Chcete byť skvelým starým rodičom? Poradíme, ako zlepšiť vzťah s vnúčatami

Babička

thinkstockphotos.com

Byť dobrým starým rodičom nie je jednoduché. Základom v tomto vzťahu je však práve hodnotné trávenie spoločných chvíľ. Psychológovia sa totiž zhodujú na tom, že krátke a rýchle návštevy sú pre deti často frustrujúce.

Naplánujte spoločný výlet

Ideálne je naplánovať si spoločný výlet aspoň dva týždne dopredu. Vaše vnúčatá sa tak budú tešiť na čas strávený s vami dlhšiu dobu. Výber destinácie samozrejme konzultujte s rodičmi a tiež deťmi, nech majú pocit, že si môžu vybrať.

Samozrejme, záujmy sa v rôznom veku líšia, no stávkou na istotu môže byť návšteva zoologickej záhrady, kúpaliska alebo prechádzka v lese. Mobil v ten deň stíšte a užívajte si čas strávený spoločne naplno. Navyše, ak vnúčatá na takomto výlete niečo nové naučíte, máte u nich veľké plus. Nezabudnite im hovoriť napríklad zaujímavosti o rastlinách či zvieratách, ktoré žijú v lese. Naučia sa množstvo nových vecí a tento výlet sa tak stane nezabudnuteľným.

Deti milujú prekvapenia

Každý človek má rád darčeky a prekvapenia. Je to úplne normálne a u detí je radosť z prekvapení niekoľkonásobná. Prineste z času na čas na návštevu nejakú maličkosť. Vôbec nejde o cenu alebo veľkosť daru. Ide o to ukázať im, že ste na nich mysleli a chceli ste ich niečím potešiť. Či prinesiete malú čokoládu, hračku, knižku alebo kúsok upečeného koláča, je len na vás. Dáte najavo, že ich máte radi a puto medzi vami sa tak posilní. Vaše vnúča sa na každú vašu návštevu bude tešiť ešte viac.


Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Veľa sa rozprávajte

Starí rodičia sú tu na to, aby svoje vnúčatá rozmaznávali. Vy ste predsa tí, ku komu sa môžu uchýliť, keď im rodičia v ich očiach krivdia. Buďte tu vždy pre nich a dajte im najavo, že sa vám môžu vždy zdôveriť. Ak vám povedia, že im niečo vadí alebo ich niečo trápi, skúste im pomôcť. Počúvajte ich a neprerušujte ich. Ak vám totiž začnú rozprávať niečo, čo zažili a vy im skáčete do reči, nabudúce sa vám už možno nebudú chcieť zdôveriť. Niekedy sa vnúčatá obracajú na starých rodičov, aj keď majú problémy s rodičmi. V takomto prípade treba určite pomôcť vyriešiť situáciu konštruktívnym rozhovorom s oboma stranami.

Emócie sú zdravé

Tak, ako dospelí, aj deti prežívajú denne rôzne emócie. Vy ste sa ich vekom naučili krotiť a kontrolovať, no vaše vnúčatá ešte nie. Deti sú úprimné bytosti, ktoré sa nedokážu pretvarovať. Hnev, smútok či radosť na nich rozpoznáte ihneď, pretože ich dávajú jasne najavo. Nesnažte sa ich emócie potlačiť. Smútok a plač nie sú nebezpečné. Nemusíte ich ihneď chlácholiť, naopak, dajte im čas a priestor. Pred vami môžu byť otvorenejšie, pretože rodičia by ich možno za veľký plač hneď pokarhali.


Mohlo by vás zaujímať: Psychológ má vo výchove detí jasno: Starí rodičia do nej nemajú zasahovať


Nechajte ich hrať sa

Tak, ako dospelí ľudia chodia do roboty, prácou dieťaťa je hrať sa. Je to pre nich dôležité a rôznymi hrami a úlohami si trénujú pamäť a zvyšujú svoju kreativitu. Deti neznášajú, ak ich z ničoho nič nútite prestať s nejakou hrou a ísť napríklad niečo upratať alebo s niečím pomôcť. Nechajte ich vždy dokončiť to, čo začali. Buďte zhovievaví a stanovte si pravidlá. Keď dokončia to, čo majú rozrobené, prídu vám pomôcť. A napríklad takú pomoc v kuchyni môžete pokojne obrátiť na hru.

Pomôžte im so sebadisciplínou

Doba sa zmenila a vaše vnúčatá sa s vami častokrát rozprávajú ako s kamarátom a nie ako so starým rodičom. Vy ste zrejme takýto vzťah so starými rodičmi nemali. Mali ste pred nimi obrovský rešpekt, správali ste sa slušne a nedovolili by ste si im odvrávať. Ak sú vaše vnúčatá občas príliš drzé, nehnevajte sa na ne. Radšej im pomôžte rozoznať, čo sa môže a čo nie. Namiesto hnevu im s pokojom vysvetlite, že to čo povedali bolo nevhodné alebo neslušné.


Aké vzťahy s vnúčatami máte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame