Pravdivý príbeh: Na staré kolená som si urobil dieťa, bolo mi to treba?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Bez nátlaku sa priznávam, že v manželstve som sa väčšinou prispôsoboval mojej žene. Robil som to asi príliš často a veľa, keďže som napokon od nej odišiel. Za niečím, čo vyzeralo ako oveľa väčšia sloboda a radosť zo života.


Keď som stretol Alenu, akoby som chytil druhý dych. Bola mladá, krásna, bezstarostná. Nemala veľa skúseností v živote, a tak sa často krát obracala na mňa s prosbou o radu. Pri nej som sa opäť cítil ako chlap. Rok sme to ťahali v tajnosti, kým mi na románik neprišla moja bývalá manželka. Chcela vzťah zachrániť, sľúbil som jej chodiť aj na párovú terapiu. Pol roka som bez Aleny vydržal, ale uvedomil som si, že ju chcem po svojom boku.

Podal som žiadosť o rozvod. Manželka ma chcela ošklbať o čo sa dalo. Našťastie dostala napokon rozum, majetok sme si rozdelili a ja som mohol začať novú etapu vo svojom živote s Alenou. Kamaráti, s ktorými som sa pravidelne stretával ma potľapkávali po pleci, ako dobre som spravil. Veď kto by nechcel mať po svojom boku mladú kočku. Dokonca mi niektorí pošepli, že keby mali odvahu, aj oni by sa dávno rozviedli a začali si s niekým mladším. Ich manželky už také príjemné na mňa neboli, našťastie s nimi som sa vídaval len sporadicky pri väčších akciách.

Spoločný život s Alenou bol presne taký, aký som si ho predstavoval. Už sme sa nemuseli skrývať. Chodili sme na dovolenky, na kultúru, po reštauráciách. Najväčší bonus bol, že som si s ňou mohol užívať vždy, keď som mal chuť.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéru som mala priskoro, pykám za to dodnes


Táto idylka trvala dva roky. Po tomto čase Alena na mňa vybalila, že chce mať so mnou dieťa. Ostal som zaskočený. O svadbe sme sa už predtým bavili, vedela, že ženiť sa druhý krát nebudem. Bola s tým OK. Na dieťa ale nikdy reč neprišla. Bral som to tak, že je jasné, že keď nechcem svadbu, nebudem chcieť už ani deti. Mal som dve vlastné z predošlého vzťahu a táto kapitola bola už pre mňa uzavretá.

Alena si ale nápad s dieťaťom nedala len tak ľahko vyhovoriť. Snažil som sa ju presvedčiť, ako nám bolo spolu dobre. Žiadne starosti, môžeme robiť čo chceme, kedy chceme. S deťmi prichádza zodpovednosť a veľa kompromisov. Alena však chcela dieťa a bola to čoraz častejšia príčina toho, že sme sa hádali. Ja som neustúpil, ona bola tvrdohlavá. A tak Alena jedného dňa splnila to, čím sa mi vyhrážala. Zbalila sa a odišla.

Čakal som, že keď sa Alena upokojí, vráti sa späť. No ona to s rozchodom myslela vážne. Buď dieťa alebo nič. Na nič však už bolo neskoro. V čase nášho rozchodu bola už Alena tehotná. Občas sa vraj môže prihodiť, že aj keď žena berie tabletky, môže otehotnieť. Nie som chrapúň a chcel som s Alenou ostať. Na druhej strane, na dieťa som fakt nebol pripravený. Ja už som si vymieňaním plienok, zohrievaním kašičiek a prebdenými nocami prešiel dvakrát.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Alena po tejto správe z mesiaca na mesiac s rastúcim bruškom žiarila. O mne sa to povedať nedalo. Nemal som chuť ani chodiť za chalanmi z partie. Tí si veľmi radi robili zo mňa žarty a ešte radšej keď mohli, tak ma podpichli. Či mi to bolo treba, reči o tom, ako by som si mal užívať dcérine vnúča a nie učiť sa znova prebaľovať. Mali pravdu.

Nedá sa povedať, že by som sa na dieťa postupom času začal tešiť. Skôr som si na novú situáciu zvykol. Bol som rád, že som Alenu nestratil a vrátila sa späť ku mne. Alena je skvelou matkou a ona verí, že časom budem najúžasnejší otec. Ale ja, aj keď by som to nahlas nikdy nepovadal, som úplne hotový. Celú noc som neprespal ani nepamätám, keďže ju trápili koliky a celkovo sa zle spáva. Niekedy sa ráno cítim, akoby po mne prešiel tank. A to chodím do práce zarábať – alebo sa aspoň snažím. A to ani nehovorím, že sa mi ozývajú aj rôzne zdravotné ťažkosti. Asi sú muži, ktorí otcovstvo hravo zvládajú aj v mojom veku. Ja som si chcel síce užívať slobodu a život mi pripravil takúto  výzvu.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Oľga 21.06.2018, 16:11

  Mladej žene túžbu po dieťati nevyhovoríš. Lebo to nie je o rozume, to je o prírode. A príroda - to je sila. Alenu ľutujem, že sa jej "ušiel" iba taký starý rozvedený chren, ktorý už mal starostí o rodinu dosť a chcel si len užívať. Možno jej na ňom imponovala jeho skúsenosť, finančné zabezpečenie, pocit istoty. Určite jej tiež dobre padlo, že bola obdivovaná pre svoju mladosť a krásu. Ale žene, ktorá má celý život pred sebou, nestačia donekonečna večere v reštaurácii, výlety, pekné dovolenky, posedenia s priateľmi. Chce zažiť aj niečo viac. Chce zažiť byť matkou. Pre tento cieľ dokáže obetovať všetko. Aj vzťah s mužom, ktorého (možno) milovala. Lebo keď nenájde u jedného, bude hľadať u druhého. Tu je jediným riešením - dieťa! Pre ňu. Nie však pre neho. Pre ňu je kŕmenie a prebaľovanie radosť. Pre neho otrava. Koniec užívania, koniec bezstarostného života. Toto on veru nechcel. A tak ho jeho nespokojnosť a frustrácia často zavedú k jeho prvej žene, ktorá nekŕmi, neprebaľuje a má už dosť času, aby si konečne začala život užívať...

 • lubos 07.07.2017, 16:36

  Tak ti treba , stary chrchel. Chcel si si uzivat? Teraz si uzivaj pri prebalovani. A budes rad , ked ta tvoja tigrica si nenajde nejakeho zajacika. To je za to ze si opustil zenu svojej mladosti. Lebo myslis iba na seba a na svoje uzivanie, vernost ti nic mnehovori. Ale raz pride aj na teba a mlada ti nasadi parohy , potom pochopis co si spravil svojej zene. A potom prides s prosikom nazad ku svojej zene z mladosti a dufaj ze ta prijme a odpusti ti. Ty stary pochabel:)

 • Eva 07.07.2017, 14:26

  luboš nepotešil..má už vlastné, na staré kolená chcel mať kľud...mal si dobre rozmyslieť čo ho čaká s mladou ženou ktorá určite deti bude chcieť mať

 • evelina 07.07.2017, 11:48

  Teoreticky je každého osobná vec, v akom veku sa rozhodne mať dieťa. Prakticky, ak muž po šesťdesiatke má dve malé deti, je to čisté sebectvo a bezohľadnosť voči tým deťom! Nielenže ich nebude vidieť vyrastať, ale deťom nebude mať kto pomôcť vo veku, keď to budú najviac potrebovať. A "mladá" žena bude potom nariekať, že je na deti sama a nevládze ich ani uživiť ani zvládnuť výchovu. Ako hovoria niektorí starí herci, namiesto vnúčaťa sme si urobili dieťa :)

 • jaja 07.07.2017, 01:02

  neboj, sa narodi, budes happy

 • alexdada 06.07.2017, 20:34

  maca007 - presne tak !!!

 • ľuboš 06.07.2017, 12:51

  to je čo za hlúpy príbeh ?:))) ved každý by sa potešil malému.

 • elen 06.07.2017, 12:01

  Tento príbeh je ako vyšitý na môjho syna. Ked sa to stalo jemu, presne som vedela čo ho čaká. Žial, mala som pravdu keď som ho odhovárala :)

 • ela 06.07.2017, 11:35

  zivot ti pripravil vyzvu? SAM si si to zapricinil, prasa neverne!

 • mister 06.07.2017, 07:39

  Kdyz je k.k.t v p.c.i rozum je v r.i.ti...

1 2 >

Pridať komentár