Koho majú komáre najradšej a ako ich poraziť? Vyrobte si pascu i domáci repelent

Komár

thinkstockphotos.com

Letná sezóna prirodzene motivuje, aby sme trávili čas na čerstvom vzduchu. Či už je to v záhrade, pri jazere alebo v parku, komárom a inému hmyzu sa vyhneme len ťažko. Mnohí z nás pritom klasický repelent využívajú s nevôľou. Častokrát pôsobí agresívne na pokožku, nepríjemne zapácha a je plný rôznej chémie. Repelent si však môžete vyrobiť aj doma. A tiež sa držať niekoľkých rád, ktoré znížia pravdepodobnosť uštipnutia na minimum.

Čo priťahuje komáre?

Komáre nereagujú na každého človeka rovnako. Medzi faktory, ktoré na ich výber vplývajú patrí aj krv. Špeciálne vyhľadávajú skupinu 0. Ďalším dôvodom je napríklad nadmerné potenie. Potiaci sa ľudia majú vyššiu telesnú teplotu, čo komáre priťahuje. Takisto ich láka aj kyselina mliečna, ktorá sa tvorí v svaloch pri zvýšenej fyzickej aktivite.

Trošku komicky vyznieva aj fakt, že hmyz vábi oxid uhličitý. Ľudia, ktorí intezívnejšie dýchajú, prípadne veľa rozprávajú, sú tak ľahšou obeťou. Vplýva aj konzumácia alkoholu, preto sa tak často komáre objavujú napríklad pri posedeniach v záhrade či pri grile.

Jednou z možností, ako prirodzene odvábiť komáre je mať na sebe svetlé oblečenie. Dr. Jonathan Day, expert na hmyz z Floridskej univerzity pre časopis TIME hovorí: ,,Komáre majú problémy s letom vo vetre a tak sa držia nízko pri zemi. Svoju obeť vyhľadávajú porovnávaním siluety s horizontom. Tmavé farby sú výraznejšie, zatiaľ čo svetlé sa im zlievajú.” Aj preto hmyz atakuje ľudí, ktorí sa viac hýbu, je totiž pre nich jednoduchšie rozoznať ich.


Mohlo by vás zaujímať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Repelent z čerstvých byliniek

Potrebujeme:

  • prázdnu nádobu s rozstrekovačom
  • alkohol (napríklad vodku)
  • zmes byliniek
  • destilovanú alebo prevarenú vodu

Postup: Čerstvé bylinky pokrájame na malé kúsky. Najlepšie sú proti hmyzu aromatické rastliny, akou je napríklad mäta, eukalyptus, citrónová tráva, levanduľa alebo rozmarín. Do zmesi pridajte približne 0,5 ml vodky, prípadne iného silného transparentného alkoholu. Premiešajte a vložte do nádoby s obsahom 2 dl. Zalejte do plna destilovanou, prípadne vychladenou prevarenou vodou.

Repelent z esenciálnych olejov

Potrebujeme:

  • prázdnu nádobu s rozstrekovačom
  • alkohol (napríklad vodku)
  • niekoľko druhov esenciálnych olejov
  • destilovanú alebo prevarenú vodu

Postup: Do 2 dl hlbokej flaše nalejeme 0,5 dl alkoholu a následne pridávame esenciálne oleje. Medzi najúčinnejšie patrí mäta, rozmarín, eukalyptus, citronela, levanduľa alebo klinčeky. Z väčšiny olejov postačí 3 až 5 kvapiek, v prípade mäty a citronely pridajte pokojne aj 10. Nebojte sa oleje kombinovať podľa vlastných preferencií. Zmes zalejte destilovanou alebo vychladenou prevarenou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Uštipnutie hmyzom patrí k letu: Ako sa mu vyhýbať a čo má robiť uštipnutý alergik?


Ako prispôsobiť záhradu?

Tak, ako v prípade byliniek v domácich repelentoch, aj nasadené aromatické rastliny komáre odpudzujú. Preto sa oplatí svoju záhradu, balkón či terasu vyzdobiť práve mätou či rozmarínom. Hmyz sa im bude prirodzene vyhýbať. Pomáha tiež zvýšený počet nepriateľov hmyzu. Skúste teda do záhrady nainštalovať krmítko. Zvýši sa v nej počet vtákov, ktoré budú komáre loviť.

Domáca pasca na komáre

Potrebujeme:

  • plastovú fľašu (2 l)
  • 3 dl vody
  • ¼ šálky hnedého cukru
  • 1 gram droždia
  • tmavú lepiacu pásku

Postup: Prerežte plastovú fľašu na polovicu. Do spodnej časti nalejte vodu a rozmiešajte v nej cukor až kým sa nerozpustí. Pridajte droždie. Následne vložte vrch fľaše smerom nadol a zlepte lepiacou páskou. Celú pascu potom omotajte tmavou páskou, keďže komáre sa radi zdržiavajú na temných miestach. Zároveň ich bude priťahovať oxid uhličitý produkovaný droždím.


Ako sa darí účinne bojovať s komármi vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame