Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Jedna šálka obľúbenej kávičky vám môže pomôcť schudnúť či predĺžiť váš život

Niektorí si bez nej nevedia predstaviť ani jediný deň, iní ju zo svojho života radšej úplne vynechávajú. Existuje stovka rôznych názorov a výskumov, ktoré hovoria o tom, či je káva zdravá alebo naopak. Pravdou však je, že jednou šálkou denne nič nepokazíte a dokonca vám môže pomôcť schudnúť či predĺžiť váš život. Vychádza to z niekoľkých nedávno uverejnených štúdií.


Káva môže byť zdravá

Výhod pitia kávy je mnoho. V prvom rade vás dokáže ráno naštartovať tak, aby ste dokázali fungovať počas dňa. Takisto znižuje riziko srdcových chorôb, cukrovky, zabraňuje neurologickým ochoreniam a rakovine pečene. Z niektorých výskumov tiež vychádza, že tí, čo pijú kávu sú v živote šťastnejší.

Káva obsahuje mnoho dôležitých látok. Okrem riboflavínu to je aj kyselina pantoténová, mangán, draslík alebo magnézium. Odborníci ju dokonca odporúčajú pravidelne piť ako prevenciu Alzheimerovej choroby, spolu s častým cvičením a zdravou stravou.

Náš tip: Káva vám môže pomôcť schudnúť. Všimli ste si, že skoro v každom prípravku na chudnutie sa nachádza kofeín? Je to kvôli tomu, že je jednou z mála prírodných látok, ktoré pomáhajú spaľovať tuky.


Mohlo by vás zaujímať: Kávička už rozvoniava navôkol: Kto ju objavil a ako prospieva nášmu zdraviu?


Vitamíny sa získavajú ťažšie

Tí, ktorí často pijú kávu, majú často problémy so získavaním vitamínov a minerálov zo stravy. Deje sa to aj v prípade užívania doplnkov stravy a pri konzumácii potravín bohatých na minerálne látky. Káva zabraňuje vstrebávaniu železa v žalúdku a takisto ovplyvňuje schopnosť obličiek zadržať vápnik, zinok, horčík a ostatné dôležité minerály.

Náš tip: Ak vás trápi vysoký cholesterol, filtrovaná káva je pre vás vhodnejším variantom. Kávové bôby totiž obsahujú kafestol a kahveol, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Nachádzajú sa najmä v espresse a tureckej káve.

Jedna až tri šálky denne

Ak máte zvýšený cholesterol alebo vám kofeín nerobí dobre, mali by ste pitie kávy obmedziť na minimum. V prípade, že vás tieto problémy netrápia, je v poriadku vypiť jednu až tri šálky denne. Vďaka takémuto množstvu kávy môžete zabrániť vážnym chorobám ako je Alzheimer či Parkinson, posilniť svoju myseľ a svaly. Špeciálne, ak pijete kvalitné odrody, ktoré neobsahujú žiadne toxíny.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Môže predĺžiť život

Americkí vedci zverejnili výsledky z dvoch štúdií, ktoré boli realizované na vzorke až 700-tisíc ľudí stredného a staršieho veku. Zistilo sa, že striedme pitie kávy môže predĺžiť život. Ak ste dlhé roky pili kávu, podľa odborníkov nie je dôvod na to, aby ste teraz prestali.

Doktorka Setiawan, z univerzity v Kalifornii, ako jedna z realizátorok výskumov tvrdí, že dve alebo tri šálky kávy denne sú súčasťou zdravého životného štýlu. Dokázalo sa, že ľudia, ktorí vypili toľko kávy znížili pravdepodobnosť predčasného úmrtia o 18% v porovnaní s tými, čo ju nepili vôbec. Tieto štúdie tak potvrdili domnienku lekárov a vedcov, že káva môže predĺžiť život.


Máte radi kávičku? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Erika 28.06.2019, 17:03

  nepijem iba kavu, ale aj latte, moka a capucino. Preto som si kupila pakovy kavovar s napenovačom na mlieko http://www.orava.eu/produkty/kuchynske-spotrebice/kavovary-a-kavomlynceky/item/874-kavovar-es-150

 • Wikki 25.04.2019, 23:35

  Popozeraj Jura kavovary, maju najlepsie na trhu. My mame jeden i v praci.a su plne automaticke

 • karla 23.04.2019, 23:58

  Aký je podla vás najlepší domáci kávovar? nejaký čo aj teda melie rovno kávu

 • Simona 21.04.2019, 23:27

  ja kávu milujem a pijem ju i 3x denne ;) aj je kvalitná, čerstvo namletá tak nie je v ničom problém ;)

 • Lubica 08.08.2017, 23:07

  Ja budem žiť tisíc rokov

 • stary 08.08.2017, 21:24

  Dnes sa uz neda verit nikomu a nicomu. Kto zaplati prieskum ten urci vysledok prieskumu. Uz som tu cital tolko protichodnych tvrdeni...

 • adamko 08.08.2017, 10:42

  Vyzerá to, že bude tohto roku veľká úroda kávy a treba vypredať plné sklady.

1

Pridať komentár