Vetráte počas horúčav správne? Tieto zásady by ste mali dodržať

Okno

thinkstockphotos.com

Horúčava vonku aj vnútri, prehriata domácnosť a tiež nedostatok kyslíka. To všetko sa prejavuje pod našou únavou. S ňou potom súvisí aj slabá fyzická a psychická aktivita. Pomôcť by malo vetranie, no počas leta sú momenty, keď je najlepšie chvíľu počkať. Aké sú teda správne zásady?

V každom priestore inak

Samozrejme, do úvahy treba brať, že žiaden priestor nie je univerzálny. V starých rodinných domoch môže byť príjemne, aj keď vonku padajú tridsiatky. Naopak, v panelákoch alebo kancelárskych priestoroch môže byť teplejšie, ako vonku. Pri panelákoch často hrá rolu ich zateplenie, moderné úpravy starých činžiakov totiž často neberú na prirodzené vetranie ohľad.

Aj keď sa priestory rôznia, cieľ je počas leta vždy ten istý. Získať čestvý vzduch, vyhnať z miestnosti ten vydýchaný a zároveň vychladiť vnútro. Vo vydýchanom priestore sú vysoké hodnoty oxidu uhličitého. Tie môžu viesť k chorobám, alergiám, zníženej imunite alebo bolestiam hlavy. Netreba ho teda podceňovať.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie suchého vzduchu v domácnostiach je tu: Ako si s ním poradiť?


Najlepšie vyvetráte v noci

Najlepšou dobou pre vetranie sú nočné hodiny. Je logické, že za oknom domácnosti je vtedy chladnejšie, príjemne a vzduch pôsobí sviežo. Ide však aj o to, že počas noci si ľudský organizmus lepšie oddýchne pri nižších teplotách. Je to tak ideálne prepojenie.

Dá sa to aj cez deň

Čo robiť pre ochladozovanie počas dňa? Ak sa v miestnosti dá vydržať a necítite vydýchaný vzduch, radšej to odložte na večer alebo noc. V prípade, že potrebujete svieži vzduch ihneď, najlepšie a najrýchlejšie si poradíte vytvorením prievanu.

Stačí paralelne otvoriť protiľahlé okná alebo dvere. Vzduch vtedy prúdi cez jednotlivé miestnosti. Prievan však musíte kontrolovať, keďže môže na ľudskom tele narobiť rôzne nepríjemnosti. Od bolestí chrbtice až po zapálenie ucha.


Mohlo by vás zaujímať: Budíte sa ráno pri zarosených oknách? Takto s vlhkosťou môžete bojovať


Nepreháňajte to

Ani s vetraním to však netreba preháňať. S kyslíkom sa totiž v miestnosti môžu objaviť aj pele, prach či smog. Tie majú za následok alergie či dokonca astmu. Preto je dobré dobu vetrania správne odhadnúť.

Mimo horúčav sa odporúča vpúšťať vzduch minimálne tri razy denne a to na 3 až 5 minút. Ráno, poobede (napríklad po príchode z práce) a pred spaním. V lete potrebujeme domácnosť ochladiť a to si vyžaduje dlhší čas. Okrem nočného vetrania pomôže aj polhodinka skoro ráno.

Ako s klimatizáciou?

Nočné teploty zároveň často umožnia vypnúť na noc klimatizáciu. Uľaví sa tak vášmu sluchu i peňaženke, keďže nebudete míňať toľko elektrickej energie. Bez ohľadu na to, či klimatizáciu využívate často, z času na čas ju vypnite a vyvetrajte. Prípadne skontrolujte, či váš prístroj nemá režim vetrania. Vtedy sa práca klimatizácie prispôsobí tomu, že sú otvorené okná, čo bolo pri starších typoch nemožné. Už totiž nie vždy platí, že pre účinnú klimatizáciu musíte mať za každú cenu zabarikádované všetky okná.


Ako vetráte v čase letných horúčav vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame