Ženy počas leta trápia kvasinky: Vyhnite sa im účinnou prevenciou

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mali ste problémy s kvasinkami?

Vhodná prevencia vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným kvasinkám

Letné počasie, horúčavy, s nimi spotené nadmerné potenie a návštevy kúpalísk sú časom, keď ženy musia súperiť s hrozbou vaginálnej mykózy. Tá sa prejavuje pálením, svrbením, opuchom, bolesťami či výtokom. Ich vzniku sa dá podľa lekárov predísť dodržiavaním viacerých zásad. Ak problémy neustúpia po troch dňoch, treba navštíviť gynekológa. Kvasinky sa totiž môžu rozširovať ďalej.


Tampón nepomôže

Nevhodné je kúpať sa napríklad v prírodných vodách, v ktorých pláva veľa kačiek či iných vodných vtákov. Ženy pred mykózami nezachráni ani tampón.

"Je to mýtus a týka sa to aj bazénov. Chlórová voda pošvu aj tak naruší," povedala gynekologička Michaela Grossová. Po návšteve prírodných vôd či kúpalísk radí čo najrýchlejšie sa osprchovať, v núdzi pomôže i rýchlo sa vymočiť.


Mohlo by vás zaujímať: Svrbenie, pálenie či zápaly: Zastavte problémy intímnych partií správnou stravou


Hygiena špeciálnymi prípravkami

Ženy by si podľa Grossovej mali intímne partie umývať prípravkami na to určenými s obsahom kyseliny mliečnej. Nič nepokazí ani čistá voda. Počas leta si treba intímne miesta umývať minimálne dvakrát denne, ideálne po každej návšteve toalety. "Užitočné sú vlhčené utierky na intímnu hygienu obsahujúce antiseptické látky, ktoré v pošve pomáhajú nastoliť správne pH," uviedla Grossová.

Nie je to len problém kúpalísk

Rozvinutie mykózy môže súvisieť i s užívaním antibiotík, s cukrovkou, hormonálnou substitučnou liečbou či so stresom alebo jedlom. Nielen s návštevou kúpalísk. Vhodnú liečbu preto určí gynekológ.

Intímne či menštruačné vložky treba podľa nej meniť každé štyri hodiny, pretože poskytujú ideálne prostredie na množenie nežiadúcich baktérií. V lete by mal byť tabu aj parfumovaný toaletný papier.

Grossová tiež radí vyvarovať sa bielizni z umelých či nepriedušných materiálov, preferuje bavlnu. Chodiť bez bielizne neodporúča.


Darí sa vám úspešne vyhýbať problémom s kvasinkami? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • Veronika 22.08.2017, 15:14

    Posledné roky sú všade len veľmi "zaujímavé" rady. Samá chémia! Čo tak jesť jogurty, otužovať sa, nesprayovať sa každých 5 minút, robiť hygienu najmä čistou vodou, jesť prirodzené potraviny aj tie s obsahom B vitamínov, nepchať si tam "dole" špinavé ruky, či upotený pe.is a podobne. No a nejesť stále na každú sprostosť tabletky či antibiotiká!!!

1

Pridať komentár