Oblečenie ako nové čo najdlhšie: Ktorých chýb sa pri praní treba vyvarovať?

Žena

thinkstockphotos.com

Nové oblečenie dokáže starnúť až neuveriteľnou rýchlosťou. Poznáme to všetci, po nákupe sa drží čisté nejaký čas a s prvým fľakom sa spustí akási pomyselná lavína, ktorú už ťažko zastaviť. Existuje však niekoľko spôsobov, akými sa dá starnutie textilu spomaliť. Častokrát ide len o úplne maličkosti, ktoré však dokážu mnohé zmeniť.

Príliš časté pranie

Je všeobecne známe, že každým praním sa textil ničí. Je to akási daň, ktorú musíme platiť za luxus menom čistá bielizeň. Preto, ak chceme udržať oblečenie čo najdlhšie ako nové, musíme jednoducho prať menej.

Samozrejme, záleži aj od druhu textilu. Džínsy by sa napríklad nemali prať prvých 6 mesiacov vôbec. Vlnené svetre zostávajú čisté dlhšie a bez zápachu, ako spodná bielizeň či bavlnené tričká a tak je lepšie s čistením počkať. Rovnako platí, že vyššia teplota si síce lepšie poradí s nečistotami, zároveň sa však podpisuje na látke. Väčšina oblečenia, ktoré nemá výrazné škrvny, bude čistá aj po praní na tridsiatich stupňoch.

Triedenie

Môže to znieť otravne, ale asi najdôležitejším elementom ochrany oblečenia je triedenie. Malo by byť samozrejmosťou, že bielu bielizeň perieme zvlášť, rovnako ako tmavú, respektíve čiernu. Pri farebnom textile by sme tiež mali myslieť na odtieň jednotlivých kúskov. Ak perieme podobnú farbu, menej sa jej v konečnom dôsledku vytratí.

Podobne dôležité je triediť aj na základe materiálu. Inak perieme bavlnu, syntetické materiály, vlnu, uteráky či posteľnú bielizeň. Ak by sme všetko spojili, tak teplota, množstvo prášku a aviváže či preplnenie bubna, by narobili viac problémov, ako by ich riešili.


Mohlo by vás zaujímať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Ako naplniť bubon?

Pri plnení práčky opäť narážame na dilemu. Na jednej strane každé pranie míňa energiu a tým pádom niečo stojí. Na druhej, ak to preženieme s množstvom textilu v práčke, pokrčí sa a nebude vyzerať dobre. Pri bavlne môžeme bubon naplniť takmer doplna, vrstvy však musia byť na sebe poukladané a nie natlačené. Pri jemnej bielizni a vlne by sme ju nemali plniť do viac ako jednej tretiny, pri syntetickom textile môžme prať pri polovici. Či je práčka akurát naplnená zistíme tak, že do nej ešte môžeme vložiť ruku na výšku dlane.

Pracie prášky a aviváže

V prípade, že nám skutočne záleží na zachovaní pôvodných farieb a kvality látky, s jedným práškom si nevystačíme. V zálohe by sme tak mali mať vyhradené prostriedky na biele, farebné a tmavé oblečenie a chýbať by nemal ani špeciálny gél na vlnu.

Samozrejme, dávkovanie prášku treba prispôsobiť množstvu vecí v práčke. Ideálne je tak konzultovať to s odporúčaniami. Tabuľky na obaloch práškov sú väčšinou prispôsobené na 4 až 5 kíl bielizne. Ak máte pocit, že periete menej, skúste ubrať z prášku i aviváže. Ďalším faktorom je tvrdosť vody, ktorá je odlišná v každom regióne Slovenska. Ak viete, že je u vás tvrdá voda, využívajte aj viac prášku.

Na trhu sa čoraz častejšie vyskytujú aj pracie gély. Klasické prášky nenahradili, sú však šikovným doplnkom, ktorý môžete z času na čas využiť. Lepšie sa rozpúšťajú aj pri nižších teplotách a tak sa nestane, že vám na novom kúsku oblečenie zostane fľak po prášku.

Čo sa týka aviváže, tiež treba konzultovať s obalom. Platí však pravidlo, že menej je niekedy viac. Jej úlohou je zmäkčiť vlákna kvôli žehleniu a skladaniu. To, ako dlho zostane bielizeň voňavá, je len druhou úlohou.


Mohlo by vás zaujímať: Viete správne dávkovať prací prášok či aviváž? Takto ochránite svoju práčku a ušetríte


Pomocníci z kuchyne

Existuje množstvo “babských rád”, ktoré nám pomôžu oživiť látku či zlepšiť jej vlastnosti. Jednou z nich je aj využitie soli. Pár zrniek v praní dokáže ochrániť vlákna pred púšťaním farby a dokáže ju v textile zakonzervovať. Soľ sa skvele prejavuje pri tmavšom oblečení.

Ocot dodáva oblečeniu lesk a látku zjemní, podobne, ako aviváž. Nebojte sa zápachu, pri schnutí zmizne. Ocot sa zároveň oplatí využiť aj pri prvom praní džínsov. Namočte ich do roztoku zloženého z jedného dielu vody a jedného octu. Ak neradi využívate ocot, alternatívou k nemu je citrón, ktorý pomôže najmä pri svetlých farbách.

Sušenie

Aj po vypratí sa o svoje oblečenie musíte starať. Čo sa týka sušenia, pre samotný textil je lepšie, ak sa tak stane na čerstvom vzduchu a nie v sušičke. Ak však sušíte v lete a na látku páli slnko, obráťte tričká či nohavice na ruby. Zároveň nevešajte bielizeň v čase, keď sú lúče najintenzívnejšie. Vlna by pri sušení nemala visieť vôbec, uschnúť by mala po odstredení položená na rovnom povrchu.


Ako sa o svoje oblečenie snažíte starať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame