Čisté okná presvetlia vašu domácnosť: Poradíme ako na to!

Okná

thinkstockphotos.com

Umývanie okien nepatrí k najpríjemnejším domácim prácam. Špeciálne pre perfekcionistov, ktorým prekáža každá jedna šmuha, ale tiež pre tých, čo ho nejaký čas zanedbávali. Teplé jarné dni sú ideálnym momentom prinavrátiť oknám potrebnú dôstojnosť a pustiť do domácnosti viac svetla.

Kedy sa pustiť do čistenia?

Zdravý rozum by povedal, že najlepším časom sú teplé a slnečné dni. Nie je to celkom pravda. Intenzívne slnko totiž príliš rozhorúči sklo a voda, ktorú používame na čistenie, potom schne príliš rýchlo. Na okne tak po nej ostávajú stopy, ktorých sa dodatočne musíme zbaviť. Ideálnym časom je teda polooblačný deň bez dažďa.

Ako sa pripraviť?

Ešte predtým, než začneme umývať samotné okná, vyčistíme rámy a tesnenia. Na to nám vystačí voda s čistiacim prostriedkom a dve handry – jedna mokrá a jedna suchá na osušenie. Ak máte v tesnení veľké množstvo nečistôt, použite na ne starú zubnú kefku. V prípade, že je vaše okno mimoriadne zanedbané, neváhajte ho prejsť mokrou handrou a umyť tak prvú vrstvu špiny.


Mohlo by vás zaujímať: Na čistenie aj pre krásu: 10 spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti


Aký prostriedok zvoliť?

Existuje množstvo špecializovaných čistiacich prostriedkov na okná, rovnako ako aj desiatky overených rád od starých mám. Ak však nemáte chuť experimentovať s predraženými prostriedkami či octom, citrónom alebo pudingovým práškom, najlepšie vám poslúži pár kvapiek saponátu. Skutočne však hovoríme len o pár kvapkách. Ak vám totiž bude zmes peniť, zostanú na okne šmuhy a takisto vrstva saponátu. Ak práve doma žiadny vhodný nemáte, pridajte do vody trochu šampónu na vlasy.

Čo na umývanie použiť?

Najjednoduchšie i najefektívnejšie čistenie dosiahnete kombináciou gumenej stierky s nadstavcom z mikrovlákien. Nejde o žiadne nedostupné a predražené produkty, a tak sa ich oplatí mať v domácnosti poruke. Ich výhodou je tiež, že sa dajú namontovať na bežnú tyč z metly a tak často nepotrebujete využiť ani rebrík.

Pri menej znečistených oknách dosahuje dobré výsledky aj handrička z mikrovlákien a obyčajná čistá kuchynská utierka na vysušenie povrchu. Naopak, neodporúčajú sa používať noviny, o ktorých sa hovorilo ako o ideálnom nástroji na leštenie. Papier sa napije vody, na okne zanechá žmolky a takisto zvyšok tlačiarenskej farby.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Ako na to?

Na začiatok si na parapetu položíme handru, aby nám voda nestekala na zem. Nadstavec z mikrovlákien namočíme do pripravenej vody so saponátom a prejdeme ním celý povrch okna. Následne vymeníme za nadstavec so stierkou.

Profesionáli odporúčajú čistenie pohybom, ktorého trasa sa podobá otázniku bez bodky či obráteného písmena “S”. Začneme teda v ľavom hornom rohu smerom doprava a pokračujeme dole sprava doľava. Nezabudnite si stierku utierať suchou handrou po každom pohybe, inak bude zanechávať šmuhy. Ak sa na okne predsa nejaká objaví, najlepšie je na ňu použiť suchú handru.

Ak čistíme ručne, bez použitia stierky, využite handričku z mikrovlákien. Namočte ju do vody a vyžmýkajte. Následne prejdite po celom okne a dôsledne ju vysušte suchou kuchynskou utierkou. Treba však povedať, že v porovnaní so stierkou ide o pomerne časovo i fyzicky náročnú prácu.


Ako často čistíte okná vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom nejaké tipy na čistenie v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame