Nevera či iná zrada môže pochovať vzťah: Ako sa možno opäť zblížiť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Dali by ste partnerovi po nevere šancu?

Či už ide o akúkoľvek zradu, neúprimnosť alebo neveru, každá nás emocionálne zasiahne

Čo bolí viac ako ublíženie od osoby, ktorú ste milovali a bezmedzne jej dôverovali? Či už ide o akúkoľvek zradu, neúprimnosť alebo neveru, každá nás emocionálne zasiahne. Musíme však vedieť, že vzťahy sú komplexná záležitosť. V súvislosti s okolnosťami môže ich môže takáto skúsenosť dokonca posunúť do inej roviny a upevniť.


Znovuvybudovanie poškodeného vzťahu stojí veľa námahy a trpezlivosti. Ale nie len z jednej strany. Musia to chcieť obaja. Zamyslite sa nad tým, či sa vaša dôvera vôbec dá obnoviť a či to stojí za tú námahu. Ide totiž o dlhý proces, ktorý je náročný pre obe strany.  

Odpustite najprv sebe

Keď príde na neveru alebo akúkoľvek inú zradu, začneme si klásť otázky, čo sme urobili zle. Snažíme sa pochopiť situáciu, často viníme seba za to, že nie sme dostatočne dobrí, že nie sme dostatočne inteligentní, predvídaví, atď. Uvedomte si, že rozhodnutie urobila druhá strana, nie vy. Prijmite sa takí, akí ste, odpustite svojim nedostatkom a nehľadajte stále chybu len v sebe.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Porozprávajte sa

Otázok na ktoré treba nájsť odpovede je v tejto situácii mnoho. Pokiaľ má aj vaša polovička záujem o obnovenie vzťahu, skúste sa s ňou porozprávať. Ak ste zradili vy, predstavte si pocit bolesti a ublíženia, ktoré cíti ten druhý. Buďte preto trpezlivý a čo najpokojnejší. Musíte sa pripraviť aj na návaly hnevu či výčitiek, no keď ich zvládnete stanete sa silnejšími a budete mať k sebe ešte bližšie. Len obaja potrebujete čas, a zranená strana ešte viac. Americký psychoterapeut M. Garry Neuman neodporúča začínať takúto ,,debatu“ v priestoroch, kde sme nutne sami  ako spálňa, či auto.  Radšej vyberte miesto, kde sú v okolí ľudia. To vás donúti správať sa k sebe slušnejšie.

Znovuobjavenie dôvery

Máte predošlý krok úspešne za sebou a rozhodli ste sa, že naďalej chcete zotrvať v spoločnom súžití či dať vzťahu posledný krát šancu? V tom prípade potrebujete znova vybudovať stratenú dôveru. Tá sa získava malými každodennými skutkami. Príďte domov načas, dávajte si milé komplimenty, uvarte večeru, pozvite partnera do divadla, kupujte si drobné darčeky. Chce to čas a nie vždy to bude ľahké, najmä v prípade zradeného, pre ktorého môže byť ťažké tieto milé gestá prijať a uveriť im. Ale vytrvajte a verte, že vynaložená snaha sa vráti.


Mohlo by vás zaujímať: Muži dávajte si bacha: Toto hovoria ženy, keď vám nasadzujú parohy


Budovanie pevného vzťahu

Možno sa vám zdá, že ste na začiatku a musíte znova vybudovať emocionálne a fyzické putá. Buďte preto k partnerovi milý a súcitný. Intimita v poškodenom vzťahu sa buduje vo chvíli, keď ,,ublížený“ reaguje pozitívne na drobné gestá náklonnosti. Pokiaľ je to obojstranné, dôvera pomaly rastie. Tu je príklad: Manžel, ktorý sa dopustil zrady sa spýta svojej manželky či si s ním chce pozrieť film. Manželka odpovie ,,áno“. Nie preto, že mu už odpustila, len takto pripustí, aby sa spoločným sledovaním televízie a začali emočne zbližovať. Keď zase  ,,ublížený“ zavolá ,,zradcovi“ a spýta sa ho, s kým práve je a čo robí, ,,zradca“ by nemal mať problém povedať pravdu. Neignorujte sa navzájom, neodvrhujte sa, buďte k sebe milí a pozorní. Tak medzi sebou budujete pocity normálnosti a bezpečia. Je však prirodzené, že všetko má svoj čas a ten potrebuje aj váš vzťah. Jeho budovanie môže predstavovať celé týždne či mesiace snahy z oboch strán.


Aké máte skúsenosti s neverou vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Simona
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (3)

 • mara 30.08.2017, 06:49

  Po 9 rokoch manželstva so svojím mužom s 3 deťmi začal môj manžel ísť von s ostatnými dámami a ukázal mi chladnú lásku, pri viacerých príležitostiach sa vyhrážal rozvedením, keď som sa ho chcel opýtať o jeho vzťahu s inými dámami, Bol som úplne zničený a zmätený, kým mi niekto starý priateľ povedal o láskach lekárov s názvom DR Goko, ktorí pomáhajú ľuďom s ich vzťahom a ich manželským problémom, zavádza ma tohto lekára, ktorý mi naozaj pomáha, keď som ho kontaktoval, dostal môjho manžela Späť za 48 hodín, tak sa začal ospravedlňovať, teraz prestáva ísť s dámami a on je so mnou pre dobro a skutočné. Obráťte sa na tohto milovaného lekára vo vzťahu k manželstvu a problémom a nájdite všetky druhy problémov, ktoré sa ťažko vyriešia a on im poskytne trvalé riešenie. Tu je jeho e-mailová adresa, (dr.gokosspiritualcaster@gmail.com ho môžete pridať do Whatsapp a Viber +2348056398964 Veľa šťastia pre vás

 • fero 09.05.2017, 16:26

  To je ako v biliarde zhodiť Neguša. Buď to vzdáš, alebo začneš úplne od nuly, lebo všetko čo si od začiatku nahral, je nenávratne stratené.

 • TITAN444 09.05.2017, 09:35

  Pri zrade, nevere žiadne zblíženie neexistuje. Jedine u labilných jedincov.

1

Pridať komentár