Pravdivý príbeh: Rodina môjho syna musí byť dokonalá, kašlú preto na jednu dcéru

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Každý z nás je originál. Hoci sa môžeme na seba podobať a dediť gény, vo svojej podstate sme všetci unikátni. Tak som vychovala aj svoje deti. Hoci by som sa tešila, keby sa podali aspoň z časti na mňa a mali umelecké sklony, nestalo sa tak. Nebrala som to ako tragédiu. Nechápem niektorých rodičov, ktorí chcú mať silou mocou doma svoje kópie. S niekým takým sa musím potýkať aj ja. Je to môj syn s manželkou.


Mladší syn bol športovec, viac na ihrisku, ako nad knihami. Matej bol opak. Bavilo ho študovať, zlepšovať si vedomosti. V mladšom veku o šport ani nezavadil. Keď už pracoval, chodil na squash. Aj to robil to kvôli klientom, s ktorými si tak zlepšoval vzťahy. Neskôr prešiel na golf. Tvrdil, že v jeho postavení sa to už patrí.

Na jednej z golfových akcií stretol svoju budúcu manželku. Ivetka bola taká, ako Matej, len v ružovom. Svoj život a ciele mala jasne definované. Čo chce študovať, kam pôjde robiť po škole, kedy sa chce vydávať, koľko plánuje detí a kedy sa vráti opäť do práce...

Niekedy ma desilo, aká sa snaží byť Ivet dokonalá. S Matejom sa k sebe hodili na sto percent. Svadbu mali nádhernú a po nej som sa tešila na vnúča. Vedela som, že predčasne. Ivet mala odchod na materskú naplánovaný až o päť rokov a ani moje neustále otázky, kedy budem babkou, jej tehotenstvo neurýchlili.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Manželka nechce syna pustiť za priateľkou, chce ho navždy doma


Keď som prvýkrát držala v náručí svoju vnučku Sárku, cítila som, že to bude malý rebel. Nie taká, akú si ju vysnívali jej rodičia. Skôr presný opak. Sáru nebavili bábiky, nechcela nosiť sukne, nebola takým vzorným dievčatkom. Pre mňa ale bola dokonalá taká, aká bola.

Neprekvapilo ma preto, keď mi Matej oznámil, že plánujú s Ivet ďalšie dieťa. Teda sprvu ma to trocha zaskočilo, keďže Ivet vždy hlásala, že jedno dieťa a dosť. Keď som si však uvedomila jej a synovu povahu, tak to do seba zapadalo. Chceli reparát a mňa išlo rozhodiť od zlosti, ako môžu takto rozmýšľať.

Druhá vnučka Eliška bola z pohľadu Mateja a Ivet takým dokonalým dieťaťom, aké chceli. V škôlke a neskôr aj v škole vynikala, chodila na balet, na klavír a povahou sa veľmi podobala na mamu. Ja som mala obe vnučky rada rovnako, no pri ich matke som už taký pocit nemala. Vždy sa všetko točilo a prispôsobovalo Eliške.

Matej mi vravel, že to je kvôli tomu, že je mladšia. Sára si vraj pozornosti užila dosť, keď bola jedináčik. Ale ja som videla, že je to o inom. Sára nezapadala do ich schémy. Pri rodinných oslavách to bola vždy Eliška, ktorá nám niečo zahrala na klavíri. Hoci Sára sa tiež učila hrať na gitare, čo ale predchádzalo dlhému presviedčaniu a prehováraniu. Nakoniec jej to Matej dovolil, po tom, čo som na neho mesiac tlačila.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Nezabudnem, keď sme počas jednej rodinnej oslavy ako zvyčajne počúvali Elišku hrať a Sára mi doniesla ukázať kresby, ktoré namaľovala. To bola ďalšia vec, ktorá ju bavila. Chodiť na výtvarnú ale nesmela, pretože podľa rodičov jej to do života nič nedá. Ivet sa na mňa osopila, že je vonkoncom neslušné prezerať si nejaké haky-baky, miesto toho, aby som sa sústredila na hudbu. Celkovo mám viacej pozornosti venovať Eliške. Tá to vraj zle znáša, keď sa stále venujem len Sáre. To bola sila. Mať radšej jedno z detí a nechať si to pre seba je jedna vec, ale prihlásiť sa k tomu a navyše pred nimi, to už bolo príliš aj na mňa.

Ivet som nevravela nič. Počkala som, kým budem s Matejom sama a povedala som mu, čo si myslím. Matej mi nedal za pravdu a len sa oháňal tým, že chcú pre obe deti to najlepšie. Kto to má vedieť lepšie, keď nie oni? Tiež vravel, že sa mi to len zdá, keďže s Eliškou nie sú žiadne problémy a na Sáru musia byť občas prísnejší. Uisťoval ma, že ich samozrejme milujú obe rovnako.

Syn mi musel sľúbiť, že prihlásia Sáru na kreslenie. Odvtedy Ivet na mňa trocha zazerá, ale držím sa Matejovho hesla, že ako rodič viem najlepšie, čo by malo moje dieťa urobiť a čo je správne. Viem, že to Ivet nemyslí so Sárou zle, ale nemôžem sa zmieriť s tým, že ju berie ako svoj projekt, ktorý musí byť tak dokonalý, ako jej vlastný svet. Zabúda pritom, že ak v tom bude pokračovať, odcudzia sa a cestu k sebe si už tak ľahko v budúcnosti nemusia nájsť.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Eva 07.09.2017, 15:24

  ja napríklad ak nevesta niečo zakáže nepovolím ked mám vnuka u seba..je iné dovoliť dieťaťu byť dlhšie hore ak to výslovne rodičia nezakážu ale ak niečo nesmie doma, nesmie to ani u mňa..u mňa dokonca nesmie ani niektoré veci ktoré doma smie..mobil do ruky, ovládač od telky..u mňa zakázané...ale ja si spomínam na svojho dedka ako osobnosť a človeka ktorý ma veľa naučil a moja mama má na neho iba zlé spomienky..babky a dedkovia sa možno poučili z chýb u svojich detí a na vnúčatách si to vynahrádzajú..vdaka čomu milujem svojich starých rodičov :-)

 • Stano 07.09.2017, 13:39

  Tak mi povedz merrily, nakoľko ešte starý rodič nie som, to máte v hlave nejaký prepínač? Ako je možné že moji rodičia ma zdrbali za to že som si pred obedom dal nejaké sladkosti a stále mi opakovali že potom mi nebude chutiť jesť a mojim deťom dávajú s radosťou sladkosti a je im jedno že ešte neobedovali, jednak sme im povedlai že žiadne sladkosti lebo majú zubné kazy a dcéru bolel zub po slakdom a keď sme prišli, tak mali v puse lízatká? To len zaúradovala senilita vyššieho veku? Prečo je potom výchova vnúčaťa iná ako výchova vlastného dieťaťa? Lebo výchova dieťaťa bol ich problém a výchova vnúčaťa je už náš problém? Tak potom tie vnúčatá aspoň nekaziť. Tiež sme im zakázali mať tablety a mobily, kým nepôjdu aspoň do 6tej tiedy. Hádaj čo dostali od starých rodičov k vianociam.

 • merrily 07.09.2017, 13:09

  Stano - samozrejme, že starí rodičia sú tu na to, aby pomáhali deťom pri výchove vnúčat.. sama som neznášala, keď povolili deťom to, čo som ja zakázala.. no z druhej strany.. mladí nechcú veľmi počúvať to, čo im hovoria rodičia.. taká som bola aj ja a to isté mám v rodine.. snažím sa nezasahovať do výchovy vnúčat, aj keď niekedy si musím poriadne poobhrýzať jazyk.. myslím, že po rokoch keď som sama babkou som akosi pochopila, že starí rodičia ti vždy radia s tým najlepším úmyslom.. a myslím tým bežné rady... taktiež nesúhlasím s tým, aby starí rodičia rozmaznávali vnúčatá, resp. podrývali autoritu rodičov..

 • ja 07.09.2017, 12:29

  To som si všimla u viacerých rodín, že niektoré deti boli preferované. Dokonca aj moji rodičia vždy preferovali brata. Ja stále tvrdím, ak niekto nechce alebo nevie mať rád rovnako svoje deti, tak nech si viac ako jedno dieťa nerobí. Lebo tie ostatné deti potom trpia.

 • Stano 07.09.2017, 10:12

  Moji rodičia mne aj mojej manželke podrývajú autoritu čo sa týka výchovy našich detí. čo je zakázané je u nich dovolené aj napriek nášmu zákazu, lebo sú strašne ovplyvniteľní a nemajú to srdce im niečo odoprieť. Naše zákazy platia len dovtedy kým tam sme, keď odídeme všetko je dovolené. Potom sú tie deti zmätené a doma sa hádžu o zem a automaticky sme tí najhorší. A argument mojich rodičov? "Starí rodičia sú na rozmaznávanie". Baraní k***t. Starí rodičia sú v prvom rade na to, aby pomáhali svojim deťom vychovávať a usmerňovať ich deti, aby z nich nevyrástli darebáci. Opakujem pomáhať nie vychovávať. Majú predsa neoceniteľné skúsenosti, veď napokon vychovali nás a boli na nás aj tvrdší a nevyrástli z nás kriminálnici. Tak prečo vnúčatám mažú med okolo huby a nevyužívajú skúsenosti, ktoré mali pri nás?

 • TITAN444 07.09.2017, 09:47

  merrily - jasné že nesúhlasíš s názorom proti sebe, proti svokre. Ty si vychovala svoje deti, tak daj pokoj aj im aby mohli vychovávať svoje deti. Staraj sa o seba a svoje problémy, nenič im život a oni ti budú vdační. Starí rodičia si nemajú čo všímať rozdiely vo výchove svojich vnukov s výchovou svojich detí. Predsa aj doba sa mení. Takže ešte raz, staraj sa láskavo o seba a nechaj vnukov ich rodičov. Určite majú dosť rozumu, ked si ho mala ty, aby ich vychovali.

 • merrily 07.09.2017, 08:53

  Nesúhlasím s názorom Mm.. sama som babkou, hoci iba krátky čas, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že vnúčaťu "doprajete" viac ako vlastným deťom.. aj keď v čase výchovy vlastných detí im dávate všetko.. babka sa pozerá na vývoj v rodine inými očami a aj keď rodičia nemajú pocit, že robia rozdiely medzi deťmi, starí rodičia si takéto veci všimnú..

 • Stano 07.09.2017, 08:42

  Podľa mňa babka nechce deťom nič zlé, iba ich podporovať deti v tom čo ich baví. Niektorí ľudia dnes vychovávajú deti ako irdioti. Jasne im celý život nalinkovali už keď sa narodili a to čo by chceli deti, to ich nezaujíma, čo je maximálne sobecké. Každý máme nejaký skrytý talent, ten treba u detí nájsť a rozvíjať. Úspešný človek je ten, kto je aspoň v jednej veci dobrý a vie to zúžitkovať. A tak či tak, vôbec by sa nemalo v prípade viacerých detí, niektoré uprednostňovať. V tomto článku jasne pochybili rodičia, lebo chcú z detí vychovať dokonalých a to nie je nikto, takže strata času.

 • Mm 07.09.2017, 07:52

  Tento clanok naozaj vyznieva tak, ze lutujem nevestu a syna a nie vnucku. Svokra vobec neposobi ako chapava a tolerantna, ale ta, co ma naplanovane ako ma kto mat nenaplanovane. Svojim zmyslanim asi robi zle obom vnuckam.

 • TITAN444 07.09.2017, 07:27

  Typický príklad pred ktorým stále varujem. Nedovoľte svokrám ani matkám v žiadnom prípade zasahovať do výchovy vnúčat. Hlavne svokry dokážu byť neskutočne drzé, odporné a závistlivé. Potom to končí odlúčením a rozvodom. Príbeh tak skončí.

1

Pridať komentár