Máte chuť na netypické druhy piva? Poradíme, ktoré sa oplatí vyskúšať

Pivá

pexels.com

Pri rozmachu menších pivovarov a tiež snahe tých väčších obohatiť vlastnú produkciu o netypické chute sa v obchodoch stretávame so stále širšou ponukou pív. Už to nie len o klasickej desiatke, dvanástke či svetlom a tmavom. Vychutnať si môžeme pšeničné pivá, stouty či iné lahôdky. Ako sa v nich vyznať? A aké jedlo je nimi najlepšie zapíjať?

Ako sa delia pivá?

Od 90. rokov delíme oficiálne pivá na štyri skupiny. Poznáme teda svetlé, polotmavé, tmavé a rezané pivá. Podskupiny sú pivá výčapné, ležiaky, špeciálne portery, pšeničné, kvasnickové, ovocné, pivá nealkoholické prípadne so zníženým obsahom alkoholu alebo cukru. Rovnako rozoznávame pivá aj na základe toho, či si prešli fázou vrchného (tzv. ale) alebo spodného kvasenia (ležiaky).Stále častejšie sa však stretávame s medzinárodnými pomenovaniami, akými sú IPA, APA, Weiss Bier či stout.

Stout

Tmavé pivo stout je blízke porteru a typické chuťou praženého sladu. Tiež má vysoký obsah alkoholu, ktorý sa pohybuje aj okolo 8%. Stouty a portery sú veľmi obľúbené v Írsku a Anglicku, odkiaľ pochádza aj asi najznámejšie pivo tohto druhu – Guinness.

Narozdiel od klasických ležiakov bývajú podávané aj nechladené. Pre výraznú chuť a vyššiu teplotu výborne pasujú k niektorým druhom jedla. Špeciálne si ich môžete vychutnať spolu s morskými plodmi, ale aj krémovými sladkými dezertami. Nepochybíte ani v kombinácii s grilovaným mäsom.


Mohlo by vás zaujímať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Marcové pivo

Názov pochádza z tradičného bavorského piva Märzen. Tradícia tohto druhu pochádza už zo 16. storočia, keď sa smelo variť pivo iba v čase od septembra do apríla. V marci sa teda pripravovalo pivo, ktoré malo dlhšiu životnosť. Oproti klasickéu pivu sa silnejšie chmelí, má tiež zvýšenú koncentráciu sladiny a vyšší obsah alkoholu.

Märzen je tiež jeden z tradičných nápojov známeho Oktoberfestu. Čo sa týka kombinácie s jedlom, aj toto pivo si výborne rozumie s grilovaným mäsom a tiež klasickými bavorskými klobáskami. Odporúča sa však kombinovať aj hamburgermi či pizzou so sladkastou paradajkovou omáčkou.

Pšeničné pivo

Weißbier alebo po slovensky pšeničné pivo je typické svojou svetlou slamovou farbou, jemnejšou perlivosťou a hustou penou. Zvyčajne sa podáva nefiltrované, čo je jedným z dôvodov jeho mierneho zakalenia. Chuťovo je mierne kyslasté a cítiť v ňom kvasnice a rôzne ovocné aróm.

Často sa pije s troškou šťavy z citrónu či rezom z rôznych citrusov. Gastronomickí odborníci odporúčajú pšeničné pivo kombinovať s ovocnými šalátmi či klasickým rezňom so zemiakmi.


Mohlo by vás zaujímať: 3 megarýchle spôsoby, akými si doma vychladíte pivo: Nie je to žiadna veda!


Ale

Pôvodne išlo o súborné označenie pív, vyrábaných bez použitia chémie, ktoré prešli vrchným kvasením. Dnes pod tým rozumieme prevažne anglické, americké a belgické pivá. Majú vysoký obsah chmeľu, čo sa prejavuje výraznou arómou a tiež horkou chuťou. Podobne, ako pšeničné pivá, aj ale má v chuti výrazné ovocné tóny.

V súčasnosti je asi najpopulárnejšou voľbou IPA – Indian Pale Ale, prípadne double IPA, ktorá má už takmer 8% alkoholu. Ako napovedá názov, skvele sa k nej hodí indické jedlo, napríklad ostré curry, ale tiež slané a vyprážané jedlá. IPA tiež dobre pasuje k dezertom, rovnako ako už spomínaný stout.


Aké druhy piva najviac chutia vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Filip
Odporúčame