Problémy v menopauze: Čo robiť pri nespavosti či bolestivom sexe?

Žena

thinkstockphotos.com

Približne medzi 45. a 55. rokom prichádza v živote ženy posledné krvácanie. Menopauza je sprevádzaná hormonálnou nerovnováhou, z ktorej vyplývajú mnohé komplikácie. Ako ich zmierniť, aby ste mohli žiť tak, ako doteraz a bez akýchkoľvek obmedzení?

Maličkosť, ktorá pomôže

Denník či zápisník je maličkosť, no môže mať veľký význam. Nápomocný je hlavne preto, že si doňho môžete zaznačiť každú situáciu, pri ktorej vás zalial pot či zasiahol nával tepla. Rovnako si zapisujte po akom jedle sa vám na tvári vytvorili vyrážky. Ľahko si tak na sebe odpozorujete, ktoré faktory vám škodia a zhoršujú stav. Vyvarujete sa tak situáciám či potravinám, ktoré vám nerobia dobre.

Lepší priebeh aj bez tabletiek

Existujú dve možnosti liečby. Prvou je hormonálna, pri ktorej sa podávajú ženské pohlavné hormóny estrogén, gestagén, selektívne modulátory estrogénových receptorov a selektívne modulátory estrogénových enzýmov.

Ťažkosti však viete zmierniť aj bez hormonálnej liečby v podobe tabletiek. Nápomocný, ako pri mnohých iných zdravotných ťažkostiach, je zdravý životný štýl. Dôležitá je vyvážená strava plná vitamínov a minerálov, takisto výživové doplnky, ktoré ich obsahujú. Dôležitý je aj pravidelný pohyb a vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám.

Náš tip: Vo vašej strave by nemali chýbať ovocie a zelenina. Do jedálnička zakomponujte orechy, kel, brokolicu, cviklu, čučoriedky a avokádo. Nejedzte presolené a presladené jedlá. Pite veľa vody.

Čo obnáša menopauza:

  • rednutie kostí

  • návaly tepla

  • bolestivý sex

  • stuhnutosť tela

  • depresie

  • nespavosť

  • vyrážky na tvári

  • padanie vlasov

Náš tip: Ak sú tieto príznaky neznesiteľné a bránia vám v normálnom živote, čo najskôr navštívte svojho gynekológa, ktorý vám poradí, ako ďalej postupovať.

Stop problémom s nespavosťou

Náhle návaly tepla a potenie sú pri menopauze úplne bežné a patria k najčastejším príznakom, ktoré ju sprevádzajú. Väčšinou trvajú len niekoľko minút, no ak vás v noci prebudia zo spánku, môže trvať aj hodinu, kým znova zaspíte. Vyhnete sa im tak, že budete v spálni udržiavať nižšiu teplotu a zároveň spať pri otvorenom okne či zapnutom ventilátore. Pomôže tiež, ak si vankúš z času na čas otočíte a hlavu položíte na jeho chladnejšiu stranu.

Náš tip: Vyhnite sa hrubým flanelovým pyžamám. Prednosť dajte ľahkým nočným košieľkam zo vzdušného materiálu.

Vlasy ako slama

Vlasy sú korunou krásy a s ich oslabením a rednutím počas menoauzy sebavedobie žien klesá. Suché vlasy, ktoré stratili objem a vitalitu, však viete zachrániť. Používajte šampón a aj kondicionér, určené pre vekom unavené vlasy. Ideálny je aj kokosový a olivový olej, z ktorých si môžete robiť zábaly a tak vlasy posilniť a dodať im lesk.

Vyrážky po päťdesiatke

V období po päťdesiatke by by ste čakali asi hocičo, ale nie vyrážky na tvári. Aby ste sa tomuto problému vyhli, využívate krém na tvár s hydratačnými účinkami určený pre váš vek. Pleť si pravidelne čistite každé ráno a večer. Ideálne sú micelárne vody a toniká. Pozor na prípravky, ktoré obsahujú alkohol. Upchávajú póry a pleť zbytočne vysušujú a zaťažujú.

Náš tip: Poznáte čierne mydlá z aktívneho uhlia? Dnes ich vyrába viacero značiek. Aktívne uhlie účinne bojuje proti tvorbe akné a pleť čistí do hĺbky. Ak vyrážky nemiznú, navštívte kožného lekára, ktorý vám poradí ako ďalej.

Zbohom bolestivému sexu

Hormonálne zmeny sa týkajú aj vagíny, ktorá je suchšia ako zvyčajne. Sex je tak nepríjemne bolestivý. Vyhýbať sa mu však nie je riešením. Predohra je v období menopauzy dôležitejšia, ako kedykoľvek predtým. Pomôcť tak môže napríklad aj masáž a iné oživenia, ktoré prinesú do spálne viac vášne a vzrušenia.

Takisto existuje veľké množstvo prípravkov, ktoré vagínu zvlhčia. O tých sa poraďte s ženským lekárom. Ten vám potvrdí, že čím častejšie máte sex, tým je vaša vagína prekrvenejšia a bolesti miznú.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame