Trávnik zelený a svieži aj počas leta: Pomôžu vám tieto overené rady

Kosačka

pixabay.com

Aby ostal aj počas leta trávnik pekne jednoliaty, hustý a najmä zelený, musíme sa o neho starať. Horúčavy a nedostatok zrážok spôsobuje, že ho nemôžeme nechať len tak napospas osudu. Okrem čerstvého vzduchu a svetla potrebuje dostatok vody, ideálnu dĺžku kosenia a tiež živiny z hnojiva.

Kosenie má svoje pravidlá

Skracovanie porastu je dvojsečnou zbraňou. Ak kosíte málo, tráva oslabuje a porast redne. Na druhej strane, a to špeciálne počas leta, môžete mu nevhodným kosením ublížiť.

Prílišné skracovanie na hodnoty nižšie ako 2 cm môže viesť k skalpovaniu, kedže krátke steblá rýchlo vyschnú. Tiež využívajte kosačku s čo najostrejšou čepeľou. Tupé nože štiepia končeky trávy. Tá stratí svoju zeleň a budú mať nepeknú hnedastú farbu. Vhodnou letnou dĺžkou trávnika je 4 až 6 centimetrov.

Odborníci sa zhodujú, že najlepšie je trávnik skracovať aspoň raz týždenne. Čím častejšie kosíte, tým vám v konečnom dôsledku odpadáva extra práca s hrabaním a zbieraním posekaných stebiel. Ak skracujete pravidelne, drobné čiastočky trávy pôsobia ako hnojivo. Aj tam sú však hranice, keďže príliš veľké množstvo môže začať trávnik dusiť.


Mohlo by vás zaujímať: Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku


Nezabúdajte na hnojenie

Kosením a skracovaním odoberáte tráve živiny. Nahradiť sa však dajú minerálnymi hnojivami v podobe malých granuliek. Tie by mali byť bohaté predovšetkým na horčík a síru. Prvý menovaný dodáva tráve sýtu zelenú farbu, síra zase sviežosť.

Tento druh hnojiva sa rozhadzuje po poraste raz mesačne, 2-3 dni po poslednom kosení a ideálne pri teplotách nižších ako 25°C. Takisto sa pri aplikácii vyvarujte priamemu slnečnému svitu. Vyhovujúce sú tak skoré rána či neskorší večer. To ide ruka v ruke s tým, že trávnik je ideálne čím skôr po hnojení zaliať, aby sa mohli látky rozširovať.

Polievajte predovšetkým večer

Najvhodnejšie je polievať večer, keďže sa nevyparuje toľko vody a trávnik je schopný prijať najviac vlahy. Zároveň slnečný svit v kombinácii s vodou by ho mohol “spáliť”. Počas obdobia extrémneho sucha zalievajte menej často, ale výdatne. Radšej teda polievajte každý druhý deň, no s veľkým množstvom vody, ako každý deň málo.

Pri výdatnej zálievke sa voda dostane až ku korienkom a zabráni vysychaniu. Odborníci odporúčajú na meter štvorcový trávnika využiť aspoň 10 až 15 litrov vody. Vtedy sa oplatí myslieť aj na vlastnú peňaženku. Pri rodinných domoch je ekonomicky výhodne investovať do zásobníkov dažďovej vody, prípadne do povrchových čerpadiel, ktoré dokážu vodu brať zo studne, potoka či iného zdroja.


Ako sa o svoj trávnik staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame