Zbavte sa otravných vošiek raz a navždy: Dá sa to aj bez chémie

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy s voškami?

Vošky sú otravný okrídlený hmyz, ktorý sa z ničoho nič môže objaviť na kvetoch v domácnosti, v záhrade či skleníku

Vošky sú otravný okrídlený hmyz, ktorý sa z ničoho nič môže objaviť na kvetoch v domácnosti, v záhrade či skleníku. Tam pomaly obžiera a ničí naše rastliny. Navyše, vošky žijú vo veľkých kolóniách, čo robí z ich odstraňovania ešte o niečo náročnejšiu operáciu. Našťastie, existuje hneď niekoľko zaujímavých ekologických spôsobov, ktoré v boji s voškami pomôžu.


Spolupráca s mravcami

Tam, kde sú vošky nájdete aj mravce. Tieto živočíchy si totiž vzájomne pomáhajú. Vošky sú samé o sebe pomerne málo pohyblivé, čo sa samozrejme nedá povedať o mravcoch. Tie pomáhajú voškám pri presune z rastliny na rastlinu, chránia ich pred lienkami - prirodzenými nepriateľmi. Túto spoluprácu často humorne popisujú ako chovanie si domácich zvierat.

Čo z toho však majú mravce? Kým vošky obžierajú rastliny a spracovávajú bielkoviny zo šťavy z listov, nedokážu spracovať cukry. Vylučujú preto takzvanú medovicu, ktorá obsahujú nespracovaný cukor.

Aj preto sa často odporúča pri boji s voškami nezabúdať na mravce. Ak sa ich v okolí rastlín nachádza priveľa, môže to byť indikátor takejto úspešnej spolupráce. Medovica tiež spôsobuje problémy pre samotné rastliny či stromy. Vylúčená látka zarastá hubovitou čerňou, ktorá šíri infekcie.


Mohlo by vás zaujímať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Pomôžu ekologické nálevy

Kým prítomnosť mušiek v skleníku sa dá eliminovať lienkami, v domácnosti či záhrade to nie je až tak jednoduché. Špeciálne na čerstvom vzduchu tak pomáhajú nálevy z cesnaku či tabaku.

Výhodou ekologických spôsobov likvidácie vošiek je najmä to, že ak roztoky aplikujeme napríklad na ovocné stromy či jedlé rastliny, nemusíme mať žiadne obavy z ich konzumácie. Zároveň zlý výber chemických postrekov môže zahubiť okrem vošiek aj iné organizmy či zle zapôsobiť na rastlinu. Napríklad by sme sa tak nechcene mohli zbaviť spomínaných lienok.

Cesnakový nálev

Cesnak má antibakteriálne vlastnosti a zápach, ktorý odpudzuje hmyz. Roztok pripravíme z 20 strúčikov cesnaku, ktoré nakrájame na malé kúsky a následne ich zalejeme 1 litrom vriacej vody. Cesnak necháme lúhovať asi štvrť hodinu, následne precedíme a približne dvakrát do mesiaca postrekovačom aplikujeme na napadnuté rastliny.


Mohlo by vás zaujímať: Ploštice sú postrachom aj v súčasnosti: Ako im zabrániť v cucaní našej krvi?


Tabakový nálev

Postupujeme podobne, ako pri cesnaku. Balíček tabaku, ktorý kúpite takmer v každej trafike, vyvaríme v troch litroch vody. Narozdiel od cesnaku, tabak varíme pomaly celú hodinu. Dávajte si pozor na zápach, odporúča sa vyvariť ho na čerstvom vzduchu na prenosnom variči a ideálne v starom hrnci. Nálev následne precedíme, zriedime s čistou vodou v pomere 1:1 a pridáme niekoľko kvapiek saponátu. Aplikujeme postrekovačom na napadnuté rastliny.

Mydlový postrek

V tomto prípade ide o niečo menej ekologickú variantu, no je vhodná najmä v domácnosti na okrasných rastlinách. Do 2 litrov vody vlejte jednu polievkovú lyžicu saponátu, dobre rozmiešajte a prelejte do rozstrekovača. Aplikujte na napadnuté rastliny niekoľkokrát týždenne, ideálne vo večerných hodinách, keď už na listy nesvieti slnko. Narozdiel od tabaku a cesnaku vás tak nebude otravovať nepríjemný zápach.


Ako ste si dokázali poradiť s otravnými voškami vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Filip
 • Foto: pixabay.com

Diskusia (4)

 • praženka 04.08.2017, 09:53

  Ja som používal vo fóliovníku tabak Taras Bulba. Ten som tam zapálil a zatvoril fóliovník. A vošky pokapali.

 • aka 04.08.2017, 09:11

  ..ak cesnak zalejem horúcou vodou, stráca antibakteriálne vlasnosti

 • egreš 30.07.2017, 21:47

  V 60.rokoch minulého storočia boli zakázané ochrané prípravku na báze tabaku, pretože dochádzalo k smrteľným otravám. Takže všelijaké výluhy z tabaku a cigariet sú smrteľne jedovaté, a potraviny následne nie sú bio, ale naopak vysoko toxické, hlavne pre deti. Takže nie všetko bio je zdravé, ako mnohí diletanti píšu. Toto je živý príklad. Všetko je potrebné používať v rozumnej miere (myslím postreky) a je potrebné k tomu mať nejaké vedomosti, čo bohužiaš nie je vždy pravidlo ani v obchode s pesticídmi.

 • Qerulant 30.07.2017, 13:10

  Namiesto tabaku je možné požiť aj cigaretové špaky, ktoré majú nikotínu podstatne viac. Pozor však - je to jed!

1

Pridať komentár