Krvná skupina 0: Objavte jej charakter ako aj ideálny jedálniček

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte, že stravovanie podľa krvných skupín funguje?

Majitelia krvnej skupiny 0 sú väčšinou silné osobnosti, ktoré milujú zmenu a riziko

Teória krvných skupín vychádza najmä z laboratórnych výskumov amerického lekára Petra J. D'Adama, ktorý sa jej venoval dlhé roky. Vypracoval podrobné charakteristiky jednotlivých krvných skupín, ich silné a slabé stránky, vhodné potraviny i pohybové aktivity.


Na čo by mali myslieť majitelia krvnej skupiny 0?

Charakterové vlastnosti

Majitelia krvnej skupiny 0 sú väčšinou silné osobnosti, ktoré milujú zmenu a riziko. Povahou sú optimisti, majú primeranú dávku sebavedomia, avšak zle znášajú kritiku. Sú dobrými priateľmi, ale uprednostňujú skôr menšie skupiny ich srdcu blízkych ľudí.

Stručná charakteristika zdravotného stavu

Vyznačujú sa spoľahlivo fungujúcim imunitným systémom i trávením. Príroda im do vienka dala prirodzenú schopnosť odolávať rozličných infekciám. Avšak v prípade, že radikálne zmenia svoj jedálniček, alebo jedia veľa pre nich nevhodných potravín, imunitný systém môže pracovať proti nim – začne napádať vlastný organizmus.  U tejto krvnej skupiny sa často vyskytujú zápalové ochorenia, ako napríklad vredy, artritída, problémy so štítnou žľazou a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Stravovanie podľa krvných skupín: Prospieva zdraviu aj postave


Vhodné a nevhodné potraviny

Pre túto krvnú skupinu je charakteristická vyššia úroveň žalúdočnej kyseliny, to znamená, že je stvorená pre konzumáciu jedál, ktoré sú bohaté na tuk a bielkoviny. Takisto dokáže efektívne metabolizovať cholesterol v živočíšnych potravinách. Potravinovými nepriateľmi tejto krvnej skupiny sú jednoduché sacharidy, lepok, fazuľa, mlieko a drvivá väčšina mliečnych výrobkov. Hlavne konzumácia jednoduchých sacharidov vedie k vzniku tukových vankúšov.

D'Adamo roztriedil potraviny aj pre túto krvnú skupinu do troch kategórií – potraviny pôsobiace ako liek, neutrálne potraviny a jedlá pôsobiace ako jed. Nakoľko sa jedná o rozsiahly zoznam, tu je aspoň niekoľko stravovacích tipov.

Čo áno?

 • Z mäsa vám najviac sedí divina, teľacie alebo jahňacie mäso. Z rýb je to losos, pstruh, sardinky, treska...
 • Z olejov preferujte olivový a, naopak, obmedzte kukuričný.
 • Zo zeleniny dávajte prednosť chrenu, cvikle, špenátu, brokolici, cibuli, cesnaku, batatom, artičokom.
 • Z ovocia sú výborné figy a slivky i ananásová šťava.
 • Jedlá dochucujte hlavne petržlenom, karí, kurkumou a kajenským korením.
 • Takisto vám v rámci pitného režimu prospievajú minerálne vody, vyhnúť sa treba kolovým nápojom, čiernemu čaju, káve a limonádam. Ideálne je 20 minút pred jedlom vypiť pohár vody.

Čo radšej nie?

 • Vyhýbajte sa jednoduchým sacharidom (biela múka, rafinovaný cukor a produkty, ktoré ich obsahujú – pečivo, sladkosti, cestoviny...) a potravinám s obsahom lepku, a to najmä pšenici. To znamená, že sa treba naučiť sledovať aj glykemický index potravín a preferovať tie s nízkym glykemickým indexom a naučiť sa, ako glykemický index znížiť (napríklad k sacharidom pridať vhodné tuky a bielkoviny).
 • Eliminujte konzumáciu mliečnych výrobkov, pretože sú pre vás ťažko stráviteľné. Absolútne nevhodné sú plesňové syry a samotné kravské mlieko.
 • Vyhnite sa tiež konzumácii para orechov, pistácií, arašidov, maku, fazule.

Mohlo by vás zaujať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Tipy na zvládanie stresu

Predkovia majiteľov krvnej skupiny 0 boli lovci, čiže aj dnes sú ľudia s touto krvnou skupinou uspôsobení na „boj, alebo útek“, čo v dnešnej dobe nie je práve ideálna reakcia na všadeprítomný stres. Preto sa u nich často vyskytujú záchvaty nadmerného hnevu, frustrácie či depresie. Takisto majú tendencie inklinovať k hazardným hrám.

Podľa D'Adama je preto viac ako vhodné predchádzať týmto stavom voľbou správnych potravín. D'Adamo považuje za obzvlášť škodlivý kofeín, ktorý zvyšuje hladinu adrenalínu, ktorá je už aj tak pri tejto krvnej skupine vysoká.

Ktoré športy sú tie najlepšie?

Keďže majitelia krvnej skupiny 0 sú poväčšine akční ľudia, milujú intenzívne pohybové aktivity. Sem môžeme zaradiť napríklad vysoko intenzívne intervalové tréningy, tabatu, ale aj aerobik, beh či bojové športy. Pre túto krvnú skupinu je cvičenie dôležité nielen pre posilnenie celkového zdravia a udržania si postavy, ale aj kvôli lepšiemu zvládaniu stresu.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych krvnú skupinu 0? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Lea 10.03.2019, 17:45

  Maso nejem, som vegetarianka a vobec mi nechyba. Mlieko sice nepijem, ale stredne silnu kavu aspon 2 x denne ano. Takisto milujem cestoviny, fazulu, mak, para orechy aj pistacie :D Ano, som 0-ka :D

 • Anna 31.01.2019, 11:20

  Skutocne je to dobry clanok,skoro vsetko je pre mna pravdou. Jeden z mala dobrych clankov

 • Mária 11.10.2018, 15:30

  Na mňa to sedí tiež,aj to že mám problém s lepkom,škoda že som to nevedela skôr.

 • Oto 22.02.2018, 09:36

  Mne to tiež na 80 percent sedí. Ale kávu s mliekom si neodpustím. Po makovom koláči sa necítim dobre. A rezeň mi chutí najviac - ako keby som práve porcoval mamuta. Ale to asi každému.

 • emília 15.11.2017, 07:08

  ako keby opísal mna.100percentné aspon u mna.paráda

 • atair 06.03.2017, 12:09

  Mám skupinu 0-, skoro na 100 % to pasuje. Mám rád väčšinu zvierat- niektoré varené ,iné pečené.Bolia ma kĺby na nohách, neznášam cestoviny , mám rád zemiakový chlieb, nepijem mlieko od detstva (ako všetci muži v rodine) Pijem zásadité minerálky kvôli kyseline. Ale : denne dve slabé kávy si dám To všetko bez toho aby som vedel prečo. Asi ten chlapík na niečo prišiel.

1

Pridať komentár