Jar sa blíži a práce na záhrade s ňou: Na čo všetko treba myslieť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Je pre vás starostlivosť o záhradu koníčkom?

Prichádza jar a s ňou aj nevyhnutné práce na záhrade

Jar je pomaly tu a ak patríte k majiteľom záhrad, určite viete, že sa vám opäť začnú rôzne povinnosti. Ak má totiž záhrada plniť svoju úlohu – či okrasnú, alebo praktickú, treba sa jej začať po zime opäť viac venovať. Na čo všetko treba v marci myslieť, aby sa darilo tak trávniku, ako aj stromom či kríkom?


Stromy

Príroda pomaly rozkvitá a stromy taktiež. V marci svoju pozornosť sústreďte hlavne na stromy, ktoré to neskôr ocenia plodmi. Pozbierajte všetky polámané konáriky, uschnuté lístie, urobte jarný rez a presvetlite korunu. Pri ihličnanoch odstráňte napríklad ich staré ihličie a ovocné stromy prihnojte. Ešte pred kvitnutím ich ošetrite pred škodcami.

Kry

Aby vám v lete priniesli kry krásne plody v podobe ríbezlí, malín a černíc, hlboko ich zrežte už v marci. Skontrolujte či sa na nich nepodpísal mráz a časti, kde áno, odstráňte. Zrežte kvitnúce kríky a rez vykonajte aj na ružiach. Všetky staré, poškodené a slabé výhonky odstráňte tiež.


Mohlo by vás zaujímať: Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Záhony

Najprv svoje záhony očistite od špiny a napadaného lístia. Zrežte ich 10 cm nad terénom a skontrolujte mulčovaciu textíliu a mulčovací materiál. Ak tento materiál niekde chýba, tak ho doplňte.

Trávnik

Ak je trávnik vyšší ako 3-4 cm, tak ho pokoste. Až potom sa postarajte o prevzdušnenie a hnojenie. Niekde v prelome marca až apríla sa odhaduje najlepšia doba, kedy s obnovovaním trávnika začať.

Jazierko

Ak máte na záhrade aj jazierko, je potrebné preveriť čerpadlo a osvetlenie. Skontrolujte aj foliu na okrajoch jazierka a hladinu vyčistite od prípadnej nečistoty.


Mohlo by vás zaujímať: Jar je v plnom prúde: Nezabudnite sa postarať o svoj trávnik


Zavlažovanie

Ak vlastníte zavlažovací prístroj a máte ho napojený na studňu, skontrolujte a spustite čerpadlo. Ak je napojený na vodovod, otvorte hlavný prívod do systému. Spustite zavlažovanie, aby ste mohli posúdiť jeho stav postrekovačov a trysiek.

Drevostavby a terasy

Dlažby či chodníky, jednoducho všetko čo sa na vašej záhrade nachádza vyčistite od burín, nánosov blata a inej špiny. Drevené stavby naimpregnujte vhodným prípavkom. Nezabudnite aj na záhradný nábytok.

Okrasná a zeleninová záhradka

Okrasné a zeleninové záhradky načastejšie trápi burina, ktorá zabraňuje rastu chceným rastlinám. Preto je potrebné zbaviť sa jej. Burinu nechajte trocha podrásť a potom ju odstráňte pomocou herbicídov, alebo ju vytrhajte.


Ktoré veci ako prvé na jar v záhradke robíte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • marian 28.02.2017, 16:15

    Som šokovaný, s akou ľahkosťou sa doporučuje používanie herbicídov v zeleninových záhradách. Všetci vieme, že sa dostávajú do pôdy, zelenina z takejto pôdy čerpá živiny a my si krásne otravujeme organizmus. Jediné správne odburinenie je mechanické, netreba byť lenivý. Včera som videl v českom receptári, ako striekajú zemiaky proti burine. Neviem, či si ich ešte niekedy v supermarketoch kúpim, asi nie.

1

Pridať komentár