Trápi vás stres? Týchto pár domácich činností vám ho pomôže odbúrať!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Dokážete relaxovať pri domácich prácach?

Ľudia, ktorí umývali riady v plnom sústredení na detaily, akými sú teplota vody, množstvo čistiaceho prostriedku, cítili úľavu od stresu až v 27% prípadov

Pri návale každodenných povinností je stále zložitejšie relaxovať. Potvrdia to mnohí ľudia, ktorí trávia hodiny v práci, aby na nich ešte doma čakala lavína ďalších vecí. Napriek tomu čítanie knihy, kúpeľ či večer pred televíziou nemusia natoľko odbúravať stres, ako domáce práce. Hoci aj tie sú prácou, vedci i prax potvrdili, že najlepšie ľudia relaxujú pri činnostiach, ktoré prinesú nejaký efekt - či už je to v dielni, záhrade alebo dokonca pri umývaní riadu.


Umývanie riadu

Umývanie špinavého riadu patrí k tým činnostiam, ktoré sa nám rozhodne nespájajú s relaxom. No vedci z univerzity na americkej Floride majú iný názor. Na testovacej skupine si overili, že ľudia, ktorí umývali riady v plnom sústredení na detaily, akými sú teplota vody, množstvo čistiaceho prostriedku, cítili úľavu od stresu až v 27% prípadov. Rovnako mnohí z nich pocítili náhle záchvevy inšpirácie, čo sa môže hodiť predovšetkým kreatívnym jedincom.

Pletenie a háčkovanie

Táto činnosť svojou monotónnosťou pripomína dokonca meditáciu. Človek zároveň môže pri pletení vypnúť a nemyslieť na nič. Ďalším pozitívom vzhľadom na odbúravanie stresu je jasný cieľ, teda bod, do ktorého sa chceme dostať. V tomto prípade je to napríklad hotový šál či sveter.


Mohlo by vás zaujímať: Extrémne žehlenie či šachový box: Toto je 8 najčudnejších športov na svete


Žehlenie

Pre niekoho trest, pre iného naopak upokojujúci rituál. Žehlenie je činnosť, na ktorú mnohí nedajú dopustiť. Pomalá práca a odbúravanie kopy bielizne, ktorá na nás čaká, je orientovaná na cieľ. Berieme ju teda ako cestu k malému víťazstvu. To je veľmi pozitívny efekt.

Práca v dielni

Kutili to poznajú dokonale. Máločo sa vyrovná pocitu, keď si človek vyrobí nejakú funkčnú vec. Ten sa tiež podpisuje na odbúravaní pocitu stresu. Či už je to priamo počas práce, keď sa domáci majster musí naplno sústrediť, alebo po finiši. Pomáha aj, keď sa v dielni celkom neimprovizuje a nasleduje nejaký návod.


Mohlo by vás zaujímať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Šúpanie zemiakov

Pred niekoľkými týždňami otvoril londýnsky supermarket Selfridges možnosť pracovať v takzvaných dielňach. V jednej z nich môžu ľudia šúpať zemiaky a pritom si oddýchnuť. ,,Nerátame s tým, že sa šúpanie zemiakov stane koníčkom. Našim cieľom je zdôrazniť hodnotu každodenných a všedných činností, ktorým ľudia nevenujú pozornosť,” hovorí kreatívna riaditeľka supermarketu Linda Hewsonová. Ľudia, ktorí túto dielňu vyskúšali, si ju pochvaľovali - stratili pojem o čase, v pološere a so zemiakmi v rukách sa údajne skvele zrelaxovali. O tento druh činnosti je v Londýne obrovský záujem a supermarket má údajne stále plno.

Záhradka

Podobne, ako práca v dielni, aj záhradka motivuje tým, že robíme niečo vlastnými rukami. Mnohí záhradkári potvrdia, že tak vypestované ovocie chutí najsladšie. Vedci v Holandsku efekt práce v záhrade testovali na skupine ľudí, ktorú najskôr nechali vykonať stresujúce zadanie. Následne ju rozdelili na polovicu - jedna časť relaxovala čítaním, druhá 30 minút pracovala v záhrade. Stres poľavil rýchlejšie u skupiny, ktorá sa vydala do záhrady.


Ktoré domáce práce najviac v boji so stresom pomáhajú vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • adamko 26.05.2017, 10:13

    Trtkačkou k životu bez stresu!

1

Pridať komentár