Pravdivý príbeh: Susedom už nepomáham, sklamala som sa v nich

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Celý život som bývala v okrajovej časti nášho mesta. Mali sme tu poštu, obchod, krčmu a stačilo nám to. Keď niekto potreboval niečo viac, stačilo sa odviezť na bicykli alebo pár zastávok autobusom. Myslela som si, že v menšej komunite sú ľudia viac stmelení, viac si pomáhajú a stoja za sebou. Presvedčila som sa však, že za dobrotu na žobrotu tu platí oveľa viac, ako v anonymnom veľkomeste.


Keď som sa sem prisťahovala, bola to novšia časť, kam sa nasťahovalo veľa mladých rodín s malými deťmi. Ako rástli a stávali sa z nich tínedžeri, mali prirodzenú potrebu chodiť sa niekam baviť. Krčmár využil príležitosť, prenajal si priestory nad pohostinstvom a každý druhý víkend organizoval diskotéky. Baviť sa chodila aj moja dcéra.

Mala moju dôveru, vždy bola doma tak, ako sme sa dohodli a hlavne triezva. Raz mi prezradila, že jej kamarátke ponúkli na toaletách drogy. Nebola jediná a vraj to nebolo prvý raz. Zľakla som sa. Dcéra na diskotéku chodiť prestala, nemusela som jej to našťastie ani zakazovať. Od susedov som sa dozvedela, že drogy ponúkali aj ich deťom.

Nebolo to dobré znamenie a viacerí rodičia svoje deti na zábavy nechceli púšťať. Chodili sem však aj mladíci z iných častí mesta. Podnapití po záverečnej robili v našej štvrti neporiadok. Niektorým susedom zhodili na zem smetné koše, popísali steny, či poškriabali auto. Starý, už nepočujúci sused, ktorý býval hneď vedľa diskotéky, nachádzal každé druhé nedeľné ráno na svojej záhrade vyležanú trávu a obaly z prezervatívov.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Sused týral rodinu až do tragického konca a ja som nič neurobila


Poslednou kvapkou bolo, keď kamarátkinmu otcovi vandali zapálili drevo, ktoré mal pripravené na vozíku pred domom. Našťastie oheň nevznikol a ani sa nikomu nič nestalo, ale tá diskotéka bola ako časovaná bomba.

Spojila sa so mnou a poprosila ma, či ideme nejako zasiahnuť a niečo vymyslieť. Chcela, aby krčmár platil dozor, niekoho, kto bude dohliadať na poriadok počas a po skončení diskotéky. Išla som s ňou do toho. Spísali sme sťažnosť, zozbierali podpisy obyvateľov a poslali to miestnemu poslancovi, ktorý našu mestskú časť zastupoval. Ten celú vec posunul starostovi.

Čuduj sa svete, starosta si nás zavolal na sedenie. Okrem nás tam sedeli zástupcovia miestnej polície, krčmár a zopár poslancov. Tí boli buď na našej strane, ale aj proti nám. Polícia tvrdila, že nemá ľudí, ktorí by chodili k nám hliadkovať. V centre mesta je oveľa viacej diskoték a oni majú v piatok a sobotu plné ruky práce práve tam. Krčmár zase nebol ochotný platiť niekoho, podľa neho to bola práca polície.

Výsledok nás veľmi milo prekvapil. Starosta nariadil diskotéku zrušiť. Vôbec sme to nečakali, mysleli sme, že len skrátia prevádzkové hodiny alebo nás pošlú rovno domov s argumentom, že nie sú peniaze. Cítila som sa ako Erin Brockovich. Bola som na seba hrdá, že sme pre našu štvrť spravili dobrú vec. Nebáli sme sa riešiť problém a postaviť sa mu čelom. Bála som sa len, že sa nám bude chcieť krčmár pomstiť. No ten nechcel prísť o stálych štamgastov v krčme. Veď to boli aj ich rodiny, komu výrastkovia rušili nočný pokoj a ničili majetok.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Čakala som, že sa mi susedia a známi poďakujú, povedia nejaké povzbudivé slová. Z reakcií niektorých som však ostala šokovaná. Začali rozširovať, že sme to celé robili pre peniaze a niekto si nás zaplatil. Prečo by sme sa na to inak dali? Pre niekoho jasná vec, veď zadarmo ani kura nehrabe. Našlo sa zopár rodičov, ktorí mi dokonca vynadali. Ich deti museli začať chodiť za zábavou do mesta  a oni sa teraz musia strachovať, aby sa im nič nestalo po ceste domov.

Bola som sklamaná z týchto ľudí a ich správania. Sami nič neurobili pre to, aby bol v našej časti pokoj. Keď to niekto spravil za nich, tak sa stal tým najhorším. Vtedy som sa rozhodla, že do niečoho podobného sa už nikdy nezapojím. Ľudia sú nevďační a na všetko by len frflali. Keď chcem dnes robiť dobro, idem radšej venčiť psíkov do útulku. Sú to tvory, ktoré vedia byť vďačné a dajú to aj patrične najavo.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • liluška 24.06.2017, 21:31

  Do tohto príbehu som sa úplne vžila, bolo to veľmi napínavé. Je to celkom iný typ článku ako tu bývajú zvyčajne. Pisateľka urobila veľmi správnu vec. Len mi nie je celkom jasné: ľudia (susedia) jej nadávali a predtým podpisovali petíciu??? Ešte jedna vec nemá logiku: pisateľka píše, že keď bude chcieť robiť dobro, bude venčiť psíkov v útulku. Keď sa však dala na tú petíciu, dôvodom nebolo len "robiť dobro", ale bola to hlavne prirodzená reakcia na vzniknutú situáciu.

 • ja 22.06.2017, 19:08

  Asi čakali najskôr kým sa niekto udroguje na smrť a potom by to začali riešiť. Táto pani iba predišla zbytočnej smrti nejakého mladého človeka a ďalším zbytočným problémom. Pre TITAN444: Tento príbeh má všetko aj dej, aj pointu, aj logiku. Niekedy IQ nepustí a preto to človek nechápe, ale s tým sa musíš zmieriť!!!

 • evelina 22.06.2017, 14:43

  Aktivisti, pobavili ste ma, vraj .. "Je to také komunistické, starieť sa do toho, čo iný môže robiť zo svojím majetkom." Komunistické ? boli niekedy v Číne a zažili ste komunizmus ? Lebo u nás bol do roku 1989 budovaný socializmus ! Ano, robiť so svojím majetkom môžete čokoľvek, ale vaše právo vrieskaťkončí tam, kde začína právo vášho suseda na ticho a poriadok. Milá pani, každý, kto " strčí ruku do osieho hniezda" musí čakať, že ho osi poštípu, teda aj negatívnu odozvu! Na rečičky susedov, ktorým chodia deti na diskotéku teraz do mesta, sa vybodnite ! A vďaku alebo pochvalu nečakajte, niektorí jedinci nemajú mozgovú kapacitu na to, aby pochopili, čo ste pre nich urobili ! A váš starosta naozaj prekvapil, nech mu to vydrží !

 • TITAN444 22.06.2017, 12:37

  Tarim - na to, kto čo ponúkal deťom je určený orgán platený štátom-polícia. Nechápem ani za mak, prečo by mali policajti dohliadať na diskotéku? Z akého dôvodu? Mali by tam byť predsa svojprávni ľudia, či? A že zrušili hlučné koncerty dakde v Blave? To ma vôbec nezaujíma, ja som totiž ešte nehlučný koncert nepočul. Teda ak taký bol niekto na to dal povolenie. Teda zasa, čo je to toho tej krave? Nič. Len toľko.

 • Tarim 22.06.2017, 12:26

  TITAN444 - ponúkali deťom drogy a to stačí.. Pani "krava"zasiahla nielen za seba ale aj za ostatných rodičov. Nechcela zrušiť diskotéku, chcela len, aby tam dohliadli policajti!! Pán starosta to vyriešil razantne a jednoducho. Prečo pridáva niekto komentár, keď si ani neprečíta poriadne článok.. Mimochodom zrušili aj hlučné koncerty na Starej tržnici v BA, lebo sa JEDEN pán sťažoval.

 • TITAN444 22.06.2017, 09:38

  Tento príbeh nemá nič, ani dej, ani logiku ani pointu. Ja sa len stále čudujem do čoho všetkého sa ľudia dokážu starať. Prečo sa nestará každý sám o seba? Pisateľka inak je totálna krava.

 • Kakadu 22.06.2017, 08:23

  Nie je to take komunisticke ale kapitalisticke. Za komunizmu by sa to riesilo este razantnejsie,policia vtedy mala respekt. Preco by mal niekto trpiet hluk a vandalizmus,len preto ze niekomu ide kseft? Lebo je to kapitalisticke....ja mam prachy,tak si to mozem dovolit,a vy co nemate drzte huby a trpte? Skus tak vycinat v amerike,ta uvidis ten komunisticky zasah,v kapitalistickom systeme.

 • Aktivisti 22.06.2017, 07:46

  Je to také komunistické, starieť sa do toho, čo iný môže robiť zo svojím majetkom.

1

Pridať komentár