Pravdivý príbeh: Alkohol zničil život mne aj mojim deťom

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

To, že som závislý a potrebujem pomoc, som si spočiatku vôbec neuvedomoval. Nechcel som si priznať, že som spadol na dno, z ktorého sa tak ľahko nedostanem. Myslím si, že také niečo by povedal každý alkoholik. Ani jeden si neuvedomuje, kam až klesol. Bude sa hádať do krvi, že nie je závislý a nepotrebuje liečenie.


Popravde, ani neviem presne kedy som začal piť. Bolo to už pred troma desiatkami rokov. Asi niekedy v období, keď som chodil na vysokú školu. Boli sme dobrý kolektív a do krčmy sme chodili skoro každý večer. Vždy sme si dali nejaké to pivko a poldeci a vrátili sa na internát.

Môj otec tiež veľa pil a ako dieťa ma to trápilo. Triezveho som ho vídaval len zriedka. Bol tiež agresívny. Dodnes mám jazvy, ktoré mi urobil, keď mal vypité a bol nahnevaný. Ak máte detstvo ako ja, váš život sa môže uberať dvomi smermi. Buď ste úplne iný, pretože ste si uvedomili, že nechcete byť ako váš rodič. Snažíte sa všemožne vyhýbať chýbam, ktoré robil. Druhá možnosť je, že vaše gény, povaha, výchova a slabosť vás nútia ich opakovať.

Ja som sa bohužiaľ vydal druhou cestou. Moji súrodenci boli silnejší a alkohol v živote nechceli ani vidieť. Vytrpeli sme si s otcom dosť a preto si dokázali povedať, že deťom takto detstvo nechcú zničiť. Ja som túto silu v sebe nenašiel.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Nevera, alkohol, ale aj láska - zažila som v živote všetko


Mal som veľké šťastie na ženu, s ktorou som sa oženil a porodila mi dve krásne deti. Celé roky pri mne stála a pomohla mi neprepadnúť alkoholu úplne. Brzdila ma a snažila sa kvôli deťom tolerovať všetky moje prešľapy. A že ich bolo mnoho, to si dobre uvedomujem.

Niektorí nechápu, ako sa dá toľko rokov piť. Moja práca ma nesmierne bavila, no mojou smolou bolo, že sme v nej mohli popíjať bez toho, aby nám niekto niečo povedal. Po vysokej škole som skončil opäť v rovnakom kolektíve. Bol čisto mužský a alkohol bol jeho každodennou súčasťou.

Všetko, čo som zarobil, išlo na alkohol. Manželka roky ťahala domácnosť úplne sama. Dokonca nemohla byť viac ako šesť mesiacov na materskej, aby nestratila prácu. Bola pre nás kľúčová. Niekedy sme boli na tom až tak zle, že sme deťom nemali za čo kúpiť darček na narodeniny. Inokedy sme nemali čo jesť. Na takéto dni spomínam s obrovskou bolesťou a neviem si ani predstaviť, ako museli so mnou trpieť.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Je jasné, že prácu som kvôli alkoholu po dlhých rokoch nakoniec aj stratil. Nemohlo to tak ísť do nekonečna a beriem to ako veľký dar od osudu. Bol to bod zlomu. Prestať piť bolo to najťažšie, čo som v živote urobil. Špeciálne po toľkých rokoch. Bol som nútený nájsť si iné zamestnanie a byť opäť zodpovedný. V novej robote už piť samozrejme nemôžem. Dovolím si povedať, že nás život sa obrátil o stoosemdesiat stupňov.

Nepijema snažím sa splatiť všetky dlhy, ktoré som našej rodine narobil. Bohužiaľ sa roky alkoholizmu vážne podpísali na mojom zdraví. Mám veľmi zlé výsledky pečene, viackrát ma hospitalizovali kvôli problémom so srdcom a aby toho nebolo málo, trápi ma aj alkoholická neuropatia.

Svoj život som žil nerozvážne. Kašlal som na všetky dôsledky, ktoré moje správanie môže mať. Mojej manželke ďakujem každý deň, za to, že pri mne ostala. Nesmierne si ju vážim, pretože ma neopustila, aj keď som jej dal denne sto dôvodov. Vydržala najmä kvôli deťom. Tie však na mňa zanevreli. Nevedia mi odpustiť, ako som sa celé ich detstvo správal. Nemôžem sa im čudovať.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • petka 17.05.2018, 12:28

  Moja osobná skúsenosť, kto nezažil nepochopí, a áno môžu piť aj ženy, a všetci ľudia, ktorí Nás odsudzujú nemajú pri nás, čo robiť...Nikto nevie, čo pre nás znameán skončiť, a tí ktorí pri nás ostanú si pomaly zaslúžia medailu...

 • chelli 21.12.2017, 06:02

  Liečba alkoholizmu - http://topleadbit.com/VdiV

 • Liluška 06.08.2017, 12:36

  Ja by som už teraz neriešila minulosť, pozerám sa na to v prítomnosti. Pán si uvedomil, čo robil zle, je mu to ľúto, prestal piť - k čomu potreboval poriadnu dávku sily a pevnej vôle. Ja by som bola na mieste jeho detí šťastná, že ocino sa konečne spamätal a konečne je normálny.

 • zorjana 28.07.2017, 18:55

  Tak tú manželku nie že neobdivujem, ja ju ani neľutujem; len konštatujem, že svojou hlúposťou a nezodpovednosťou zničila život svojim deťom. A toho alkoholika, čo to píše /ak je to pravdivý príbeh/ by som nakopala hneď na začiatku manželstva do zadku a vykopla do ... tam, kde patril a patrí aj dnes. Teraz si sype popol na hlavu, kretén, keď už je na odpis a čaká pomoc od tých, na ktorých život zvysoka kašľal. Nechala by som ho svojmu osudu.

 • Eva 28.07.2017, 14:14

  Titan....ty čo píšeš tak o ženách ako píšeš máš manželku, ktorá to s tebou riskla a vzala si ťa aj ked si pil???tak potom už naozaj nič nechápem

 • TITAN444 27.07.2017, 11:50

  Poznám túto tému. Ako slobodný som pil každý deň. Nejakým zázrakom som natrafil na ženu, ktorá si ma vzala. Hned na druhý deň po svadbe mi povedala, že keď ma raz uvidí opitého tak odíde. Neviem akým zázrakom som sa od vtedy neopil. Trvá to už 20 rokov. Som presvedčený že to tak aj ostane. Ale nebolo to ľahké. Každý si musí sám zvážiť čomu dá prednosť. Ja neľutujem.

 • Adriii 27.07.2017, 11:01

  Panko znicil celu rodinu, ja byt na mieste jeho zeny kopnem ho do zadku uz davno.Chudata deti je mi luto ze vyrastali s alkoholikom, mal sa radsej uchlastat teraz ked ma aj zdravotne problemi bude zase na krku len zene a rodine.Neznasam alkohol sama som dospele dieťa alkoholikov a to co som zazila v detstve neprajem prezit nikomu.Ziadne detstvo ziadne pohladenie laska na nic nebolo penazi len do gagora.

 • Niíka 27.07.2017, 07:40

  Veľmi úprimná spoveď, čo dotyčnému pánovi slúži ku cti. Každý z nás robí v živote chyby. Treba si vážiť, že prestal a svoj život sa snaží žiť úplne inak, napráva dôsledky svojho zlyhania. To nedokáže len tak hocikto. Má môj rešpekt

 • dodo 27.07.2017, 07:13

  a ešte horšie je keď chlasta žena

1

Pridať komentár