Práca vás už nebaví ako kedysi? Zmeňte pár drobností a bude to lepšie

Práca

thinkstockphotos.com

Prídu chvíle, kedy sa aj z ,,ideálneho“ zamestnania stane šedivý stereotyp. Najmä vtedy, ak prácu vykonávate už dlhý čas. Zrazu sa vám zdá monotónna až nudná a možno dokonca práve zažívate vyhorenie. Premáhate sa, chcete byť opäť motivovaní, ale akosi to nejde. Pýtate sa, či sa to dá nejako zmeniť, alebo zvažujete výpoveď a riziko toho, čo bude nasledovať potom? Radšej počkajte. Všetko sa dá zmeniť, keď sa na vec pozriete iným uhlom pohľadu.

Začnite hneď ráno

Na to, aby ste sa v priebehu dňa cítili aspoň obstojne, by ste mali začať pracovať už ráno. Urobte aspoň jednu vec, ktorá vám spraví radosť. Nalejte si čaj či kávu do šálky, ktorú odkladáte na špeciálne príležitosti. Naplánujte si na poobedie nejakú akciu ako je kino, nakupovanie, masáž alebo výlet, aby ste sa mali na čo tešiť. Viete, prečo je piatok taký obľúbený? Pretože sa blíži víkend a pred nami zvyčajne kopa zaujímavých udalostí a vytúžený oddych.

Klaďte si otázky

Ak vám v práci chýba motivácia či chuť, začnite si dávať otázky. Veci a jednotlivé úlohy sa zázračne vyjasnia. Základná otázka je: „Prečo? Prečo robíte to a ono a nie tamto? Keď budete poznať odpoveď, motivácia príde ľahšie. Urobte si zoznam vecí, úloh a povinností, ktoré máte v daný deň urobiť. Zastavte sa pri každej položke a spýtajte sa sami seba:

  • Prečo je tento projekt, úloha, zadanie dôležité?
  • Ako moje okolie jeho splnenie alebo nesplnenie ovplyvní?
  • Nesúvisia moje negatívne pocity v práci aj s niečím iným – napríklad partnerským životom?

Keď budete poznať odpovede, ľahšie budete úlohy naďalej plniť, prípadne sa rozhodnete hľadať iné zamestnanie. Alebo zistíte, že nie je ani tak problém vo vašej práci, ale musíte riešiť niečo celkom iné.


Mohlo by vás zaujímať: Prežívate stres z práce? Zbavte sa ho raz a navždy!


Nezabúdajte na prestávky

Možno si aj vy počas pracovných povinností zabudnete oddýchnuť. Či už je to preto, že toho máte nad hlavu, alebo sú tu aj iné dôvody, nemali by ste zabúdať aspoň na 5 minútové pauzy. Vaša pozornosť sa tak upriami inam, myseľ sa vyjasní a bude sa vám lepšie premýšľať. Ak vykonávate sedavé zamestnanie, je dôležité, aby ste pravidelne vstali a aspoň sa poprechádzali po kancelárii – ideálne aspoň raz za pol hodinku, hodinku. Pohyb vám urobí dobre a uvoľní napäté či stuhnuté chrbtové svalstvo. Vyhnete sa tak aj bolestiam hlavy, šije a ramien.

Upracte si pracovný stôl

Sedieť niekoľko rokov v rovnakom prostredí je monotónne. Už len malá zmena dokáže podnietiť človeka k iným myšlienkam, nápadom a pochopiteľne k lepšej nálade. Zahoďte vyblednuté obrázky či staré, neaktuálne fotografie, upracte v šuplíkoch a vyhoďte nepotrebné. Namiesto toho si z domu doneste drobné ozdobné predmety, kvet v kvetináči, alebo ak môžete, vyskúšajte osviežovač vzduchu.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v kancelárii ho nudila, namiesto toho do snehu vlastnými nohami tvorí monumentálne umenie


Vyhýbajte sa negativizmu

Nejde o to, aby ste boli celý deň vysmiati od ucha k uchu. Ani aby ste mysleli len optimisticky a pozitívne – snažte sa však o to čo najviac. Z trvalého hľadiska je to nemožné a siliť sa do niečoho nie je potrebné. Vyhýbajte sa kolegom, ktorí šíria klebety a intrigy, neustále sa sťažujú a šomrú. Ak im neviete povedať nie, vypočujte si ich, ale nereagujte. V tomto prípade sa riaďte pravidlom: ,,jedným uchom dnu, druhým von“.

Požívajte silu humoru

Samozrejme, nemyslíme teraz škodoradostný, nepekný druh vtipkovania. Máme tým skôr na mysli brať určité veci z nadhľadu a ich zjednodušenie jemným humorom, ktorý nikomu neublíži. Smiech uvoľňuje napätie a spája ľudí. Preto sa nebudete cítiť lepšie a príjemnejšie len vy, ale aj vaši kolegovia a zákazníci. Nerobte z komára somára a nezabúdajte zhlboka dýchať.


Ako sa snažíte nájsť stratenú pracovnú pohodu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame