Buďte šťastnejší a oddýchnutejší: 8 pravidiel pri používaní počítača a mobilu

Mobilný telefón

thinkstockphotos.com

Ste od internetu či mobilného telefónu takí závislí, že si to ani neuvedomujete? Pamätáte si ešte, aké bolo stráviť prázdniny u starých rodičov? Celý deň sme pobehovali po záhrade, hrali sa s deťmi zo susedstva. Bolo vyslovene ťažké dostať nás domov. Vtedy sme ešte nemali prístup k toľkým informáciám ako máme dnes a nemali sme ani poňatia, čo je internet. A predsa sa zdá, že sme boli možno šťastnejší.

V dnešnom svete plnom správ a informácií môže byť ťažké sa v tom všetkom vyznať. Hrozí riziko informačného pretlaku. Práve vedomý čas strávený ničnerobením nám môže pomôcť zlepšiť mentálne zdravie. Stalo sa vám niekedy, že vám od toľkých nových informácií išla prasknúť hlava? Nuž, je čas zamyslieť sa nad používaním internetu. Aj on je totiž dobrý sluha, ale zlý pán.  


Mohlo by vás zaujímať: Internet môže spôsobovať neplodnosť: Na čo si dať pozor?


Stanovte si pravidlá

Hoci je výborné zostať nejaký ten čas úplne odpojený, pre svoje zdravie môžete niečo urobiť aj počas bežného dňa.

1. Začnite tým, že vypnete mobil počas jedla alebo prechádzky. Rovnako tak, keď ste s rodinou alebo blízkymi. Vyhnete sa tak rušivým aspektom a pozornosť budete venovať len prítomnosti a ľuďom okolo seba.

2. Sedenie pri počítači striedajte každých 30 – 40 minút s ľahkou fyzickou aktivitou. Či už je to prechádzka po miestnosti, pokrútenie hlavou, alebo jemný strečing. Uľaví sa vám na tele, no tiež odreagujete myseľ od neustáleho sústredenia sa na prácu. Prípadne zavrite oči a zľahka premasírujte spánky. Predchádzate tak bolestiam hlavy.

3. Opustite FB skupiny, v ktorých ste sa nikdy nezapájali do diskusie či nepridávali fotky. Odhláste sa z newsletterov, ktoré vás nezaujímajú, len otravujú a zahlcujú e–mailovú poštu.

4. Vymažte nepotrebné správy, roztrieďte si dokumenty do zložiek a tie zbytočné odstráňte. Budete tak mať prehľad v tom, čo kde máte a ušetríte čas hľadaním toho potrebného.

5. Na maily a správy odpovedajte 2 – 3 krát denne, môžete si určiť presný čas. Nepreskakujte z jednej činnosti do druhej, budete v tom mať zmätok a mýliť sa. Budete sa sústrediť len na odpovede bez zbytočných stresov a ponáhľania.

6. Uistite sa, že čas, ktorý trávite online, je prínosný. Trápime sa, že stále niečo nestíhame. Zamyslite sa nad tým, keď bezmyšlienkovite lustrujete Facebook stránky.

7. Nejedzte pri počítači. Choďte na obed do reštaurácie, v prípade, že ste doma, pripravte si príjemné pohostenie v kuchyni. Vychutnáte si vôňu a chuť jedla a tiež si dáte pauzu od dlhého sedenia, ktoré neprospieva chrbtici.

8. Je dobré, keď 1 – 2 hodiny pred spaním nepoužívate internet či už na počítači, tablete alebo mobile. Štúdie dokázali, že pozeranie do obrazoviek vyžarujúcich modré a biele svetlo zabraňuje mozgu produkovať hormón melatonín, ktorý dáva telu správu, že je noc. To znamená, že sa nám ťažšie zaspáva. Siahnite radšej po knihe, alebo si dajte upokojujúci teplý kúpeľ či sprchu.


Mohlo by vás zaujímať: Google vypadol len na pár minút, no smeje sa z neho celý internet


Deň bez internetu

Ak ste zvládli aspoň niektoré vyššie uvedené body, pristúpte k druhému kroku. Naplánujte si minimálne jeden deň bez počítača. Ak je to možné, vypnite aj mobil. Najideálnejšia je sobota alebo nedeľa. Celkom vedome si naordinujte deň s rodinou či priateľmi, venujte sa sami sebe. Keď vás náhodou napadne nejaká myšlienka či dobrý nápad, zoberte si do ruky papier a pero a zapíšte si ju. Všímajte si maličkostí a pozerajte sa pred seba. Tento deň vám prinesie nadhľad, jasnosť myšlienok a možno aj inšpiráciu k novej činnosti. 


Koľko času denne strávite pri mobile alebo počítači? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame