Technika priťahuje prach i baktérie ako magnet: Takto si poradíte s jej čistením

Televízor

thinkstockphotos.com

Elektrické spotrebiče, špeciálne televízor a monitor priťahujú prach rýchlejšie, ako iný nábytok v izbe. Statická elektrina na seba doslova lepí čiastočky zo vzduchu. A tak kým odprašovanie nábytku by ste mali opakovať minimálne raz týždenne, na techniku je potrebné posvietiť si častejšie. A keďže ide o citlivé materiály, treba sa na to dostatočne pripraviť.

Na čo si dať pozor:

  • Nepoškodiť povrch škrabancami
  • Techniku čistiť, keď nie je zapojená v sieti
  • Neumývať ich úplne mokrou handričkou
  • Využívať špecializované prípravky na monitory a spotrebiče

Televízia ako magnet prachu

Televízor a to nielen obrazovka, ale aj plastové časti, priťahujú prach v miestnosti ako magnet. Základ je čistiť ho pravidelne, čo môže znieť otravne, na druhej strane to netrvá mimoriadne dlho. Je samozrejmé, že na čistenie povrchov nemôžete použiť úplne mokrú handričku. Na druhú stranu, ak budete prach zotierať suchou, nepomôžete si – veľká časť čiastočiek sa len presunie v rámci povrchu, ďalšia vletí do ovzdušia.

Monitor televízie je najlepšie čistiť špecializovanými prípravkami na elektrické spotrebiče. Klasické čistenie vlhkou handrou by totiž zanechalo stopy a tiež mohlo poškodiť povrch televízora. To sa netýka starých CRT televízorov so sklom, kde si najlepšie pomôžete vlhkou a následne suchou utierkou. Pri moderných televízoroch a monitoroch počítačov teda okrem prípravkov pomôžu aj utierky z mikrovlákna.

V prípade, že sa na obrazovke objavuje väčšia nečistota, môžete malý kúsok handričky namočiť v destilovanej vode a jemným krúživým pohybom ju odstrániť. Základ je netlačiť. Prach sa zvykne výrazne usadzovať v rohoch a hranách obrazovky, tam vám pomôže vatová tyčinka.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpirujte sa: Skvelé upratovacie tipy pre milovníkov poriadku


Opatrne aj s plastom

Čo sa týka plastového povrchu televízie, využite mierne navlhčenú handričku. Vezmite si jednu mokrú a jednu suchú, zmotajte ich do klbka a následne umývajte tou menej vlhkou. Po tom, čo povrch prejdete prvý raz, využite suchú handru z mikrovlákien, ktorá pomôže pochytiť zvyšky mokrého prachu. Podobne si poradíte aj pri čistení DVD prehrávačov, hracích konzol, rádia či domácom kine.

Reproduktory sú iné

Výnimku tvoria reproduktory, či už domáceho kina alebo hi-fi veže. Tie majú ochrannú sieťku, ktorá je ideálnym miestom pre usadzovanie prachu. Najlepšie je teda, ak sieťku môžete zložiť dole a následne povysávať malým nadstavcom pri nízkom sacom výkone vysávača. Ak to možné nie je, využite čo najjemnejšiu zubnú kefku, postupujte však veľmi opatrne, ide o jemný materiál. Prach následne utrite handrou. Úplne sa vyhnite špongii, ktorá by sa mohla drobiť. Pri čistení samotných blán reproduktorov prechádzajte po nich bez tlaku mierne vlhkou handrou a v rohoch vám pomôže vatová tyčinka.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Technika plná baktérií

Miesta, ktorých sa pravidelne dotýkame sú najviac náchylné na to, aby boli plné baktérií a rôznych nečistôt. Hovoríme v tomto prípade o klávesniciach počítačov alebo ovládačoch.

Pri ovládači je čistenie pomerne priamočiare. Mierne vlhkou utierkou ho jednoducho utrite s tým, že okolie gombíkov prejdite vlhkou vatovou tyčinkou. Čo sa týka klávesníc, záleží tiež od typu. Základom je otočiť notebook či klávesnicu a najväčšie kúsky jemne vysypať von. V tomto prípade takisto pomôže jemný štetec na maľovanie, ktorého vlákna sa poľahky dostanú do úzkych priestorov.

Najlepšie si však s čistením klávesnice poradí špeciálna hmota. Ide vlastne o lepiacu a vlhkú plastelínu. Ňou s ľahkosťou prejdete po klávesnici (nezabúdajte, že počítač musí byť vypnutý) a tá pochytá všetky dostupné nečistoty z medziklávesového priestoru. V obchodoch takisto môžete kúpiť stlačený vzduch v spreji, ktorého sila dokáže z nedostupných priestorov dostať množstvo nečistôt.Ide o mimoriadne šikovného pomocníka za pár eur, ktorý sa vám zíde pri väčšine elektrických spotrebičov.


Ako sa darí účinne bojovať s prachom na televízore vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame