8 bojovníkov proti lupinám: Pomôže ústna voda, olivový olej i aspirín

Muž

thinkstockphotos.com

V našich vlasoch sa objavujú pomerne často a príčina ich vzniku nie je jednoznačne známa. Výskyt lupín totiž môže súvisieť s používanou vlasovou kozmetikou, starostlivosťou o vlasy, stravovaním, stresom, vekom či kožnými ťažkosťami, akými je napríklad seboroická dermatitídá.

Príčina vzniku sa niekedy odhaľuje ťažko, oveľa vhodnejšie je sústrediť sa na to, aby sme sa ich čo najrýchlejšie zbavili. Okrem vlasovej kozmetiky proti lupinám môžu pomôcť aj rôzne „babské“ rady.

Aspirín

Aspirín obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá sa nachádza v mnohých šampónoch proti lupinám. Stačí, ak do bežne používaného šampónu rozdrvíte 1 – 2 aspiríny. Dôležité je nechať šampón krátko pôsobiť a potom ho dobre zmyť.

Čajovníkový olej

Šampóny, ktoré obsahujú aspoň 5 percent čajovníkového oleja, zlepšujú stav lupín až o 41 percent. Potvrdili to austrálski vedci z Oddelenia dermatológie Kráľovskej nemocnice Princa Alfreda v Camperdowne. Aj v tomto prípade stačí pridať niekoľko kvapiek čajovníkového oleja do bežne používaného šampónu, nechať ho chvíľu pôsobiť a opláchnuť.

Jablčný ocot

Jablčný ocot priaznivo ovplyvňuje pH pokožky, čo eliminuje výskyt lupín. Používa sa jednoducho – zmiešajte ¼ šálky jablčného octu s malým množstvom vody, nalejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na pokožku hlavy. Nechajte 20 minút pôsobiť a vlasy umyte.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Zederach indický

Indický orgován zoženiete u nás pod názvom „neem“ alebo „nimba“ a to najčastejšie vo forme prášku. Získava sa zo stále zeleného stromu, zederachu indického. Dlhé roky sa využíva v ajurvéde pri riešení rôznych kožných problémov. V prípade lupín stačí rozmiešať prášok s teplou vodou, naniesť na pokožku hlavy a nechať pôsobiť 10 minút.

Kokosový olej s citrónovou šťavou

Kokosový olej disponuje antifungálnymi vlastnosťami, zvlhčuje vysušenú pokožku hlavy a prináša úľavu od svrbenia. Účinné v tomto smere je jeho využitie spolu s citrónom – 3 PL kokosového oleja zmiešajte so šťavou z polovice citróna, krúživými pohybmi naneste na pokožku hlavy a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom vlasy umyte.

Olivový olej

Panenský olivový olej sa v ľudovej medicíne úspešne používa dlhé roky. Pred spaním ho naneste na pokožku hlavy, vlasy zakryte igelitom a uterákom, a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno vlasy dôkladne umyte. Ak nemáte toľko času, použite teplý olivový olej – zohrejte ho pri nízkej teplote, namočte do neho vatový tampón a dôkladne ním prejdite po celej pokožke hlavy. Vlasy zakryte igelitom a nechajte pôsobiť 30 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Snehové vločky na vašej hlave: Ako si poradiť s lupinami?


Ústna voda

Bojovníčkou proti lupinám je údajne aj ústna voda na báze alkoholu. Ako ju použiť? Po umytí vlasov šampónom na ne vatovým tampónom naneste ústnu vodu. Nechajte pôsobiť, opláchnite a potom použite kondicionér.

Soľ

Soľ, či už kuchynskú alebo himalájsku, môžete použiť ako píling na pokožku hlavy pred umytím vlasov. Jednoducho trošku votrite do vlhkej pokožky a masírujte. Potom použite šampón.

Cesnak

Aróma cesnaku nemusí byť každému príjemná, avšak ten má antimikrobiálne vlastnosti. To môže byť užitočné aj pri zbavovaní sa lupín. Ako na to? Cesnak pretlačte, pridajte do neho med a túto pastu naneste na niekoľko minút pred umytím vlasov na pokožku hlavy.


Čo v boji s lupinami najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame