Oddelené postele: Zlepšia vaše zdravie a vnesú pohodu do vzťahu

Postele

isifa.com

Zdajú sa vám oddelené postele, či dokonca spálne v manželskom spolužití neprípustné? Hoci to znie absolútne neromanticky, podľa prieskumu, zverejneného britským inštitútom spánku, môže takéto rozhodnutie zlepšiť vaše zdravie i partnerský život.

Spánku v oddelených posteliach prichádza v zahraničí na chuť čoraz viac párov a môžeme predpokladať, že tento trend postupne dorazí aj k nám. Dôvod? Veľmi pragmatický – podľa expertov na spánok má oddelenie postelí na partnerov blahodárne účinky a to najmä v prípade, ak jeden alebo obaja z dvojice trpia poruchami spánku. Vedci totiž počas niekoľkých rokov výskumov zistili, že na problémy so spánkom sa sťažuje až 50% z tých, čo zdieľajú posteľ s partnerom. V porovnaní s ľuďmi, ktorí majú posteľ iba sami pre seba, je častejšie problematické zaspávanie a nočné budenie sa, ktorého dôvodom býva napríklad partnerovo chrápanie, prehadzovanie, kradnutie prikrývky. Navyše, viac ako polovica z ľudí, ktorí sa v noci zobudia, má následne problém opätovne zaspať a podľa vlatných tvrdení sa v posteli prehadzuje aj viac ako hodinu.


Mohlo by vás zaujať: Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?


Únava a oslabená imunita

Kvalitný spánok je však pre správne fungovanie nášho organizmu absolútne nevyhnutný a ak sa človeku nedostáva, začína telo haprovať – po fyzickej i psychickej stránke. Človek sa ráno nebudí svieži a oddýchnutý, ale unavený a podráždený. Nedostatok spánku následne počas dňa negatívne ovplyvňuje náladu, schopnosť sústrediť sa i prijímať rozhodnutia.

Problémy so spánkom sa však prejavujú nielen v psychickej rovine. Unavený organizmus, totiž ľahšie podľahne chorobám a pretrvávajúci nedostatok spánku môže byť spúšťačom problémov s trávením, srdcom či dokonca cukrovkou.


Mohlo by vás zaujať: Rozpad vzťahu kvôli deťom: Môže hroziť aj vám?


Rok sa nevyspala

Svoje o nedostatku spánku vie aj 39-ročná Lucia: “Odjakživa mám ľahký spánok – dlho zaspávam a prebudí ma aj najtichší zvuk. Asi pred dvoma rokmi začal manžel chrápať a ja som sa odvtedy poriadne nevyspala,” hovorí o svojich problémoch. Každý večer  si do postele ľahala dúfajúc, že manžel nezačne chrápať – bohužiaľ zbytočne. V podvedomí ho začala obviňovať, aj keď vedela, že za chrápanie nemôže, rovnako, ako ona nemôžem za svoj ľahký spánok. Situácia sa deň po dni zhoršovala a Lucia si uvedomila, že keď problém nezačne radikálne riešiť, príde nielen o zdravie ale aj o manžela. “Únava si vyberala svoju daň v každom aspekte môjho života. V práci som zaspávala nad monitorom, bola som nevrlá, na nič som nemala chuť a doma som na deti aj manžela iba kričala. Samozrejme sme situáciu skúšali riešiť zátkami do uší, rôznymi preparátmi proti chrápaniu aj na zlepšenie kvality spánku, nič však nezabralo.” Oddelené spálne vnímala Lucia ako poslednú možnosť a dlho sa jej bránila: ”Keď niekoho milujete, prirodzene s ním chcete spávať v jednej posteli a budiť sa pri ňom – ale nie desať krát za noc,” hovorí dnes už so smiechom. Potom, ako sa po viac ako roku prerušovaného spánku rozhodla premiestniť svoje lôžko do hosťovskej izby, sa totiž konečne vyspala a do spoločnej postele sa už nevrátila. “Dnes ľutujem, že sme tak nespravili už skôr, ušetrili by sme si mnohé problémy,” priznáva.


Mohlo by vás zaujať: Výsledky novej štúdie: Málo darčekov svedčí o šťastnom vzťahu!


Neodkladajte riešenie

Ak aj vás partner či partnerka svojimi spánkovými prejavmi budí a máte pocit, že kvalita vášho spánku je nedostatočná, zájdite za odborníkom a ak vám navrhne vyskúšať spánok v oddelených posteliach, nezavrhujte hneď túto možnosť. Nezmamená to predsa vzdanie sa manželských radovánok, práve naopak, u mnohých párov má spánok v oddelených miestnostiach pozitívny vplyv aj na sexuálny život. Nečakajte však zázraky do troch dní. To, ako rýchlo sa vaše spánkové návyky zmenia, záleží aj od toho, ako dlho problémy pretrvávali. Aj v tomto prípade teda platí – čím dlhšie riešenie odkladáte, tým dlhšie bude trvať náprava.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Viktória
Odporúčame