Na zdravie: Koľko tekutín by sme mali denne vypiť a ktoré sú tie správne?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Najideálnejšou možnosťou pre dopĺňanie tekutín je čistá voda

Je tu jar a s ňou prichádza aj pohyb na čerstvom vzduchu, šport, práca v záhrade či okolo domu. Fyzické aktivity pribúdajú a s nimi rastie aj potreba tela prijať viac tekutín. Po teplých čajoch sa na rad dostáva hlavne voda, ovocné a zeleninové šťavy, či rôzne druhy podomácky vyrobených limonád. Viete koľko a čo by ste cez deň mali vypiť, aby ste neohrozovali svoje zdravie? Poradíme vám!


Koľko treba vypiť cez deň?

Ťažká otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. V posledných rokoch sa názory odborníkov rozchádzajú. Odpoveď záleží od množstva faktorov - kde žijete, či športujete, pracujete manuálne, aký je váš vek či pohlavie.

Inštitút medicíny v Spojených štátoch odporúča vypiť mužom v zrelom veku 3 litre tekutín denne. Ženám o čosi menej, teda 2,2 litra. Počas horúcich dní, prípadne pri zvýšenej fyzickej aktivite alebo konzumácii alkoholu, môže vaše telo stratiť až šesť litrov vody. Prispôsobujte teda pitný režim činnostiam, ktoré vykonávate.


Mohlo by vás zaujímať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Ideálne tekutiny

Najideálnejšou možnosťou je čistá voda. Berieme ju ako samozrejmosť, no naše telo ju nevyhnutne potrebuje. Málokto však možno vie, že v horúcich dňoch sa neodporúča studená, ale skôr letná alebo mierne teplá. Chladná voda totiž povzbudzuje tkanivá a rýchlejšie prekrvuje a preto pociťujeme ešte väčšie teplo.

Dobrou voľbou v tomto prípade je aj doma odštavené ovocie, citronáda, alebo zelený čaj. Naopak, vyhýbajte sa kole, sladeným nápojom, energetickým drinkom a ovocným džúsom, ktoré obsahujú veľké množstvo nezdravých umelých sladidiel, cukrov a farbív.

Vyhnite sa dehydratácii

Signálom dehydratácie je smäd, ktorý značí, že už je neskoro a vaše telo cíti deficit. Piť by ste totiž nemali len vtedy, keď ste smädný, ale pravidelne počas dňa a v menších dávkach. Smäd nemusí vždy súvisieť s tým, že ste počas dňa málo pili. Dôvod môže byť aj ten, že ste vodu vymenili za iné nápoje. Napríklad za kolu, sladké džúsy či nekvalitné čaje. Dbať na pitný režim by mali okrem detí aj seniori. Tí so stúpajúcim vekom neraz prestávajú cítiť potrebu príjmu tekutín. Ich okolie by malo dbať na to, aby im ju pripomínalo.


Mohlo by vás zaujímať: Prečo sa cítite unavený? 5 dôvodov, ktoré vám dajú odpoveď na otázky


Voda je naj

Vymenovať všetky jej blahodarné účinky je asi nemožné.  Hovorí sa, že každé ráno by ste mali začať s pohárom vlažnej vody pretože dokáže ideálne naštartovať metabolizmus. Takisto zabraňuje vzniku obličkových kameňov a účinne bojuje proti migrénam. Ďalej je vhodná pri chudnutí, pretože neobsahuje žiadne kalórie. Pôsobí blahodarne aj na pleť a vlasy, jej nedostatok spôsobuje vrásky. Tiež nám pomáha prekonať opicu, keďže alkohol je diuretický. Znamená to, že naše telo vtedy stráca viac vody, ako prijíma.

Čo sa stane, ak nebudete dostatočne piť?

Nedostatok tekutín v tele spôsobuje dehydratáciu, čím sa zvyšuje riziko infarktu. Rovnako vám klesá množstvo plazmy a srdce musí prečerpávať hustejšiu krv. Taktiež sa v močovom ústrojenstve zhromažďujú škodlivé baktérie, spomaľuje sa metabolizmus a poriadne zabrať dostáva aj mozog.

Ak ste smädní, ťažšie sa vám rozmýšľa a máte aj horšiu náladu. Rýchlejšie pociťujete úzkosť, depresiu, stres aj napätie. Dokonca platí pravidlo, že čím menej pijete, tým viac zjete. Počuli ste už o tom, že sa odporúča pred jedlom vypiť pohár vody? Následne organizmus potrebuje menej jedla, aby sa zasýtil.


Máte skúsenosti s dehydratáciou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Marta 28.04.2017, 11:19

  Záleží ale aj na výške a váhe tej ktorej osoby. Mám výšku 160 cm, váhu 53 kg a pri vypití 2 l vody som sa cítila ako balón. Jednoducho to nejde. Kdesi som čítala, že človek by mal vypiť cca 2,5 dcl vody na 10 kg svojej váhy, to je asi najnormálnejší údaj.

 • evelina 27.04.2017, 15:10

  Donedávna v Bratislave platilo : pijem čistú vodu, vodu z vodovodu.... Ale odkedy vodári používajú iné dezinfekčné prípravky namiesto plynného chlóru, prestáva to platiť. Rozpustené dezinfekčné prostriedky sa varom vylučujú a usadzujú na stenách sklenenej varnej kanvice a nie je to len vodný kameň. A voda má pachuť.... Tak čoho vypiť denne 2-3 litre? Ovocné šťavy, urobené doma odšťavením ovocia, majú veľa cukrov a kalórií, niektoré minerálk, silne sýtené CO2, sú tiež o ničom. takže čo piť alebo nepiť ? taká domáca, odležaná slivovička je liek, hovorí Janko :)

 • Gaos3 27.04.2017, 10:44

  Fero : napísal si to veľmi výstižne.

 • adamko 27.04.2017, 10:29

  Pijem keď som smädný. Lekári a výživoví experti vedia o stravovaní veľké hovno. Sú poplatní obchodu.

 • fero 27.04.2017, 06:40

  Zase robíte z toho vedu. To ranné štartovanie je už trápne...dehydratácia....infarkt....kamene....ačojaviemčoešte. To všetko väčšina vie a kto to nevie, ten aj tak internet nečíta, ten pije ako a čo sa mu zachce, kašle na vaše rady. Tak komu sú tieto rady dobré ? Starí ľudia majú problém s pitím a tí veru tieto rady nečítajú. Stačilo napísať ( pripomenúť pre čisté svedomie )pite vodu 2-3 litre denne. Šlus

1

Pridať komentár