Čistá bielizeň bez prášku z obchodu: Ako na to?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vyrábate si domáce pracie prostriedky?

Orechy na pranie neobsahujú žiadne chemické dodatky

Ľudia čoraz častejšie hľadajú rôzne ekologické i ekonomické náhrady za klasické pracie prášky a aviváže. Či už je dôvodom peňaženka alebo napríklad alergia, oplatí sa vyskúšať niekoľko bezpráškových metód. Alebo si vlastné pracie prostriedky môžete vyrobiť v pohodlí domova.


Orechy na pranie

V Indii už veky slúžia ako náhrada pracích prostriedkov. Škrupiny orechov obsahujú látky, ktoré vytvárajú v kombinácii s vodou mydlovú penu. Ide teda o prirodzený a prírodný prostriedok, zbavuje sa mastných škvŕn i nečistôt a je vhodný aj pre alergikov, keďže neobsahuje žiadne chemické dodatky.

Orechy na prania používame tak, že okolo 5 až 7 polovičných škrupiniek vložíme do vrecka či starej pančuchy, dobre zaviažeme (aby sa nezmiešali s bielizňou) a vložíme do bubna. Využiť ich môžeme niekoľkokrát pri teplotách do 60 stupňov. Orechy sú vhodné na každú tkaninu, vrátane bavlny i hodvábu. Po viacnásobnom použití môžete škrupinky vyhodiť do bio odpadu, či dokonca kompostovať.

Náš tip: Zápach orechov je neutrálny, tak ak by ste túžili pranie obohatiť o nejakú vôňu, pridajte doňho pár kvapiek éterického oleja.


Mohlo by vás zaujímať: Pracie gule a orechy: Riešenie pre alergikov aj prírodu?


Pracia guľa

Pracia guľa obsahuje malé keramické guľôčky, vďaka ktorým je možné prať bez pracieho prášku. Guľa sa len vloží do práčky a začne zmäkčovať vodu, čo je základný predpoklad úspešného prania. Podobne ako orechy, aj guľa je vhodná pre alergikov, keďže čistá bielizeň je bez zápachu. Jedna pracia guľa vydrží až niekoľko rokov, čím ušetrí množstvo nákladov za prací prášok a iné prostriedky.

Náš tip: Ak má vaša práčka väčší objem, ako je odporúčané množstvo bielizne na pranie s guľou, pridajte troška pracieho prášku, prípadne jeho domácej alternatívy.

Peroxid vodíka

Ak chcete nahradiť bielidlo a zároveň mať bielizeň dezinfikovanú, pridajte do prania 100 - 200 ml roztoku peroxidu vodíka. Bielizeň bude dokonale biela a to dokonca aj v situáciách, keď odstraňujete škvrny, napríklad zaschnutú krv. Zároveň čistíte a dezifinkujete aj vašu práčku.


Mohlo by vás zaujímať: Upratujte lacno a ekologicky: Urobte si prášok na pranie, aviváž aj čistič na okná


Domáci prací prostriedok

Potrebujeme:

 • 100 g sódy bikarbóny
 • 1 lyžičku soli
 • 1 jadrové mydlo na pranie alebo zvyšky starých mydiel

Postup: Staré mydlá či jadrové mydlo na pranie nastrúhame a následne na sucho vymiešame so sódou bikarbónou a soľou. Na pranie využívame približne jednu až dve polievkové lyžice. Je tiež možné pripraviť si prací gél, v tomto prípade pridáme ešte jeden liter teplej vody a dôkladne rozmiešame.

Náš tip: Ak využijete mydlo na pranie, pridať môžete aj pár kvapiek esenciálneho oleja, aby vám bielizeň voňala.

Domáca aviváž

Potrebujeme:

 • 100 g sódy bikarbóny
 • 1 šálku teplej vody
 • 1 šálku octu
 • 20 kvapiek éterického oleja (napríklad levanduľa)

Postup: Zmiešame sódu, ocot a zalejeme teplou (nie vriacou) vodou. Keď sa zmes upokojí, pridáme éterický olej a dobre premiešame. Nalejeme do uzatvárateľnej fľaše a dávkujeme rovnako, ako v prípade klasickej aviváže. 


Použili ste už orechy na pranie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Filip
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (1)

 • Monika 17.10.2017, 20:13

  nemáte nejaký domáci recept aj na čierne prádlo?? :) používam tento na čierne https://www.letakomat.sk/tesco/aktualny-letak-hypermarket-od-stredy-18-10-2017/?page=2#preview ale je dosť drahý tak ak by sa našiel aj nejaký babský recept bola by som vďačná :)

1

Pridať komentár