psychika má tiež veľký vplyv na prejedanie. Pokiaľ túžite po vyzdravení, je dobré zaoberať sa všetkými aspektmi. Fyzickými, ale aj tými psychickými. 


Ako sa s prehnaným maškrtením podarilo skoncovať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame