Každý vonia inak: Čo prezrádza telesný pach o našich vlastnostiach?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte, že telesný pach hovorí o ľudských vlastnostiach?

Využívanie parfumov či deodorantov môže zmeniť vnímanie jednotlivca

Telesná vôňa o nás môže mnohé prezradiť. A nejde len o to, či sa daná osoba dostatočne venuje hygiene. Z niekoľkých výskumov vychádza, že charakteristický pach hovorí mnohé o vlastnostiach človeka. Využívanie parfumov či deodorantov tak môže vnímanie jednotlivca zmeniť. Jeden z takýchto výskumov pripravili vedci v Českej republike.


Kozmetika môže potlačiť vlastnosti

Telesná vôňa napovedá o niektorých vlastnostiach človeka a neskryje ich ani parfém. Vyplýva to zo štúdie vedcov, na ktorej sa podieľali aj tí z Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) v Klecanoch pri Prahe. Výsledky sa zhodujú s niekoľkými predchádzajúcimi štúdiami, ktoré podobne zistili, že niektoré osobnostné vlastnosti, ako sú dominancia a neuroticismus (labilita), možno odhadovať aj na základe telesnej vône. Naopak to, že je človek extrovert, sa zrejme do telesného pachu nepremieta.

Telesná vôňa hrá významnú úlohu v množstve sociálnych interakcií, počnúc vzťahom matky a novorodenca až po výber partnera. Môže napovedať o zdravotnom stave, strave či emočnom vyladení človeka. "Použitím kozmetiky môžu ľudia, hoci možno nevedome, vytvárať obraz, ktorý je sociálne žiadúci, a potláčať informáciu o vlastnostiach, ktoré sú považované za sociálne nežiadúce, ako je tomu v prípade neuroticismu," uviedol jeden z autorov výskumu, Jan Havlíček z Národného ústavu mentálneho zdravia a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné parfumy či osviežovače: Môžu spôsobiť migrénu aj narušiť libido


Parfum vonia na každom inak

Niekoľko štúdií z posledných rokov zistilo, že ľudia sú schopní na základe telesnej vône do určitej miery odhadovať aj niektoré osobnostné vlastnosti. Či má na odhady vplyv používanie kozmetických prípravkov, ako napríklad deodoranty či parfumy, riešili výskumníci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej a univerzity v poľskej Wroclawi. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Frontiers in Psychology.

Vedci vychádzali z predchádzajúcich výskumov, ktoré zistili, že pri použití parfumov sa len neprekryje telesná vôňa, ale spojí sa vôňa parfumu s telesnou vôňou jedinca. Vzniká tak unikátna zmes. Na každom je teda rovnaký parfum cítiť inak.

Testovali viac ako stovku ľudí

V rámci experimentu vedci získali vzorky podpazušnej vône od 113 ľudí, zhruba polovicu z nich tvorili muži. "Každý z nich si do jedného podpazušia aplikoval kozmetický prostriedok, ktorý bežne používa, zatiaľ čo do druhého podpazušia neaplikoval žiadny kozmetický prostriedok. Zároveň všetci vyplnili osobnostný dotazník, ktorý zisťoval mieru ich dominancie, neuroticismu a extroverzie," uviedol Havlíček. Charakteristiku osobnosti na základe pričuchnutia k pachovým vzorkám potom odhadovalo 68 ľudí.

Analýza dát ukázala, že ľudia hodnotia telesnú vôňu dominantných jedincov v zhode s tým, čo ľudia sami uviedli v dotazníku, a to bez ohľadu na to, či použili kozmetiku, alebo nie. Naopak neuroticismus bol odhadovaný relatívne presne z telesnej vône samotnej, nie však po použití kozmetiky. "Extroverzia potom nebola na základe telesnej vône odhadovaná presne ani v jednej z podmienok," doplnil Havlíček


Aké parfumy zvyknete používať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Cici 06.05.2019, 21:43

    milujem vone Chanel. Mam snad všetky a neviem sa ich nabažit. To iste plati aj o panskych parfemoch. Pravidelne si ich nakupujem na Notino a ked ma konzultantky vidia, hned ma zavedu k Chanelu :)

  • evelina 24.07.2017, 15:47

    Každý vonia inak, ale veľa ľudí smrdí trvale neumytým telom, asi šetria vodou, hrôôôza :(

1

Pridať komentár