Držať pôst sa oplatí: Prospeje nielen postave, ale aj zdraviu

Pôst. Diéta

thinkstockphotos.com

Môže byť pôst cestou, ako prekonať cukrovku? A má aj iný vplyv na naše zdravie? Podľa vedcov áno. Pôst je spôsob, ako sa dostať opäť do formy.

Výživa, ktorú dostávali pokusné myši, je čiastočný pôst. Vypracoval ho Valter Longo z milánskeho Inštitútu molekulárnej onkológie FIRC, dnes na čele Inštitútu dlhovekosti pri Juhokalifornskej univerzite. Navrhovaná diéta mala byť pôvodne metódou na obmedzenie stresu a k ochrane buniek pri chemoterapii. Spočíva v tom, že sa päť dní konzumuje strava s nízkym obsahom tukov a cukrov a potom nasleduje návrat k normálnej výžive.

Odriekanie má svoj význam

Doterajšie štúdie ukazujú, že na fyziologickej úrovni tento typ diéty akoby napodobňuje účinky oveľa prísnejšieho pôstu a predovšetkým funguje ako akési oživenie organizmu, počas ktorého sú produkované nové bunky a spomaľuje sa starnutie vďaka redukcii pôsobenia troch kľúčových génov, a síce IGF-1, TOR a PKA. Drastický pokles týchto génov vracia podľa Longa bunky do akýchsi embryonálnych podmienok.

Bunky potrebujú oddych

,,Bunky upadajú počas pôstu do akéhosi spánku a potom, keď začneme jesť normálne, môžu vytvoriť mnoho rozmanitých bunkových typológií, medzi nimi aj beta bunky, teda tie bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín,“ myslí si Longo. Výsledky jeho výskumov na myšiach sa potvrdili aj u pokusov na bunkách slinivky brušnej zdravých ľudí a ľudí s cukrovkou 1. typu. Ak boli podrobení diéte, produkcia inzulínu v týchto bunkách bola účinne stimulovaná.


Mohlo by vás zaujímať: Aj počas pôstu si môžete pochutiť: Týmto jedlám mäso nechýba


Ako Longov pôst vyzerá?

,,To na jednej strane ukazuje, ako je možné preprogramovať bunky len pomocou diéty, bez zmeny genómu, na druhej strane to ukazuje potenciál výživy zmierňujúci prejavy cukrovky,“ uviedol Longo. ,,Význam diéty však presahuje túto chorobu: účinky riadeného pôstu sa študujú aj na ďalších bunkových systémoch. Tento mechanizmus môže byť spôsobom, ako zlepšiť zdravotný stav,“ dodal. Počas piatich dní pôstu treba eliminovať proteíny aj karbohydráty, ale bohaté na nenasýtené tuky. Denný príjem by nemal presiahnuť 700 až 1100 kalórií denne. Dôležité je držať diétu päť dní po sebe.

Longo vo februári publikoval na stránkach magazínu Science Translational Medicine štúdiu na dobrovoľníkoch, v ktorej ukázal, že tri cykly jeho diéty znižujú nebezpečenstvo vzniku nielen cukrovky, ale aj rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb tým, že znižujú úroveň IGF-1 a glykémie. Okrem toho pozitívne pôsobí na parametre ako je váha, cholesterol či triglyceridy.


Vyskúšali ste si už držanie pôstu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK/Corriere della Sera
Odporúčame