Pravdivý príbeh: Tvárila sa ako najlepšia priateľka, okradla ma o peniaze

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Niekto ma šťastie na dobrých priateľov, iný si zas nadovšetko váži rodinu. Ak sa zadarí, máte oboje. Ak nie, tak si rodinu človek kompenzuje známymi. Ja som nemala na výber. Žiaľ, nečakala som, že ma druhá strana zneužije len pre svoj prospech.


Vychovali ma starí rodičia. Okrem nich som nemala nikoho. Keď sa pominuli, ostal mi manžel a deti. Manžel mi ušiel za inou, deti sa rozutekali do svete. Cítila som sa často osamelá. Nemala som chuť na nový vzťah, už som sa nepotrebovala popáliť. Chýbala mi však spoločnosť iných ľudí, byť s nimi v kontakte. Začala som podnikať. Nebola som nijaká veľkopodnikateľka, ale vystačila som si. Navyše ma tento počin privial do skupiny žien, ktoré pracovali samé na seba.

Väčšinou išlo o malé prevádzky - kvetinárstvo, butik... Vzájomne sme si radili aj pomáhali v podnikaní. Tu som stretla Ivetu. Poznali sme sa dlhšie, no kým sme nezačali podnikať, nikdy sme sa bližšie nebavili. Spoločná téma z nás postupne spravila priateľky, ktoré sa bavia a radia aj o bežných veciach a živote. Nepreháňam, ak poviem, že Iveta mi bola po čase ako sestra.

Iveta mala niekoľko mesiacov otvorené papiernictvo. Podľa mňa to nebol najlepší nápad, pretože ho mala veľmi blízko hypermarketu, kde nájdete všetko. Samozrejme, že ľudia nakupovali veci skôr tam. Môj názor som jej povedala, ale Iveta ma presviedčala, že ľudia k nej chodia pre kvalitu, nie nízke ceny.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Priateľka stále len klame, ale ja ju nedokážem opustiť


Po lete prišla Iveta za mnou s prosbou, či by som jej nemohla trocha pomôcť s peniazmi. Čakala, že to bude najsilnejšie obdobie kvôli začiatku školy, ale s tržbami bola v mínuse. Pomyslela som si, že by mala obchod radšej presťahovať inam, no ona chcela priestory osviežiť a zväčšiť ponuku aj na darčekové predmety. Chýbalo jej tritisíc eur. Požičala som jej, bola som si istá, že aj ona by to isté spravila pre mňa.

Ivete sa ale nedarilo ani po liftingu predajne a rozšírení sortimentu. Obchod nakoniec zavrela. Mne povedala, že je na nule, svedomie môže mať čisté, nikomu nič nedlží. Ak neráta mňa, čo ju vraj ťaží najviac. Uistila ma, že mi peniaze v čo najkratšom možnom čase vráti. Iveta sa vybrala za sestrou do Anglicka, kde sa chystala aj pracovať.

S Ivetou som bola skoro denne v kontakte, aj keď bola preč. Po pár mesiacoch sa však odmlčala a aj na moje správy reagovala veľmi úsečne a sporadicky. Nevedela som, čo sa deje, až mi jedného dňa napísala, že sa vracia domov a či ju prídem vyzdvihnúť na letisko. Tešila som sa, že bude späť, jej priateľstvo mi chýbalo.

Iveta sa na prvý pohľad vôbec nezmenila, len už nebola taká srdečná a veselá. Aspoň nie smerom ku mne. Keď som sa neozvala ja, ona sama nezavolala. Myslela som, že sa musí adaptovať, ale vídavala som ju hocikedy v meste na káve s našou spoločnou známou. Keď som Ivetu opäť jedného dňa stretla v meste, prisadla som si k nej. Bola sama, tak som chcela využiť príležitosť a pripomenúť jej, kedy si vyplatí dlh. Iveta sa ma so stoickým výrazom v tvári spýtala, či som sa nepomýlila a nepridala k sume ešte jednu nulu. Ona si spomína, že si chcela požičať tristo eur, ale nemá žiaden doklad, že sa tak stalo.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Jej reakcia bola pre mňa ľadovou sprchou a krutým vytriezvením. Docvaklo mi, že som vlastne naletela podvodníčke, ktorá sa tvárila ako moja spriaznená duša a získala si postupne moju dôveru. Nemala som žiaden doklad, dala som jej všetko v hotovosti, bez papiera. Dokonca som chvíľu o sebe pochybovala a prezrela si staré výpisy z banky, akú sumu som si vlastne vtedy vybrala. Časom vyšlo najavo, že som nebola jediná, od ktorej si požičala. Fungovala tak celé roky. Službičky zadarmo, drobné finančné injekcie...

Nemohla som ju odvtedy ani vidieť. Moja naivná povaha síce nejaký čas dúfala, že sa mi ozve, ospravedlní a splatí dlh, no skôr by v lete nasnežilo ako toto. Samozrejme, nášmu kamarátstvu bol koniec. Vo vrátenie peňazí už nedúfam, na polícii som nepochodila. Venujem sa ďalej podnikaniu a obklopujem sa podobne zameranými ľuďmi. Nemám medzi nimi žiadnu blízku priateľku, o ktorú by som sa mohla oprieť keď mi je ťažšie, ale neprekáža mi to. Narodilo sa nám prvé vnúča a vyzerá to tak, že sa dcéra vráti späť domov.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • Eva 14.08.2017, 17:31

  Titan..môj koment bol smerovaný tebe..teba sa nedá čítať

 • Eva 14.08.2017, 17:31

  evelina nebolo to na článok ale na človeka ktorý tu pravidelne píše také kraviny že to vidím už na liečbu

 • evelina 11.08.2017, 15:36

  Ja ti neviem, ako to robíš, gunár, ale vždy ma rozosmeješ až k slzám :) Mal by si zmeniť psychológa za psychologičku, tá by ti pomohla s traumou aj s tým, že ťa z alkoholizmu vyliečila práve (tvoja) žena. Keby si nemal komplexy, nemal by si stále potrebu nadávať ženám. Do sprostých mi ty potom môžeš nadávať koľko chceš, mne to neva. Mimochodom, tá tvoja "hnusná" svokra vychovala takú úžasnú dcéru, že s ňou žiješ vraj už dvadsať rokov. Chyba je asi v tvojom prijímači, ale s tebou ma baví svet, pokračuj :))))

 • TITAN444 11.08.2017, 15:09

  Nie gunár nezagágal a už vôbec nie trafený. Ale zagágala trafená hus - TY. Isteže sa stalo že bol podvedený aj muž, lenže je to zrnko maku v poli oproti tomu čo dokáže mrcha žena urobiť či už žene alebo mužovi. Ty si vôbec nepochopila, nie prvý krát, o tom čo píšem. Teda bud si sprostá ty alebo ja. Lenže kedže na mňa reaguješ stále iba ty tak druhá možnosť sa vylučuje a nastupuje prvá možnosť. Dúfam že tento príspevok pochopíš a nebudeš musieť zasa gúgliť každé slovo na gúgli lebo ty mne vôbec nerozumieš. A myslím si že ani životu okolo seba. Tak gágaj ďalej. Teraz ti neprajem nič. Škoda ťukať do klávesnice.

 • evelina 11.08.2017, 14:17

  že by trafený gunár zagágal? alebo psychológ z kurimky je na dovolenke a nemá ti kto pomôcť sa ukľudniť ? Jedna žena podviedla druhú, dôverčivú, ktorá bez potvrdenia požičala prachy a teraz ich nevie dostať späť. Vari sa to stalo iba žene a nikdy žiadnemu mužovi? To o čom točíš? V tom je pointa, ty psychiater, že hovoríš, píšeš (všetky) ženy a nie jedna žena. Nikto nie je dokonalý, ani ty, tak sa už konečne preber a zamysli nad tou zlobou, čo tu vypisuješ ! Krásny horúci deň:

 • evelina 11.08.2017, 11:02

  Eva, máš pravdu, nedá sa to čítať, tak to nečítaj ! Buď zhovievavá ! Toto je trauma z tvrdého detstva (samé príkazy, málo lásky), ktorú si nejaký čas liečil alkoholom, mal šťastie, že natrafil na múdru ženu, ktorá mu dala šancu a prinútila ho abstinovať, ale aj tak za všetku svoju nemohúcnosť viní ženy. Pousmej sa a nerieš ho! Treba žiť a nechať žiť !

 • Eva. 11.08.2017, 10:11

  toto sa už nedá čítať..začni so sebou niečo robiť prosím ťa

 • TITAN444 11.08.2017, 09:47

  Krásny príklad ženskej vernosti. Tentoraz žena voči žene. Ale to nie je rozhodujúce. Rozhodujúce je to, čo som napísal minule a ženské nicky išlo poraziť. Každý je sprostý, kto slepo dôveruje žene. Preto ja takého níkdy nebudem ľutovať. Naopak, obdivujem ženy ako dokážu oklamať tých druhých, my muži im v tomto nesiahame ani po členky.

 • evelina 10.08.2017, 10:28

  A zase sme pri dôvere ! Každý sa môže ocitnúť v situácii, keď mu budú chýbať peniaze, ale na požičiavanie veľkých súm sú banky, ak tie nepožičajú, osoba je nedôveryhodná. Drobné pôžičky, ako susedská výpomoc so šancou na vrátenie, to je niečo iné. Pojem najlepšia kamarátka je utópia, neexistuje a dať jej len tak bez papiera 3000 eur bola obrovská chyba. Pisateľka videla, že sa jej v podnikaní nedarí, mohla na kus papiera napísať : dňa ..... som požičala xyz 3000 eur... Hneď mala dohodnúť aj splatenie napr. po mesačných splátkach a prevodom na osobný účet. Vraj bola aj na polícii, ale bez dokladu, je to tvrdenie proti tvrdeniu. Pre peniaze sa rozhádali aj najlepšie rodiny.. nič nové pod slnkom :)

 • ľuboš 10.08.2017, 10:01

  tak to by som ja mohol písať také príbehy..., akurát , že sumy sú v desiatkach, až sto násobkoch uvedených 3000.... presne ako Stano hovorí. /nejakých 50-300 eur ma nezabije, ake ked niekto pýta 5-10.000, nech umrie hladom.

1 2 >

Pridať komentár