Skoncujte s cigaretami: Tipy, vďaka ktorým zvládnete nielen prvé dni

Cigareta

thinkstockphotos.com

Ak ste sa po dlhých rokoch fajčenia konečne rozhodli prestať, gratulujeme. Robíte veľmi dobre a to nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Dôležité je nezačať s týmto zlozvykom opäť a preto ponúkame zopár rád, ktoré by vám mohli pomôcť ísť si za svojím a nepodľahnúť pokušeniu opäť si zapáliť.

Pamätajte prečo ste prestali

Pravidlo číslo jedna: majte vždy na pamäti, kvôli čomu alebo komu ste prestali fajčiť. Sú to vaše deti, vnúčatá, manželka alebo vám to prikázal doktor? Napíšte si všetky dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli prestať na papieriky a polepte si ich po dome. Na chladničku, na balkón alebo terasu či vedľa postele. Tak budete mať motiváciu a nezabudnete, prečo ste sa rozhodli cigaretám povedať nie. Dlhoroční fajčiari hovoria, že im veľmi pomohli s dôvodmi prilepené aj fotky rodinných príslušníkov, kvôli ktorým to za to stojí.

Vyhýbajte sa alkoholu

Konzumácia alkoholu zvyšuje chuť na cigarety, čo potvrdí každý bývalý aj súčasný fajčiar. Pohár vína či polliter piva a cigareta idú u mnohých ľudí dokopy. Preto sa snažte obmedziť alkohol aspoň počas prvých, najťažších dni. Nechcete predsa, aby vás alkohol zlákal na zapálenie cigarety.


Mohlo by vás zaujímať: Fajčenie vám škodí aj uberá na kráse: Čo tak s týmto zlozvykom konečne zatočiť?


Zbohom stres

Jednu od druhej ste fajčili najmä vtedy, keď ste pociťovali vnútorný stres. Preto je teraz potrebné zbaviť sa ho inak než cigaretami. Je na čase nájsť si hobby, pri ktorom zabudnete na starosti. Najlepšie urobíte, ak vašu myseľ zamestnáte nejakým športom, pri ktorom sa poriadne unavíte. Skúste tenis, beh, bicykel, volejbal alebo podobne náročné športy, pri ktorých zo seba dostanete všetku negatívnu energiu. Ďalším riešením môže byť aj meditácia alebo jóga, ktorá vám pomôže lepšie zvládať stres.

Sŕkanie nahrádza pocit ťahania

Ak sa neviete zbaviť neustáleho nutkania poťahovať z cigarety, pomôžete si sŕkaním. Ním sa dá váš mozog, takpovediac, ľahko oklamať. Tým, že budete sŕkať vodu alebo iné nápoje cez slamku nahradíte telu akt fajčenia cigarety. Navyše sa pri tom uvoľňuje dopamín, ktorý zmierňuje zlú náladu. Skúste teda namiesto bežného pitia ťahať vodu cez slamku.

Konečne svieži dych, nepokazte ho

Zo začiatku si umývajte zuby tak často, ako sa len dá. Konečne zažijete aj vy, aké to je, keď máte svieži dych. Chuť zapáliť si tak bude o niečo menšia. Nezabudnite, že cigarety narúšali hladinu pH v ústach, napomáhali v odhaľovaní zubných kŕčkov, zostupovaní ďasien i hnedastej farbe zubov.


Mohlo by vás zaujímať: Pomalý vrah, ktorému nevieme odolať


Nonstop v pohybe

Popri vykonávaní rôznych aktivít zabudnete na to, že ste si chceli zapáliť. Po cigarete totiž siahajú fajčiari častokrát aj z dlhej chvíle. Krátia si ňou čakanie na autobus, na známeho či cestu do práce. Preto buďte nonstop v pohybe a zaplňte svoj kalendár povinnosťami, na ktoré ste doteraz nikdy nemali čas. Takisto sa vyhýbajte fajčiarskym zónam. Nájdite si reštauráciu, ktorá je nefajčiarska a chodievajte na obed radšej tam.

Priateľ v núdzi

Potrebujete niekoho, kto si už prešiel tým, čo zažívate práve vy. Ak máte priateľa či známeho bývalého fajčiara, rozprávajte sa, pýtajte sa a získajte potrebnú potiváciu. Povzbudzujte sa navzájom. Podeľte sa o to, aké výhody prinieslo nefajčenie do vašich životov.


Podarilo sa vám úspešne skoncovať s fajčením? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame