Čo znamená, že sú potraviny bio alebo eko? Musia spĺňať tieto kritériá

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Kupujete si potraviny označené ako bio či eko?

Eko a bio sa stali častým označením, no nie vždy stopercentne dôveryhodným

Biopotraviny sú módou, ktorá má svoje opodstatnenie. V porovnaní s tými konvenčnými často nechutia výrazne inak, ani nemajú viac živín. Napriek tomu sú žiadané, keďže sa vyhýbajú umelým a chemickým skratkám. Ich produkcia je tak výhodná nielen pre jednotlivcov, ale najmä pre celú planétu, keďže ich pestovanie znižuje negatívny dopad na ňu.


Bez chémie

Biopotraviny sa produkujú bez umelých hnojív, chemických postrekov a nie sú geneticky modifikované. Nenájdeme v ňom tak stopy pesticídov, antibiotík či hormónov.

Hnojiť sa samozrejme môže, ide však o maštaľný hnoj či kompost

Zvieratá v tomto prípade musia mať voľný výbeh a dostávať prirodzenú potravu, rastové hormóny či antibiotiká nie sú povolené. Vo výsledných produktoch tiež nemôžu byť stopy po chemických farbivách, konzervačných látkach či éčkach.

Výnimku tvoria látky, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov. Ide napríklad o kyselinu askorbovú, citrónovú, mliečnu alebo oxid uhličitý.


Mohlo by vás zaujímať: Pravda o biopotravinách: Investícia do nášho zdravia či predražený mýtus?


Nie všetko bio je bio

Eko a bio sa stali častým označením, no nie vždy stopercentne dôveryhodným. Na základe čoho teda máme vedieť, že výrobca má skutočne nárok označovať svoj produkt ako bio?

Oficiálne biopotraviny musia mať na obale logo. Buď ide o list, ktorý je zjednocujúcim prvkom v Európskej únii alebo takzvané eko-oko. V tom prípade to je značka slovenského ekopoľnohospodárstva. To je pod dohľadom kontrolných a certifikačných organizácií. Na Slovensku to sú Naturalis, Biokont a tiež Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.

Ako rozlíšiť “pravé” biopotraviny od falošných?

 • sú označené logom slovenského alebo európskeho ekopoľnohospodárstva
 • sú kontrolované organizáciami
 • majú kód certifikačného orgánu vo forme napr. “SK-BIO-001”

Mohlo by vás zaujímať: Supermarket z potravín po dátume spotreby je realitou, zaplatíte v ňom koľko chcete


Cena zodpovedá práci

Dôvodov prečo sú ekologické produkty drahšie, ako tie konvenčné, je viacero. Vychádza to však najmä z náročnejšej manuálnej práce. Tá je dôsledkom vyhýbaniu sa postrekom a umelým hnojivám. Aj preto majú biopotraviny kratšiu dobu trvanlivosti. Musia byť inak balené a častejšie rozvážané na miesta, kde si ich môžete ako spotrebitelia zakúpiť. Rovnako sa pestujú v menšom rozsahu, ako tendenčné suroviny.

Slováci biopotraviny chcú, ale lacnejšie

Potraviny s označením bio či eko sú u nás stále populárnejšie, hoci ľudí často odrádza ich vyššia cena. V roku 2015 realizovala agentúra TNS prieskum, ktorý ukázal, že bioprodukty si u nás kupuje až 29 percent ľudí. V tom istom roku agentúra Polis uskutočnila prieskum, podľa ktorého by až 79 percent Slovákov dalo bio výrobkom prednosť pred tými, ktoré boli chemicky ošetrené. Museli by byť však lacnejšie.

Celkovo sa najviac produkujú v Austrálii a Argentíne, v Európe to je Švajčiarsko a Taliansko. Napríklad v susednej Českej republiky tvorili v roku 2016 biopotraviny len 0,72 percenta celkovej spotreby potravín, je dosť pravdepodobné, že podobné údaje by sme našli aj u nás.


Ktoré bio alebo eko potraviny si kupujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • sambor 07.09.2017, 12:31

  Bio je humbuk. V sucasnosti nie je mozne pestovat nic bez chcemie. Je to modny trend na oklamanie kuoujucich v zaujme zvysovania ziskov pre obchodnikov.

 • edenci 01.09.2017, 17:11

  Osobne žiadnemu "bio" a či "eko" neverím. Je to bohapusté klamstvo na stupídne zvyšovanie ceny. Každá potravina v obchode musí byť bio a eko a to bez zvýšenia ceny ! Musí to byť elementárna záležitosť!

 • fero 01.09.2017, 14:12

  BIO a EKO je len marketingový ťah na zvýšenie ceny. Bez chémie je blbosť a keď tak len v laboratórnych podmienkach. V znečistenom ovzduší, znečistených povrchových a spodných vodách a neustálej produkcii škodlivých a znečisťujúcich látok na celom svete nejestvuje nekontaminovaná pôda a nekontaminované prostredie, kde by bolo možné dopestovať ekologicky čisté a nezávadné potraviny. Áno lokálne môžu byť v kontaminácii rozdiely ale v celku je to všetko jedno. Takže TRT !

 • adamko 01.09.2017, 12:12

  Napríklad to znamená, že farmár v Nemecku strieka pole dioxínom. V Amerike zasa hnoja polia sušeným odpadom z mestských čistiareň, atď, atď, ...

 • Dabodado 01.09.2017, 09:25

  to, že farmár nepridá pesticíd alebo farbivo, či inú chémiu, ešte neznamená automaticky náročnejšiu prácu a teda nutnosť predražovať výrobky...! Toto si láskavo uvedomte, nebuďte nenažraní a ľudia si budú "klasické" (t. j. žiadne BIO, ale normálne dopestované) výrobky kupovať častejšie...

1

Pridať komentár